ایران از اداره ایمنی ترابری کانادا برای بازخوانی جعبه سیاه دعوت کرد

دویچه وله :اداره ایمنی ترابری کانادا اعلام کرد که از سوی ایران دعوت شده تا در بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی "در هر زمان و هر جا" مشارکت کند. دولت کانادا از ایران خواسته بود جعبه‌های سیاه را به فرانسه بفرستد.
 
اداره ایمنی ترابری کانادا (TSB) اعلام کرد که ایران از این اداره دعوت کرده تا در بازخوانی و تجزیه و تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی "در هر زمان و هرجا" مشارکت کند.
 
پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بامداد روز ۱۸ دی‌ماه گذشته با شلیک موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن کشته شدند. مقام‌های ایران به مدت سه روز تأکید داشتند که علت سقوط هواپیما "نقص فنی" بوده و برخلاف ادعای برخی منابع به‌خصوص نخست‌وزیر کانادا، پرتاب موشک به سوی آن را تکذیب می‌کردند. بالاخره پس از سه روز سپاه پاسداران مسئولیت شلیک "غیرعمد" به این هواپیما را برعهده گرفت.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، اداره ایمنی ترابری کانادا روز پنجشنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه) در بیانیه‌ای اعلام کرده است که جعبه‌های سیاه این هواپیما هنوز در ایران هستند و قرار است عملیات دانلود و بازخوانی اطلاعات آنها نیز در ایران انجام شود.
 
اوکراین بارها از جمهوری اسلامی خواسته است تا در راستای تحقیقات بی‌طرفانه جعبه‌های سیاه را به این کشور تحویل دهد. کانادا نیز از ایران خواسته است که به دلیل نداشتن تخصص فنی لازم برای بازخوانی جعبه‌های سیاه، آنها را به فرانسه یا اوکراین بفرستد.
 
مقام‌های ایران در مقابل تاکنون سخنان متناقضی را درباره تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده به اوکراین یا فرانسه مطرح کرده‌اند. حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، با بیان اینکه جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ در ایران است گفته است که "برنامه‌ای برای ارسال آن به کشور دوم نداریم". او در عین حال تاکید کرده که "گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است."
 
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز چهارشنبه گذشته گفت، چنانچه تیم بررسی سرنگونی هواپیمای اوکراینی در بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه "به مشکلی بخورد" ممکن است "از سایر کسانی که امکانات دارند کمک گرفته شود."
 
سازمان هواپیمایی کشوری ایران در دومین گزارش فنی خود در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعلام کرده بود که از فرانسه و آمریکا خواسته تا تجهیزات لازم برای بارگذاری و تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه این هواپیما را در اختیارش بگذارند.
 
اداره ایمنی ترابری کانادا به عنوان مرجع تحقیق و رسیدگی درباره حوادث هوایی، زمینی و دریایی این کشور در بیانیه اخیر خود اعلام کرده که دومین هیأت خود را برای بازخوانی و تجزیه و تحلیل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به ایران اعزام می‌کند.
 
همچنین اعلام شده که این هیأت در حالی آماده رفتن به ایران است که دو بازرس کانادایی پس از شش روز اقامت در تهران و دو روز اقامت در کی‌یف به کانادا بازمی‌گردند.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، جمهوری اسلامی ایران ممکن است بخواهد از بیم آشکار شدن جزئیات سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، بازخوانی جعبه‌های سیاه آن را به تعویق بیندازد. طبق گزارش‌ها، بین اصابت موشک اول و موشک دوم به هواپیما حدود ۲۰ ثانیه فاصله بوده است. اتفاقی که در این ۲۰ ثانیه افتاده، می‌تواند از لحاظ امنینی برای جمهوری اسلامی اهمیت داشته و به روشن شدن پشت پرده دلیل دو شلیک پیاپی به هواپیمای مزبور کمک کند.
 
هواپیمای سرنگون‌شده توسط سپاه پاسداران، حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتا تابعیت دوگانه ایرانی کانادایی داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی و نیز تعدادی شهروند افغانستان، سوئد و بریتانیا بود.
+21
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  مگر آبرویی هم برای این ها باقی مانده که از برملا شدن حقایق بیشتر جلوگیری میکنند.
  2
  29
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  فرض رو بر این میگیریم که جعبه سیاه بازخوانی بشه و معلوم بشه که هواپیما به عمد هدف قرار گرفته و این یک قتل عمد بوده! برای کارهایی بدتر از این هم تا حالا کسی نتوانسته کار مهمی علیه این جانیان بکنه.
  2
  27
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  از بردار لر پرسیدند. هواپیما را کی‌ زد؟ گفت من نمی‌‌دانم. توی کار سیاست نیستم. ولی‌ دعا می‌‌کنم. هر کی‌ بود. این دستش هم مثل اون دستش چلاق شود.
  2
  23
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  اصلا این موشک داشت براى خودش پرواز میکرد که این هواپیما با او برخورد کرد. نهایتا توجیه اشرار اسلامى به همین جا خواهد رسید.
  2
  8
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
  نظر شما چیست؟