عربستان: شهروندان اسرائیلی اجازه ندارند به کشورمان سفر کنند

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی دویچه وله :وزیر امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که شهروندان اسرائیلی اجازه ندارند به عربستان سفر کنند. اسرائیل قبلا تأیید کرده بود که شهروندانش می‌توانند برای حج و تجارت به عربستان سعودی سفر کنند.
 
فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز دوشنبه هفتم بهمن (۲۷ ژانویه) در مصاحبه با شبکه خبری "سی‌ان‌ان" در ارتباط با سفر شهروندان اسرائیل به عربستان سعودی گفت که از شهروندان اسرائیل در عربستان استقبال نخواهد شد و آنها در حال حاضر اجازه ندارند به عربستان سعودی سفر کنند.
 
وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که روابط با اسرائیل به توافق صلح آنها با فلسطینی‌ها بستگی دارد. او گفت: «سیاست ما ثابت است. ما با اسرائیل رابطه نداریم و دارندگان گذرنامه اسرائیلی هم نمی‌توانند به کشورمان سفر کنند.»
سفر شهروندان اسرائیل به عربستان در دو مورد
سخنان وزیر خارجه عربستان پس از آن بیان شده است که خبری در ارتباط با امکان سفر شهروندان اسرائیلی به عربستان انتشار یافته بود.
 
روز یکشنبه ۲۶ ژانویه آریه درعی، وزیر کشور اسرائیل، سندی را امضا کرد که به شهروندان این کشور اجازه می‌دهد به دلایل دینی، مثل شرکت در مراسم مذهبی مانند مناسک حج، یا به قصد کسب و تجارت برای مدت ۹۰ روز به عربستان سعودی سفر کنند. این مجوز مشروط به آن است که مسافران دعوتنامه‌ای رسمی از سوی مقام‌های سعودی داشته باشند.
 
اما وزیر خارجه عربستان سعودی در واکنش به این اظهارات گفت که اسرائیلی‌ها اجازه ندارند به عربستان سعودی سفر کنند.
 
عربستان سعودی رسما با اسرائیل رابطه‌ای ندارد اما مناسبات این کشور با اسرائیل به دلیل دشمنی با ایران بهبود یافته است. افزون بر این هم اسرائیل و هم عربستان از متحدان ایالات متحده آمریکا به شمار می‌روند.
 
عربستان تاکنون از تماس رسمی با اسرائیل خودداری کرده، اما در سال‌های اخیر از لحن خصمانه ضداسرائیلی اجتناب می‌ورزد.
 
لحن وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان ان درباره اسرائیل نیز ملایم بود.
 
فیصل بن فرحان در این مصاحبه تاکید کرد که کشورش مشوق آن است که راه‌حل مسالمت‌آمیزی برای مناقشه اسرائیل و فلسطین پیدا شود. او همچنین گفت بر این باور است که هر وقت توافق صلح میان فلسطینیان و اسرائیل حاصل شود مسئله پذیرفته شدن اسرائیل در منطقه بر روی میز مذاکرات قرار خواهد گرفت.
طرح معامله قرن ترامپ
انتشار این گزارش‌ها در آستانه یک تحول جدید در خاورمیانه اتفاق افتاده است. 
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ ژانویه در کاخ سفید اعلام کرده بود، جزئیات طرح صلح پیشنهادی خود برای خاورمیانه را روز سه شنبه (هفتم بهمن) ۲۷ ژانویه رونمایی خواهد کرد. ترامپ همچنین خبر داد که درباره پیشنهاد خود با سران اسرائیل صحبت خواهد کرد. این طرح که به "معامله قرن" شهرت پیدا کرده مورد پذیرش مقامات فلسطینی نیست.
 
فلسطینی‌ها مدت‌ها قبل تاکید کرده‌اند که این طرح رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را "مطلقاَ" رد می‌کنند. سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، طرح ترامپ را پیش از اعلام آن "مرده" خوانده است.
+9
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  اگه باشعور باشند و یه نخود عقل داشتنه باشند ؛نخواهندآمد
  0
  12
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟