برایان هوک: جانشین سلیمانی هم ممکن است به سرنوشت او دچار شود

هوک در مورد "دنبال کردن راه سلیمانی" به جانشین او هشدار داده است بی بی سی :برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران در مورد فعالیت‌های آتی او هشدار داده است.
 
آقای هوک در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفته است که "اگر [اسماعیل] قاآنی [فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران] همان مسیر کشتن آمریکاییان را دنبال کند، به همان سرنوشت قاسم سلیمانی دچار خواهد شد."
 
پس از کشه شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در بغداد، سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی به فرماندهی این نیرو منصوب شد. او پس از انتصاب به این سمت گفت که همان رویه و برنامه قاسم سلیمانی را ادامه خواهد داد و افزود "هدف نهایی، بیرون راندن نیروهای آمریکایی از منطقه است."
در پی کشته شدن سلیمانی (راست) قاآنی به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد در مصاحبه شرق الاوسط که در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس صورت گرفته، برایان هوک گفت: "هر حمله‌ای به آمریکاییان یا منافع آمریکا با واکنش قاطعانه ما مواجه خواهد شد."
 
وی گفت "این تهدید جدیدی نیست زیرا رئیس جمهوری همواره گفته است که او قاطعانه از منافع ایالات متحده حفاظت خواهد کرد" و افزود: "فکرمی‌کنم که رژیم ایران هم دیگر درک کرده است که نمی‌توانند به آمریکاییان حمله کنند و نتیجه آن را نبینند."
خودروهای حامل سلیمانی و همراهان در حمله پهپادهای آمریکایی منهدم شدند روز ٣ ژانویه، سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی که از سوریه وارد عراق شده بود، در فاصله کوتاهی از فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادهای آمریکایی قرار گرفت و همراه با چند نفر دیگر از جمله یکی از فرماندهان ارشد شبه‌نظامیان موسوم به حشدالشعبی عراق در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد. مقامات آمریکایی تایید کردند که این حمله به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آن کشور صورت گرفته است.
 
این عملیات پس از تجمع و حمله به سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده بغداد به اجرا گذاشته شد. روز ٣١ ژانویه، گروهی از مردم همراه با شبه‌نظامیان تشکیلات حشدالشعبی مورد حمایت ایران در برابر ساختمان سفارت آمریکا تجمع و سپس به آن حمله کردند.
 
در پی این حمله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ایران را به انجام این حمله متهم کرد و گفت که "ایران بهایی سنگین برای این اقدام پرداخت خواهد کرد." وی افزود: "این یک هشدار نیست، بلکه تهدید است."
 
نیروی قدس سپاه پاسداران واحد برون مرزی این تشکیلات است و قاسم سلیمانی حدود بیست سال فرماندهی این نیرو را در دست داشت. از جمله فعالیت‌های او حضور و همکاری با نیروهای دولتی در جنگ داخلی سوریه و سازماندهی تشکیلات موسوم به حشدالشعبی در عراق عنوان شده است.
 
آقای ترامپ در توجیه دستور کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، او را "تروریست" و مسئول قتل هزاران نفر در ایران، عراق و سوریه و نقاط دیگر جهان معرفی کرد و گفت که او در کارگذاری بمب کنار جاده‌ای هنگام حضور نظامیان آمریکایی در جنگ عراق دست داشته که به کشته و معلول شدن دهها نظامی آمریکا منجر شد.
 
رئیس جمهوری همچنین قاسم سلیمانی را مسئول سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در روز ٣١ دسامبر دانست و گفت که او مشغول برنامه‌ریزی برای حمله به مراکز دیپلماتیک آمریکا در نقاط دیگر بود.
 
کشته شدن قاسم سلیمانی ابراز اندوه و خشم مقامات حکومتی ایران را در پی داشت و برنامه‌های گسترده ای برای تشییع جنازه او در چند شهر ایران ترتیب داده شد. به تلافی کشتن فرمانده سابق نیروی قدس، سپاه پاسداران چند فروند موشک به یک پایگاه مورد استفاده نظامیان در عراق شلیک کرد که خساراتی را به این پایگاه وارد آورد.
+104
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  shahin7778 - محل، تونگا

  من ۳۵ ساله که از ایران خرچ شدم، تا امروز نشنیده بودم که سران یک دولت دمکرتی اعضای ارتش یک دولت دیگرو به همین راحتی تهدید به مرگ میکنند آنهم بدون محاکمه، من ۱۱۰% با رژیم حکم در ایران مخالفم. در کشورهای اروپایی هیچوقت این اقدامیک آمریکا انجام داد رو قبول ندارند. آمریکا با این کارش چراغ سبز رو به ایران نشون میده و میگه که اگه شما هم با کسی مشگل دارید... به نظر من آمریکا با این کارش نشون میده که با ایران هم ترازه ( فقد تو این مورد)
  67
  18
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  امیدواریم که جانشین کتلت سلیمانی تبدیل به همبرگر شود
  2
  41
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  من بالای 30 سال است که در خارج از ایران زندگی میکنم و تا به حال هم بسته به شرایط کاری در 25 کشور بوده‌ام و این کار آمریکا را نه تنها درست بلکه قابل تقدیر هم میدانم چرت که این باند ادمکش و ترورسست تنها زبان چوب تر حالیون هست. اینها فکر کردن دنیا هم کهریزک و اوین است که راحت در آن به بچه های مردم تجاوز کنند یا آنها را بکشند و به کسب هم جوابگو نباشند.
  2
  43
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::shahin7778 - محل، تونگا::]. سران ارتش کجا بود آقا؟ یه مشت شاگرد بنای ریشوی بیسواد تروریست رو کتلت و تهدید کردند. چکار کنند؟ دعوت کنند که بیاد آمریکا برای محاکمه؟ اروپا هم با پر رویی از حاکمان ایران حمایت میکنه. چرا زمان شاه بخاطر زندانی شدن دو نفر تروریست مسلح خودشان را بخاطر حقوق بشر خفه میکردند ولی امروز در مقابل جنایت های رژیم سکوت میکنند؟
  2
  40
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  ۴۰
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  برایان، پلیز پلیز. به سرنوشت سلیمانی دچارش کن!!!!!
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
  ۴۶
  shahin7778 - محل، تونگا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. به عقیده من، ما اگه با خون و خونریزی کسی موافق باشیم، هیچ فرقی با این یاقیها که مملکتمنرو به اسارت گرفتن نداریم. اینا همشون باید محاکمه بشن و تا عبد در زندان بمانند. من با نظر شما موافق نیستم، ولی بهش احترام میزارم.
  23
  2
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  هرچه زودتر بهتر، باید هر روز یکی را بزنن
  1
  21
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  بسیار عالی. امیدوارم سپاه بی عرضگی اش را سر مردم بیگناه خالی نکنه
  2
  26
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. رفیق گرامی ایران متاسفانه بعضها فکر میکنند اگر حرف نزنن زیر دست و پا میمونند، اونی که اشک تمساح برای این جنایتکاران میریزه از خودش سوال کرده ،کی ترور را شروع کرد، از خودش پرسیدسه کی سینما رکس راس سوتاند، کی بچه های ملت را در اروپا امریکا توسط مزدورهای مثل انیس نقاش و کاظظم دارابی ترور کرد، چرا اشکی برا نیم میلیون زن و بچه سوریه ای که این جنایتکارها اونها را سلاخی کردند نمیریزه؟ اونجا وجدانش و حس ترهم در حوزه علمیه جامونده بود، و اینکه ۳۰ ساله در امریکا است دلیلی بر ان نیست که خطش از خطظ امثال این ادمکشها و تروریستها جداست، مگر کره ظریف ماله کش اعظم یا کره لاری جانیها در امریکا زندگی نمیکنند؟ متسفانه ایران با این قبیل خلایق شده ۸۰ میلیون به این خاطره که ۴۱ ساله اخوند سواره، میکشه و میدزده و به کسی هم جوابگو نیست.
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::shahin7778 - محل، تونگا::]. اشکال کار ما هم همینجاست که برای از اسارت درآوردن مملکتمان به اشکال برخوردیم که از ترور سلیمانی خوشحال میشویم. شما یک راه پیدا کن که ایران را پس بگیریم، آنوقت من هم با شما هم عقیده میشوم که ترور کار زیبایی نیست و باید مجرمین را محاکمه و حبس ابد کرد. تا آنزمان هرکدام از این کور و کچل ها را هر کسی ترور کند، ته دل من پسته خواهد شکست!
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ordak - بن، آلمان::]. کاملاً موافقم. با همین حربه دموکراسی زدند و مملکت رو به پیشرفت ما را جیبوتی کردند و حالا هم برایمان مرثیه میخوانند که باید قانونی عمل کرد و بر اساس اصول دموکراسی بیشتر به قهقرا سقوط کنیم! نمیفهمم چرا وقتی ۱۵۰۰ جوان مملکت ما به مسلسل بسته میشود کک کسی نمیگزد!
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  همه جای دنیا تروریست های بین المللی رو شکار میکنند حالا چه ایرانی باشه چه آمریکایی و چه عرب و غیره ! آقای سلیمانی در چند کشور بیگانه به دلایل من در آوردی و غیره ایرانی ,گروه های جنگجو و مسلح درست کرده بوده و حتا در ایران هم پرونده بدی در رابطه با کشتن ایرانیهای مخالف ولایت فقیه داشته و سرنوشتی رو دچار شد که خودش برای خودش رقم زده بود .سلیمانی نه چنرال بود و نه یه ایرانی بلکه عاشق جنگ و خونریزی و شیعه گری بود . حتا این قدر این بشر مرگ و زندگیش پلید بود که در مرگش یه هواپیمای ۱۷۶ نفری پر از مسافر رو هم با خودش به ته گور کشید !!
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
  ۵۵
  ahmadi1965 - تهران، ایران
  واقعا تاسف باره که یک حکومتی از هزاران کیلومتر آنطرف تر میاد یک سردار ایرانی را به معنای واقعی کلمه ترور میکنه و بعد ما چون با دولت ایران مخالف هستیم برای اونها هورا میکشیم خداوکیلی کمی فکر خودتان را بکار میگیرید؟ با توجه به تمامی مقررات و قوانین بین المللی اینم اقدام آمریکا مصداق تروریسم هست خود امریکایی ها هم میدونند اگر در این مورد شک دارید حداقل از یک استاد حقوق بین الملل سوال کنید . این نمیشه که یک کشور بیاد خودش یک گروه یا فردی را بر اساس قوانین خودش تروریسم تلقی کنه بعد خودش بزنه بکشه خوب اگر اینجوریه که جمهوری اسلامی هم میتونه بر اساس قوانین خودش تمام سربازان امریکایی را ترور کنه چون ایران هم نیرویهای نظامی امریکا را تروریسم میدونه خوب اگر ایران اینکار را بکنه شما باز هم برای ایران هورا میکشید؟. کمی تعقل هم خوبه با جمهوری اسلامی ایران مخالف هستید خوب مشکلی نیست چرا برای اقدام خلاف امریکا شادی میکنید؟
  2
  0
  شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۸
  نظر شما چیست؟