فریاد امانوئل مکرون بر سر پلیس اسرائیل : برو بیرون

بی بی سی :امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در زمان حضور در شهر قدیم بیت‌المقدس با یک مامور پلیس اسرائیل جر و بحث کرد.
 
آقای مکرون ماموران پلیس اسرائیل را به نقض و نادیده گرفتن قوانین و مقرراتی متهم کرده که آنها را از ورود به کلیسای سن آن (قدیس حنه) در شهر قدیم بیت‌المقدس منع می‌کند.
 
طبق این مقررات، این کلیسا، بخشی از قلمرو فرانسه به شمار می‌رود.
 
این کلیسای مربوط به دوره صلیبیون را عبدالمجید یکم، سلطان امپراتوری عثمانی، به پاس قدردانی از حمایت فرانسه در جریان جنگ کریمه به ناپلئون سوم اهدا کرد.
 
در ویدیویی که منتشر شده، آقای مکرون دیده می‌شود که به انگلیسی به ماموران اسرائیلی هشدار می‌دهد: "از کاری که جلوی من کردید خوشم نیامد، لطفا بیرون بروید، دست به تحریک نزنید."
 
حادثه مشابهی در دهه نود میلادی در زمان بازدید ژاک شیراک، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه پیش آمده بود.
 
آقای مکرون برای شرکت در پنجمین نشست جهانی هولوکاست (کشتار یهودیان) به بیت‌المقدس سفر کرده است. این نشست همزمان با مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه آشویتس برگزار می‌شود. اردوگاه آشویتس به دست نیروهای شوروی آزاد شد.
 
قدمت کلیسای قدیس حنه به سال ۱۱۳۸ میلادی بر می‌گردد و یکی از بهترین نمونه کلیساهای دوره صلیبیون است که پابرجا مانده است.
 
طبق سنن مسیحی، گورابه کلیسا، خانه مریم مقدس (مادر عیسی میسح) و والدینش بوده است.
 
این کلیسا در بیت‌المقدس شرقی قرار دارد که در اشغال اسرائیل است.
کلیسای سنت آن در شهر قدیم بیت‌المقدس قلمرو فرانسه قلمداد می‌شود از زمان اهدای این کلیسا در سال ۱۸۵۶، پرچم فرانسه بر فراز این کلیسا برافراشته شده است.
 
در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آقای مکرون زیر گذر سرپوشیده‌ای که به کلیسا منتهی می‌شود، در محاصره محافظان فرانسوی و اسرائیلی دیده می‌شود.
 
در این ویدیوها، آقای مکرون به مامور پلیس اسرائیلی اشاره می‌کند و در حالی که صدایش را بلند کرده می‌گوید: "از کاری که جلوی من کردی خوشم نیامد، لطفا بیرون برو."
 
آقای مکرون در ادامه گفت: "متاسفم اما ما از مقررات آگاهیم، کسی نباید تحریک کند، ما باید آرامش را حفظ کنیم."
او سپس به یک محافظ لباس شخصی می‌گوید" "ما یک پیاده‌روی شگفت انگیز داشتیم. شما کار عالی را در شهر انجام دادید. من قدردانی می‌کنم."
 
"لطفا به مقرراتی که قرن‌ها بوده احترام بگذارید، (این مقررات) با حضور من دچار تغییر نخواهند شد. این را به شما می‌گویم. خوب؟"
 
یک سخنگوی پلیس اسرائیل گفته است پس از آن که هیات همراه آقای مکرون به کلیسا رسید، بحثی میان ماموران امنیتی فرانسوی و اسرائیلی درگرفت که چه کسی اجازه ورود به کلیسا را دارد.
 
این سخنگو گفت رئیس‌جمهوری فرانسه خواهان آن شد به دستورالعمل‌ها احترام گذاشته شود و بر اساس آنچه پیشتر توافق شده بود، یک مامور شین‌بت (سازمان اطلاعات داخلی) و یک مامور پلیس با رئیس‌جمهوری و هیات همراهش داخل کلیسا شدند.
 
سخنگوی پلیس اسرائیل افزوده است وقتی بازدید آقای مکرون و هیات همراه به پایان رسید "هیات فرانسوی از آنچه پیش آمده بود پوزش خواست و آقای مکرون با ماموران امنیتی دست داد."
 
آقای مکرون در این سفر از مسجد الاقصی، کوه معبد و کلیسای مقبره مقدس نیز بازدید کرد.
 
ژاک شیراک، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه نیز در سال ۱۹۹۶ در حین بازدید از این کلیسا، وقتی ماموران امنیتی اسرائیل شروع به هل دادن فلسطینی‌ها، روزنامه‌نگاران و دستیارانش کردند، عصبانی شد.
 
آقای شیراک هم به انگلیسی صحبت کرد و گفت: "چه می‌خواهید؟ که من برگردم سوار هواپیمایم شوم و به فرانسه برگردم؟ این چیزی است که می‌خواهید؟ بگذارید بروند."
 
دولت وقت اسرائیل به نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو از آقای شیراک عذرخواهی کرد.
+24
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  مذهب شده نون دونی در سرتاسر دنیا. این احمقها هم عوام را درگیر مذهب کردند تا بتوانند بر گردهشون سوار بشوند. اینها هم اینجوری نون میخورند.
  6
  96
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۵۴
  liberté - مونترال، کانادا

  این نتانیاهو سال 96 هم بوده؟! جنتی حسودیش شد! هاها
  0
  40
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  دولت اسرائیل در برخی موارد سیاسی در رابطه با کشور های دیگه حرف مفت و زور میزنه و احترامی ظاهرا به خواسته های حامیان اروپایی خودش نداره و همینجوری گتره ای و کیلویی زمین های فلسطینی های بی پدر بدبخت رو هاپولی هاپو میکنه هر چند که اروپایی ها از این کار اسرائیل خوشحال نیستند .
  6
  21
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  من چندین بار اورشلیم رفتم. کلا باید بهش گفت دیزنی لند مذاهب. عین دیزنی لند هرطرف نگاه میکنی یه کاراکتر مذهبی میبینی. از قبر مریم و سلیمان و داوود بگیر، تا پله هایی که عیسی با صلیب اومده پایین و محل توقف خر محمد که رفته بالا تا اون معبد سلیمان که پشت دیوارش یهودی ها تکون تکون میخورن. عین امامزاده های خودمون ملت تو صف وایمیستن که دست بمالن اینور و اونور! بقول ناپولئون! اون چیزی که انتها نداره خریته! 😀😀
  4
  44
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. تا خر هست خر سوار هم پیدا خواهد شد
  0
  3
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۷
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران
  داعش یک کار خوب میکرد که همه ی این بت کده ها رو نابود میکردن ، اگه خدایی وجود داشته باشه نیازی به این کارهای مسخره بازی نداره
  2
  6
  جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
  نظر شما چیست؟