ظریف: فردی که به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد، در زندان است

فرارو: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفتگو با نشریه اشپیگل به سوالاتی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکایی‌ها به فرودگاه و پیام آمریکا به ایران پس از این حمله پاسخ داد.
 
ظریف در بخشی از این گفتگو درباره سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران، به ماجرای هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکایی‌ها در ۳۲ سال پیش اشاره کرد و گفت: واشنگتن تاکنون هرگز به‌طور رسمی برای این اتفاق عذرخواهی نکرده است. حتی افسر آمریکایی مسئول این حمله مدال گرفت، اما فردی که در ایران به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد، اکنون در زندان است.
 
وی در این مصاحبه تصریح کرد که ایران حتی پس از ترور سردار سلیمانی مذاکره با آمریکا را غیر محتمل نمی‌داند، به شرط آنکه آمریکا تغییر رویه دهد و تحریم‌ها را بردارد.
 
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره وجود تنش میان تهران و واشنگتن در طول ۴۰ سال گذشته و اینکه آیا هیچ شرایطی در این سال‌ها به اندازه وضعیت هفته‌های گذشته خطرناک بوده است؟ اظهار داشت: ما در ۴۰ سال گذشته بار‌ها در آستانه وقوع جنگ قرار گرفتیم. اما این بار بسیار خطرناک بود، زیرا دولت آمریکا دست به یک اقدام تروریستی علیه یک مقام دولتی ایران زد. چنین چیزی پیش از این، هرگز اتفاق نیفتاده بود.
 
محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال که احتمال تشدید بیشتر این تنش‌ها میان تهران و واشنگتن وجود دارد؟ گفت: اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفت. آمریکایی‌ها بر این باور بودند که ترور او می‌تواند موقعیت آن‌ها را در منطقه بهتر کند، اما آنچه که اتفاق افتاده، خلاف آن بوده است. وزیر خارجه پمپئو توئیت کرد که عراقی‌ها پس از این اتفاق در خیابان رقص و پایکوبی کرده‌اند، اما ما شاهد برگزاری مراسم‌های بزرگ تشییع بودیم. این شرایط لحظه بسیار سختی برای منطقه ایجاد کرد و به‌طور قطع آمریکا از آن سود نخواهد برد.
 
وی در پاسخ به این سوال که غیر از حملات موشکی انتقام‌جویانه ایران به پایگاه عین‌الاسد، آیا احتمال اقدام دیگری از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد؟ بیان کرد: حمله به پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در عراق واکنش نظامی "رسمی" ایران بود و هیچ قصدی برای تلفات جانی در این حملات موشکی وجود نداشت. ما از حق‌مان برای دفاع از خود به گونه‌ای مناسب بهره بردیم. اما پاسخ اصلی را مردم منطقه خواهند داد، آن‌هایی که اکنون نشان می‌دهند از رفتار آمریکا بیزارند. آمریکایی‌ها خواهند دید که قاسم سلیمانی به عنوان یک شهید به مراتب موثرتر از سردار سلیمانی است.
 
وی درباره اینکه آیا تندرو‌ها در آمریکا می‌توانند واکنش ایران را نشانه ضعف تلقی کنند؟ خاطرنشان کرد: ما به آمریکا آسیب‌های زیادی وارد کرده‌ایم، زیرا با تمام توان و قدرت نظامی آن‌ها نمی‌توانند مانع از حمله موشک‌ها به پایگاه‌هایشان شوند. این نشان می‌دهد که آمریکا چقدر آسیب‌پذیر است. ترور سلیمانی، آغاز پایان حضور آمریکا به‌ویژه در عراق و دیگر نقاط منطقه است ممکن است این اتفاق همین فردا رخ ندهد، اما ما قدمتی هزاران ساله داریم و عجله‌ای نداریم.
+5
رأی دهید
-138

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  سازمان سپاه پاسداران جزای ازدولت نیست بلکه گروهی هستند از عنقلاب ننگین اخوندی محافظت میکنن . قاسم سلیمانی هم یک نظامی نبود که در ارتش و در نیروهای انتظامی دولت کادر بوده باشد و یک مقام نظامی دولتی نبود. قاسم سلیمانی در اصل تروریستی بود که غیراز خدمت به اخوند شیعه و ذوب در خامنه ای باوری به هیچ چیز دیگر نداشت.در حال حاضر رژیم اخوندی ایران از خدایشان است با امریکا مذاکره ای پنهانی کنن ولی ترامپ حاضر به مذاکره پنهانی نیست.
  1
  55
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  آقای ظریف بفرمایید بگویید اگر امریکا مستقیما با ایران وارد جنگ شود آیا شما توان این را دارید که مانع تخریب ایران توسط قدرت جنگی امریکا شوید !!؟ غول جنگی امریکا را اگر کشوری بیدار کرد و امریکا با پشتوانه مردمش وارد جنگ با ان کشور شد جمهوری اسلامی که هیچ ,هر کشور قدر قدرتی دیگر را هم در هم میکوبد . فعلا که جمهوری اسلامی خوب به نقشه های جنگ طلبان امریکا جواب میدهد تا جایی که جمهوری اسلامی خودش را به جایی در سیاست جهانی رسانده که فقط برایش یا سازش با غرب مانده یا جنگ , که هر دو هم یعنی شکست جمهوری اسلامی .
  1
  44
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آغا خیلی لطف کردین که اون گروهبان بیچاره رو زندانی کردین ولی ولش کنین چون اون 176 نفر زنده شدن!
  1
  51
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  پس از بررسی بیک ریش تراش محکوم میشود.آمر آتش به اختیار جوابگو نخواهد بود
  1
  32
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  یک سری سخنگویی از نوع رتوریک: اگر خوب به این حرفها دقت کنیم: می گوید اگر تحریم ها را بردارند گفتگو می کنیم! چرا پیش از تحریم شدن گفتگو نکردید؟ مانند بچه ها! توپ مر ا بده به من که عروسکم را بدهم به تو!، یا اینکه قدمتی هزاران ساله داریم: کاملا درست است، ولی اگر الزایمر سیاسی گرفته باشی، کهنگی تاریخ کمکی به تو نخواهد کرد!،
  0
  29
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مالکش اعظم
  1
  44
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  ظریف: فردی که به اشتباه هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد، در زندان است،واقعا اسم ماله کش اعظم برازنده این دلغک کثیف است، مردک دلغک اون هواپیمای ایرانی را هم ارباباهای کثیف ازتو کثیف ترت هم قربانی کردند چون درست مثل هواپیمای اکرایینی چون دیدند سرنشینان ایرانی هستند،کشتن انها براشون راحت و بدون دردسر بوده و هست.شما کثافتها هم باز یک بیگناه دیگر را قربانی کردید چرا که مقصران واقعی سرخر حاجی لک لک،سرجوخه سلامی و رهبر الدنگ است نه سربازی که اگر دستور را اجرا نکند دادگاه صحرای منتظرش است چون اسمش شرایت جنگی بوده!
  1
  37
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  اولین روان پریش دجال خرفت الدنگ دونگ جانی جنایتکار خونخوار مرتجع تبهکار ترویست پرور عامل تباهی و سیاهی کشور و منطقه و جهان که ایده تروریستی را از زیر خروارها خاک تاریخ ننگین اسلام بیرون کشید خمینی بود که به کل بشریت شلیک کرد . این اوباش دنباله اون ملعون هستن .
  0
  15
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
  ۴۲
  bineshaan - لندن، انگلستان

  عجب بی وجدانیه. دنیا داره میپرسه چرا هواپیما رو به عنوان سپر انسانی استفاده کردید.این ماله کش میگه یه سرباز خرده پا تو زندانه. ای کاش و ای کاش به جای این هموطنان یه ۱۰ تا اروپایی مو بور تو هواپیما بود تا حال و روزتون رو امروز میدیدم.
  0
  22
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
  ۵۶
  ماساچوست - لیسبون، پرتقال

  ماله کش اعظم ذلیل شده ,دلغک کثیف, بی وجدان, جانی جنایتکار خونخوار !. ذلیل شدها حتما یک زندانی سیاسی بیگناه را به عنوان متهم گرفتید که بتوانید قربانی و اعدامش کنید !. .
  0
  21
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  باز جواد چاخان موش زائید. دستور از بالا آمده و حکیم باشی را دراز کرده اند!
  0
  19
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  اخه مردک بیشعورخودتونو با امریکا مقایسه میکنید,,اونا که هواپیمای خودشونو نزدن که بخوان هم ازملتشون عذرخواهی کنن بلکه این شما عوضیها هستید که خودی زدید اونم اگه اون خدا رحمت شدها از نظر تو وامثال تو خودی به حساب میامدن ,باید بگید... خوردیم,,
  0
  10
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  تو اون جمهوری خبیث همیشه کسی هست برای قربونی شدن برای کثافت کاریشون
  0
  9
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بابا این سناریو رو دو ساعت بعد از خبر هواپیما من اینجا گفتم. یکی رو میگیرن میگن این بوده، تازه اعتراف هم میگیرن که از عربستان و اسراییل و امریکا پول گرفته که بزنه تا حکومت مقدس رو خدشه دار کنه. 😀
  0
  14
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
  نظر شما چیست؟