ادای احترام چهره‌های جهان ورزش و سیاستمداران به کوبی برایانت

کوبی برایانت در سن ۱۸ سالگی جوانترین بازیکن لیگ بسکتبال حرفه‌ای بود رادیو فردا :کوبی برایانت مشهور به «مامبای سیاه»، یکی از موفق‌ترین و پر آوازه‌ترین ستاره‌های بسکتبال حرفه‌ای آمریکا و دختر ۱۳ ساله‌اش به نام جیانا همراه با هفت نفر دیگر روز یکشنبه ششم بهمن بر اثر سقوط هلی‌کوپتر در کالیفرنیا کشته شدند.
 
تمامی ۹ سرنشین هلی‌کوپتر مدل سیکورسکی اس - ۷۶ در لحظه سقوط جان باختند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهره‌های جهان ورزش و دنیای سرگرمی روز دوشنبه با ارسال پیام‌های همدردی مرگ این ورزشکار را تسلیت گفتند.
 
کوبی برایانت، ۴۱ ساله با باشگاه «لس آنجلس لیکرز» پنج بار قهرمان لیگ ملی بسکتبال آمریکا (ان‌بی‌ای) و دو بار نیز با تیم ملی آمریکا قهرمان المپیک شده بود. او یکی از بهترین‌های تاریخ بسکتبال شناخته می‌شود و با حدود دو دهه موفقیت از چهره‌های ورزشی سرشناس در جهان بود.
 
مایکل جوردن، شناخته شده‌ترین بسکتبالیست تاریخ، گفت که کوبی برایانت «مثل برادر کوچکم بود. کلمات نمی‌توانند درد مرا بیان کنند».
 
پیام‌های تسلیت از سوی روسای‌جمهوری سابق آمریکا، ستاره‌های پاپ و ورزشکاران رشته‌های مختلف نشانه‌ای از جایگاه بسکتبال در ایالات متحده است.
 
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، در پیام خود نوشت: «کوبی در زمین بازی یک افسانه بود و تازه مرحله دوم زندگی خود را آغاز کرده بود».
 
رافائل نادال، ستاره اسپانیایی تنیس، پس از پایان مسابقه خود در رقابت‌های اوپن استرالیا در حالی که کلاه باشگاه لیکرز را پوشیده بود، کوبی برایانت را «یکی از بزرگترین ورزشکاران تاریخ »خواند.
 
روز دوشنبه جمعیت کثیری از هوادارانش در مرکز ورزشی «استیپلز سنتر» در شهر لس‌آنجلس برای ادای احترام به او جمع شدند. این ورزشگاه چند منظوره محل بسیاری از لحظات دیدنی دوران ورزشی کوبی برایانت بود و در عین حال محل برگزاری مراسم جوایز موسیقی گِرمی است.
 
آلیشیا کیز، خواننده و بازیگر آمریکایی، در مراسم جوایز گِرمی گفت: «لس‌آنجلس، آمریکا و تمام جهان یک قهرمان را از دست داد. ما با قلبی شکسته درست در خانه‌ای ایستاده‌ایم که کوبی برایانت آن را ساخته است».
 
کوبی برایانت بسکتبال حرفه‌ای را به محض پایان دبیرستان در سال ۱۹۹۶ آغاز کرد و در سال ۲۰۱۶ بازنشسته شد. در این دوران علاوه بر پنج قهرمانی در لیگ ملی بسکتبال آمریکا، با تیم ملی آمریکا در المپیک‌های پکن ۲۰۰۸ و لندن ۲۰۱۲ به مدال طلا دست یافت.
 
او در مسابقه خداحافظی و به یادماندنی خود که سال ۲۰۱۶ در استادیوم «استیپلز سنتر» برگزار شد ۶۰ امتیاز به ثمر رساند.
 
او فرزند جو برایانت، یکی از بازیکنان افسانه‌ای باشگاه لیکرز در دهه هفتاد میلادی و متولد فیلادلفیا بود. کوبی برایانت در سن ۱۷ سالگی بسکتبال حرفه‌ای را آغاز کرد و در سن ۱۸ سالگی جوانترین بازیکن لیگ بسکتبال حرفه‌ای بود.
 
او پس از کناره‌گیری از بسکتبال به صنعت سرگرمی روی آورد و در سال ۲۰۱۸ به خاطر انیمیشن کوتاهی با عنوان «بسکتبال عزیز» که در حقیقت ستایشی عاشقانه از ورزشی بود که برای او شهرت و ثروت به ارمغان آورده بود، جایزه اسکار را دریافت کرد.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟