سانحه هواپیما در غزنی؛ طالبان: هواپیمای آمریکایی را «تاکتیکی» ساقط کردیم؛ ارتش آمریکا: تحقیق می‌کنیم

عکسی که از هواپیمای سقوط‌کرده در غزنی منتشر شده است بی بی سی :گروه طالبان اعلام کرده که هواپیمای نظامی حامل "افسران بلندپایه استخباراتی" آمریکایی در غزنی از سوی افراد این گروه "ساقط شده" است.
 
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفته است که افراد این گروه این هواپیما را "به گونه تاکتیکی" سقوط داده‌اند.
 
این هواپیمای نظامی آمریکایی در منطقه ولسوالی "ده‌یک" که تحت کنترل طالبان است، سقوط کرده است. ‌
 
طالبان در اطلاعیه‌ای گفته‌اند، سرنشینان این هواپیما "در حال اجرای ماموریت جاسوسی" بودند.
 
ارتش آمریکا گفته است درباره خبرهای مربوط به سقوط هواپیمایش در افغانستان تحقیق می‌کند.
 
در ساعات اولیه گزارش‌هایی از سقوط هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی منتشر شد که شرکت هواپیمایی آریانا و اداره هوانوردی غیرنظامی افغانستان، آن را تکذیب کردند.
 
اداره هوانوردی ملکی (غیرنظامی) با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که این نهاد براساس بررسی‌هایی که انجام داده هیچ موردی از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری غیرنظامی را تایید نمی‌کند. مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان پیش از این گفته بودند که یک هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی سقوط کرده و تاکنون تلفات و خسارت ناشی از آن مشخص نیست.
 
خبرگزاری‌های داخلی و خارجی در دقایق اول انتشار این خبر، آن را گزارش کردند.
 
در پی اعلام خبر سقوط یک هواپیما در ولایت غزنی،‌ ویدیویی منتشر شده که یک هواپیمای درحال سوختن را نشان می‌دهد. بنا بر برخی شواهد، این هواپیما که در ویدیو دیده می‌شود،‌ متعلق به نیروی هوایی آمریکاست.
 
احمد خالد وردک، فرمانده پلیس غزنی به بی‌بی‌سی گفت که این هواپیما در روستای "سدو" ولسوالی "ده یک" ولایت غزنی سقوط کرده است.
 
اداره هوانوردی اضافه کرده است که گزارشی از این که پروازی عبوری از افغانستان دچار سانحه هوایی شده باشد نیز به این اداره مخابره نشده است.
غزنی از ولایات ناامن افغانستان است این اداره اضافه کرده است که "موضوع سانحه هوایی در غزنی" را "جداً تعقیب" می‌کند.
 
مقام‌های دولتی در ابتدا گفتند که این هواپیما مربوط به شرکت آریانا است. شرکت هواپیمایی آریانا اما اکنون‌ گزارش‌های اولیه مبنی بر تعلق هواپیمای سقوط کرده به این شرکت دولتی را رد می‌کند
 
میرویس میرزکوال، معاون و سرپرست شرکت آریانا به بی‌بی‌سی گفت که هیچ یک از هواپیماهایی که متعلق به این شرکت باشد سقوط نکرده است. به گفته او این شرکت یک پرواز از هرات به کابل داشته که به زمین نشسته و پرواز دیگر این شرکت به دهلی بوده که بر اساس اطلاع فرودگاه به زودی در دهلی نشست خواهد کرد.
بگذر از پست فیسبوک شماره از Ariana Afghan Airlines
 
پایان پست فیسبوک شماره از Ariana Afghan Airlines
 
او تاکید کرد که هواپیمای دیگری از این شرکت در حال پرواز نیست.
 
فرمانده پلیس غزنی گفته بود که شمار تلفات مشخص نیست ولی هواپیما آتش گرفته و منطقه زیر کنترل طالبان است.
 
ده یک در سمت جنوب شرق ولایت غزنی موقعیت دارد و حدود ۲۵ کیلو متر از مرکز غزنی فاصله دارد.
+23
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اگر راست باشد .چه خجالتی برای سپاه. طالبان قادر است. اشتباه نکند. سپاه خیر . سپاه عزیز .از نظر فکری که دست کمی‌ از طالبان ندارید. اشکال فقط این عمر و علی‌ است.اون هم یک جوری کنار بیاد. با هم "بر..." به دنیا.ولی‌ دست کم برید یک آموزش پیش طالبان. که اشتباه نگیرید.
  8
  50
  دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  همانطور که می دانید فرمانده هان عالی رتبه طالبان
  0
  10
  دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  و القاعده در ایران هستند و محبوس و ایران از این طریق فشار میاره به این دو‌گروه که از اهداف سیاسی ایران پیروی کنند. اگه این خبر صحت داشته باشه شک نکنید که آخوندها پشت این ماجرا هستند
  0
  13
  دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
  نظر شما چیست؟