واکنش‌ها به «تمسخر»انتخابات افغانستان در سخنرانی روحانی: «طعنه نزنید، یاد بگیرید»

بی بی سی :کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به دلیل "تمسخر انتخابات افغانستان" و خندیدن در جریان یک سخنرانی انتقاد کردند.
 
آقای روحانی در سخنرانی دیروز خود با انتقاد از شیوه برگزاری انتخابات در ایران تاکید کرد که انتخابات در ایران باید الکترونیکی برگزار شود و گفت: "حتی افغانستان هم انتخابات الکترونیکی برگزار میکند."
 
او این اظهارات را با خنده بیان کرد و صدای خنده حاضران هم شنیده می‌شود.
 
شاه‌حسین مرتضوی،‌ مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری افغانستان به این ویدئو واکنش نشان داده و نوشته "به ما طعنه نزنید، از ما یاد بگیرید"
 
آقای مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوک خود،‌ با اشاره به "تلاش" افغانستان برای دست یافتن به "ارزش‌های دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر و کرامت انسانی،‌ نوشته است: "افغانستان در رده‌بندی‌های آزادی بیان از همه کشورهای منطقه در جایگاه عالی قرار دارد. هم‌پذیری مذهبی و فعالیت آزاد رسانه‌ها در افغانستان بی‌نظیر است".
 
او همچنین با اشاره به حصر خانگی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، نوشته: " در سال ١٣٩٣ رقیب انتخاباتی در افغانستان شریک قدرت شد."
 
سخنگوی پیشین رئیس‌جمهوری افغانستان همچنین در ادامه نوشته "ما زندانی سیاسی نداریم، خبر نگار زندانی نداریم، جامعه تک صدایی نمی‌باشیم".
 
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مهرماه امسال برگزار شد ولی تاکنون نتایج آن اعلام نشده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

اشاره حسن روحانی به انتخابات #افغانستان واکنش‌برانگیز شد روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیروز ۷ بهمن ۹۸ در جریان سخنرانی ‌در همایش استانداران و فرمانداران ایران به لزوم الکترونیکی کردن انتخابات در ایران تاکید کرد و گفت: "این انتخابات را الکترونیکی کنیم بابا! افغانستان هم این کارو کرد" . حاضران در این همایش پس از این اشاره حسن روحانی می‌خندند. . حسن روحانی در سخنانش با اشاره به ناکام ماندن تلاش‌های پیشین برای الکترونیکی کردن انتخابات در ایران بر مشکلات شمارش آرا در انتخابات و تجمیع آرا تاکید کرد و گفت: "ما در خیلی از انتخابات بر سر تجمیع آرا مشکل پیدا کردیم" . این موضوع حالا میان مقامات و کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌برانگیز شده است. از جمله شاه‌حسین مرتضوی،‌ مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری افغانستان به این ویدئو واکنش نشان داده و نوشته: "به ما طعنه نزنید، از ما بیاموزید." . آقای مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوکی‌‌اش،‌ با اشاره به "تلاش" افغانستان برای دست یافتن به "ارزش‌های دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر و کرامت انسانی" نوشته است: "افغانستان در رده‌بندی‌های آزادی بیان از همه کشورهای منطقه در جایگاه عالی قرار دارد. هم‌پذیری مذهبی و فعالیت آزاد رسانه‌ها در افغانستان بی‌نظیر است". او همچنین با اشاره به حصر خانگی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، نوشته: " در سال ١٣٩٣ رقیب انتخاباتی در افغانستان شریک قدرت شد." سخنگوی پیشین رئیس‌جمهوری افغانستان همچنین در ادامه نوشته است: "ما زندانی سیاسی نداریم، خبر نگار زندانی نداریم، جامعه تک صدایی نمی‌باشیم". #bbcpersian

A post shared by BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on

+42
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  جمع کنید کاسه کوزهای شکسته این انتخابات مسخره را. جنتی فسیل با پوشک آویزونش قبلا براتون انتصابشون کرده. این روباه بنفش ریاکار فکر میکنه مردم ایران هنوز به این جانی ها چشم امید دارند.
  2
  76
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  آقای شاه حسین مرتضویی شما به خودتون نگیرید اگه آخوند جماعت شعور و درک داشت که مفتخور وآخوند نمی شد . حالا ببین ملت ایران از دست این ابلهان چه می کشند.
  1
  86
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  یک پاسخ دندان شکن به این می گویند.
  2
  72
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  اخر ملتی خود عاقل پندار ومغرور و متکبر و خودباهوش پندار ولی متوهم و بیمار هستیم که تمام بشریت را یا مدیون خود و یا از خود کمتر و پایین تر میبینیم. همین صفات را در اینجا در میان خیلی ها میشود دید و ربطی به این یابو نداره چون ساختار ذهنی ما از اساس مشکل داره و این ساختار بیمار را متاسفانه در میان خارج رفته ها بیشتر میشود دید. اینقدر سطحی هستیم که از دمکراسی فقط سکس و لخت شدنش را یاد گرفتیم.
  10
  55
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  وقتی که افغانستان کنسرت برگزار میکنه و زنها رو توی استادیوم راه میده، باید هم ایران بره یاد بگیره
  2
  56
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  تو اگه به فکر راحتی مردمی بزنین رو یه شبه سه برابر نمی کردی . از مسافر خارج باجگیری کردی حالا تلکه گریت هم به اسم مالیات شروع شده . هرچند خاتمی راست گفت شماها آبدارچی بیش نیستین
  0
  30
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  ۵۵
  ahora_nima - استکهلم، سوئد

  مردم افغانستان با همت ومبارزه کشورشان را از وجود طالبان و تحجر باک کردند و بسوی دمکراسی رفتند. ولی ما هنوز اسیر و دربند طالبان شیعه هستیم، باید هم از انها یاد بکیریم
  0
  31
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  مثال قربون خدای بی تقصیر مرده تو گور میرقصید که میگن داستان این قوم مظلوم نمای همیشه طلبکار افغان شده
  4
  21
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
  ۲۴
  محسن افغان - استکهلم، سوئد
  تقصیر شما نیست.تقصیر دولتمردان و سیاستمداران حقیر افغانستان است که شما ایرانی ها چنین با ما رفتار می کنید.بجای طرفداری از امریکا که ازادی و امنیت مان را مدیون شان هستیم همه مان طرفدار ایران شدیم. فقط دونالد ترامپ میدونه که با شما چطور رفتار کنه. خدا خیرش بده
  12
  24
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  تو افغانستان از الکترونیک فشار قوی استفاده کردند که بتونند کلک بزنن. یعنی هر یه فشار مساوی با هزار فشار معمولی.
  39
  2
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  در اون انقلاب ننگین ۵۷ ، ملت نمک نشناس ما خواستند ایران را سویس کنند ، اکنون امیدمان اینه که حداقل اندازه افغانستان آزادی داشته باشیم ، به افغان‌ها باید تبریک گفت
  1
  25
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. من فکر کنم توهم احتیاج به یک فشاره قوی داری که شاید عغلت سرجاش بیاد ولی امیدی نیست٫ سنگ مفت گونجشک مفت!!
  3
  13
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. آفرین با همین فرمون پیش بری سموم ساندیس از بدنت خارج میشه .جدا باورم نمیشه یهو اینهمه تغییر .تو خودتو میکشتی و کاربران را مورد فحش و لعنت قرار میدادی برای این رژیم و ملاها چی شده یهو راستشو بگو قطع کردند جیره و مواجب را یا واقعا پی به ذات کثیف این رژیم و ملاها بردی
  0
  10
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  برا من یکی همین کافیه دختراشون بدونه حجاب اجباری میرن ورزشگاه شهید تختی کابل (اسم ورزشگاهشو نمیدونم. عکساشو دیدم) ولی دخترای ما اگه برن باتوم میخورن.
  0
  0
  جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شما واقعا تو دانمارکی؟ . یا نقش بازی میکنی؟ الان بعضی پستها و کامنتهاتونو دیدم. باورم نمیشه شما واقعی باشین. البته تو تورنتو داریم ادمایی مثل شما. مسجد امام علی میرن قیمه و نذری میگیرن میان خونه. سواد کامنت گذاشتن ندارن. به خدا هیچ مسلمونی رو مثل خودمون ندیدم. مسلمونای عربو دیدم. افغانستانی دیدم. ترک دیدم. اما دهن من یکی از رفتار مسلمونای خودمون باز مونده. یادمه تو تورنتو یه سری ساندیس خور تظاهرات کرده بودن برا مظلومیت شیعه های مظلوم عربستان. اونجا یکی با بلندگو رفت گفت ایا یه شیعه عربستانی میشناسین تو کانادا پناهنده شده باشه؟ ایا یه شیعه عربستانی میشناسین بره اروپا برا پناهندگی؟ اون خانوم بلندگو به دست در ادامه گفت اما خودم شیعه هستم از ایران از دست حکومت اخوندی فرار کردم اما یک عربستانی شیعه ی مظلوم ندیدم. این حرفا تبلیغات شماهاست. به هیچ شیعه ایی تو عربستان سخت نمیگذره. نگذشته و نخواهد گذاشت. بله مناطق روستایی شیعه نشین هست اما مناطق روستایی سنی نشین هم دارن. به هر حال شما یه شیعه مظلوم عربستانی پناهنده تو غرب بهم نشون بده
  0
  0
  جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  نظر شما چیست؟