نبرد پشت پرده بر سر جانشینی خامنه‌ای و نقش سرنوشت ساز سپاه پاسداران

العربیه :روزنامه فایننشال تامیز در شماره روز پنجشنبه در مقاله‌ای تحت عنوان: «نبرد پشت پرده بر سر جانشینی خامنه‌ای»، نقش محوری و سرنوشت‌ساز سپاه پاسداران در انتقال قدرت برای جانشین خامنه‌ای و نامزدهای مطرح برای پست ولایت فقیه پس از غیاب او و نیز نقش قم بعنوان دومین کانون قدرت در این فرایندحساس و پیچیده، پرداخته است.
 
فایننشال تایمز در ارتباط با نقش بسیار حساس سپاه در انتقال قدرت در دوران پس از خامنه‌ای به نقل از تحلیلگری از جریان اصلاح طلب ایران آورده است: «پیچیدگی‌های داخلی و خارجی در خصوص جانشینی خامنه‌ای، کاملا مشهود است، لذا سیاست اعطای مجال گسترده به سپاه در این راستا قرار دارد که سپاه بتواند نقش محوری را در انتقال قدرت ایفا کند. به نظر بسیاری از تندروهای ایران جانشین خامنه‌ای باید رهبری پراگماتیک باشد تا توان ایستادگی در برابر آمریکا را داشته باشد.
 
در ادامه مقاله ضمن تشریح نحوه انتخاب ولی فقیه از سوی خبرگان رهبری و فلسفه دینی که ولایت فقیه در نگرش روحانیون شیعه حاکم بر ایران بر آن مبتنی است، عنوان شده که جریان اصلاح طلب، ملاحظات ریشه‌ای در این خصوص داشته و لزوم انتخاب ولی فقیه را از طریق برگزاری انتخابات عمومی،گوشزد می‌کنند.
 
به باور اصلاح طلبان با مرگ خامنه‌ای، سپاه تبدیل به قدرت بلامنازع و صحنه گردان قدرت داخلی، ایفای نقش خواهد کرد تا خبرگان رهبری بتواند ولی فقیه جدید را برگزیند. سپاه در حال حاضر با داشتن 120 هزار عنصر و توان بسیج میلیون‌ها نیروی داوطلب، صرفا یک قدرت نظامی نیست چرا که در نهادهای گوناگون از دفتر رهبری گرفته تا مجلس و دستگاه قضائی کشور رخنه کرده و بخش‌های اقتصادی، ارتباطات، بازرگانی، پتروشیمی وبسیاری از زمینه‌های درآمدزا، زیر نفوذ آشکار عناصر سپاه و سیاست‌های کلان آن قرار دارند. از همین قرار است نفوذ و دست اندازی سپاه بر مراکز فرهنگی وهنری از یک سو و برپا کردن دستگاه مخوف اطلاعاتی موازی با وزارت اطلاعات از سوی دیگر که شبانه روز در کار زندانی کردن کنش گران سیاسی و شهروندان دو تابعیتی به اتهام جاسوسی و اخلال در امنیت کشور می‌باشد.
 
فایننشال تایمز به نقل از امیر حبیبیان از محافل نزدیک به اصول گرایان ایران تاکید دارد که سپاه بی تردید دست بالا را در ساختار قدرت پس از خامنه ای خواهد داشت تا جایی که هیچ کس از جمله ولی فقیه آینده را یارای مخالفت با آن نخواهد بود.
 
اصلاح طلبان نیز در توجیه قدرت طلبی سپاه چنین استدلال می‌کنند که هر گونه انعطاف پذیری و نرمش سپاه در قبال آمریکا می‌تواند عملا به اتخاذ سیاست‌های خشن‌تر آمریکا علیه سپاه بیانجامد. از سوی دیگر پر واضح است که جامعه ایران همانند سه دهه گذشته، جامعه‌ای حرف شنو نیست و پتانسیل چندانی برای اطاعت از ولی فقیه جدید نزدیک به تندروها نداشته و در عین حال اعتماد خود را به توان اصلاح طلبان برای ایجاد تغییر در ساختار قدرت در ایران تا حدود زیادی از دست داده‌اند.
 
در این فراز از مقاله فایننشال تایمز در باب نامزدهای احتمالی برای جانشنی خامنه‌ای به مجتبی پسر 51 ساله وی اشاره رفته وآمده است : «مجتبی درحال حاضر در قم مشغول دادن درس خارج بوده وهمین ویژگی از نگاه برخی از محافل او را از اهلیت علمی حوزوی برای این منصب برخوردار می سازد. به نظر این محافل، ذهنیت سیاسی، نظامی و اقتصادی مجتبی شباهت به پدرش داشته و روابط بسیار صمیمانه‌ای میان او و سپاه، شکل گرفته است.
 
به نوشته این روزنامه، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه که در انتخابات ریاست جمهوری 2017 از روحانی شکست خورد نیز نامش برای جانشینی خامنه‌ای بر سرزبان برخی محافل است اما در یک جمع بندی کلی باید توجه داشت، بده بستان‌های گوناگون سیاسی میان ارکان متنوع نظام است که سرنوشت این منصب بعد از خامنه‌ای را مشخص می‌کند.
 
در آخرین بخش مقاله فایننشال تایمز در توضیح موقعیت و جایگاه قم تاکید شده پس از سپاه نهاد مذهبی متمرکز در قم بیشترین نفوذ و تاثیر را در امر جانشینی خامنه‌ای ایفا خواهد کرد اما سپاه به هیچ روی حاضر نیست تا مرکزیت تصمیم‌گیری درموضوع انتخاب رهبر بعدی از چنگش خارج گردد تا از این طریق برنامه‌های توسعه نفوذ اقلیمی خود را با قدرت و توان هر چه بیشتر دنبال کند.
+62
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اینها همه اش مزخرفاته. اینها رفتنی هستند بزودی. خواهیم دید. مگر با کشتن فرزندان ایران میتوان بر بازماندگان آنها حکومت کرد؟
  0
  124
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
  ۵۶
  ماساچوست - لیسبون، پرتقال

  جانشین تو سرشون بخوره! . غیاب او ,آخوندا و قم از کره زمین باعث شادی و خوشحالی‌ میلیونها پارساها میگردد. ترکیب میمونشن ببره. یک مشت عجیب و غریب !. کاش اقلاً شکل آدم بودن!
  1
  97
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  با به درک واصل شدن مقام معظم رهبری سپاه قدرت را به دست میگیره و ایران میشه کره شمالی و مردم ایران اسیر تر از همیشه
  5
  70
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  دوستان من هم کاملا با نظر شما موافقم و ارزوم اینه که شیاطین هر چه زودتر گورشون رو از سرزمین ما گم کنند۰سوال اینجاست چند درصد از مردم ایران معنی ولایت فقیه رو میدونند؟چند درصد از مردم ایران رساله خمینی رو خوندند و پی به فاجعه مضوع بردند ؟ چند درصد از مردم ایران حوادث این چند ماه و چند هفته اخیر رو دیدند و باز هم در انتصابات نمایشی این ملعونان شرکت میکنن؟ اصلا چه فرقی میکنه بعد از این لعنتی پسرش یا رئیسی و یا یک ۰۰۰ردیگه بیاد ؟ موضوع باید اینباشهبا اگاه کردن مردم و فرهنگ سازی مبارزه مردم را بسوی سازماندهی سوق داد
  0
  56
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  همین الان هم در ج اسلامی کسی از کسی حرف شنوی نمیکنه و با مرگ این پشم علی هرج مرج قدرت سیاسی در ایران خواهد بود
  0
  45
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران

  بخش مهمی از حکومت بزودی راه خروج از بن بست بوجود آمده در همه عرصه ها را، با حذف خامنه ای چاره جویی خواهد کرد!
  0
  56
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  رهبر بعدی ایران که ایشالا به اونجا نرسه این حکومت یکی از سه نفر جنایتکار روحانی رییسی و اژه ای هست.
  3
  42
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  به نظر میرسه برای همین نمیخوان هیچ منتقدی هم تو مجلس حکومتی هم باشه برای همین همه رو رد صلاحیت کردند و بقیه ای هم که ماندن همه اعضاء سپاه هستند که لباس عوض کردن و نظامی های لباس شخصی هستند.
  0
  30
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  ۴۰
  babak.iraniii - تهران، ایران

  اصلن مردم ایران را مد نظر ندارند خودشون میبُرن و میدوزن مردم را گوسفند میدانند ایران فقط رئیس جمهمور منتخب تمام رهبر دیگر چه صیغه ای هست !
  0
  34
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
  ۳۶
  RedBull - تهران، ایران

  تمام نظام جفت کردند نه از ترس آمریکا بلکه بخاطر سقوط هواپیما مسافربری چون دیگر هیچ کشوری به اینها اعتماد ندارد نظامی که مردم خودش را به راحتی‌ سلاخی می‌کند با دیگران چه کاری که نکند
  0
  20
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  هیچ نبردی در کار نیست. چون خداوند است که امام، رهبر و پیشواى مردم را قرار می‌دهد.
  11
  2
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  بعید می دانم با مرگ خامنه ای هم اتفاق خاصی بیفته شاه یک بار تو مصاحبه اش گفته بود پسر من مثل من حکومت نمی کنه یعنی او در نظر داشت تا پسرش پادشاه دموکراتی باشه ولی هیچ تغییر فکری در جمهوری اسلامی وجود نداره و آنها می خواهند به همین شکل ادامه بدهند مگر اینکه یکدفعه اتفاق خاصی بیفته مثلا کودتایی رخ بده
  1
  1
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
  نظر شما چیست؟