نماینده مجلس ایران بازگشت نظامیان به پادگان را خواستار شد

العربیه :نماینده مردم تهران در مجلس ایران با اشاره به حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با اصابت دو موشک پدافند هوایی سپاه، «دخالت» نظامیان در همه حوزها را باعث عدم انجام وظیفه درست توسط آنها عنوان کرد و خواستار بازگشت نظامیان به پادگان ها شد.
 
پروانه سلحشوری در صفحه شخصی اینستاگرام خود، سه شنبه 21 ژانویه 2020، اعلام کرد که بارها طی نطق هایش در مجلس خواستار بازگشت نظامیان به پادگان ها شده و اعلام کرد که دلیل اشتباه صورت گرفته در شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی، دخالت نظامیان در همه حوزه ها از جمله سیاست، اقتصاد و فرهنگ است که باعث می شود نتوانند وظیفه خود را در جایی که باید حضور جدی داشته باشند انجام دهند.
 
او یادآور شد که اگر «فشار خارجی» نبود شاید ابعاد فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی هیچ وقت افشا نمی‌شد.
 
سلحشوری تحقق «سروسامان مملکت» را در صورتی دانست که هر کس سر جای خود قرار بگیرد و تاکید کرد که وضعیت فعلی در ایران به سامان نیست زیرا انسان هایی که سر کار هستند «لیاقت، مدیریت و توانمندی» کاری که انجام می دهند را ندارند.
 
او خواستار برگزاری «رفراندوم، همه پرسی و اصلاحات» در قانون اساسی و «اتخاذ تصمیمات درباره مسائل مهم کشور» شد که در آن رای و نظر مردم لحاظ شود.
 
سلحشوری با انتقاد از اظهارنظر ظریف که پیش از این گفته بود ما این سبک زندگی را انتخاب کردیم در پاسخ او نوشت: «یک بار از مردم پرسیدید که واقعا خودشان این سبک زندگی را انتخاب کردند؟ قطعا مردم ما مرگ را انتخاب نکردند».
 
او با بیان اینکه برای دور بعد به مجلس نمی آید، اظهار کرد که به عنوان یک فعال اجتماعی باقی می ماند و با «چرخه مرگ» مبارزه می کند.
 
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد که نباید «عربها کاریکاتور بکشند، مملکتی را نشان بدهند که روی بشکه نفت قرار گرفته و بچه هایش سطل زباله را می گردند، شان ما این گونه حفظ می شود که رفاه داشته باشیم».
 
سلحشوری در حالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مخاطب قرار داده که این سازمان نظامی، شامل یک تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی موازی با وزارت اطلاعات و حمایت دستگاه قضائی و امکانات صدو سیما است و روسای آن‌، منصوبان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای هستند.
 
تلاش برای مهار قدرت اقتصادی سپاه، به عنوان سازمان نظامی که دخالتش در اقتصاد، فرهنگ و سیاست سابقه‌ای طولانی دارد، یک بار توسط حسن روحانی انجام شد.
 
او یک ماه پس از پیروزی در انتخابات سال 1396، سپاه پاسداران را «دولت با تفنگ» نامید، که با واکنش تندی در فضای سیاسی ایران، از سوی هواداران این نهاد، مواجه شد.
 
گفتنی است، مطابق اصل 44 که توسط علی خامنه ای در سال 1384 ابلاغ شد، بخش دولتی اقتصاد ایران شامل کلیه «صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانک‌داری، بیمه، تأمین نیرو، سدها و شبکه‌های بزرگ آب‌رسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن و...»
 
به گونه‌ای تغییر کرد تا بخش خصوصی بتواند در بخش‌های کلان و بنیادی اقتصاد نقش داشته باشد.
 
حسن روحانی با انتقاد از ثمرات این اقدام که در آن به مردم هیچ واگذاری صورت نگرفت گفت: «ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست».
+53
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  انطور که پیداست خامنه ای و باندش که اصولگراها هستند را میخواهند برکنار کنن و باند اصطلاح طلب قدرت نظام را بدست گیرد و اگر مردم هوشیار نباشند باز هم میخواهند به نوعی دیگر مردم را فریب دهند و اینبار کسانی قدرت را در اختیار گیرند که بی عبا و عمامه هستند .
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۴
  ۴۶
  shahin7778 - محل، تونگا
  در کارهایی که ایران انجام میده چندان طرح و‌اندیشه‌ای نیست. ایران از جواب منفی دادن احساس قدرت می‌کنه و این کارش تنها برای همینه وگرنه اون توانایی ذهنی که بخواد با هدف و منظور این تصمیم گرفته شده باشه در ایران نیست. کلن ایران رو نباید جدی گرفت.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۲
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  عجب. بزار از اخوند شروع کنیم که جاش تو محراب و رو منبر هست نه پشت میز سیاست. سپاه که مثل سوسک همه جا میبینیش. رییس بانک از بانکداری نمیدونه دامدار از دامداری نمیدونه خلاصه خر تو خره
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۳
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  سازمان مخوف مافیا در ابتدا که تاسیس گردید در جهت حفاظت و حفظ حقو ق فقرا بود که بعد به تدریج راهى را پیمود که امروزه مى خوانیم و مى شنویم. سازمان مافیا حال باید جلوى سپاه مرگ لنگ بیندازد که یک سر و گردن بالاتر از مافیا است و هشتاد میلیون ایرانى را به گروگان گرفته است.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۱
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  خانم سلحشور تمام کشور در دست سپاه بی صلاحیت میباشد.سران سپاه چه از راه عرف و چه از راه شرعی و چه از راه زور جیب های خود را پر میکنند.اکثر بچه های رده بالای سپاه در کشور های دیگر زندگی و تشکیلات آنچنانی دارند.به روایتی هیچ کس (ادم غیر سپاهی)حق ندارد سرمایه بالای ۲۰۰ میلیون دلار داشته باشد مگر انکه با سپاه (سپاهی)شریک باید بشود
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  برو بمیر ماده خوک مزرعه حیوانات - این فاطی کماندو هم اومده با حرفهای به ظاهر فریب میخواهد کثافت کاریهای رژیم را ماست مالی کند - اولا شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی اونهم به قسمت باک بنزین هواپیما اشتباه نبود بلکه کاملا عمدی بود دوم با رفراندوم در قانون اساسی چیزی تغییر نمیکند بلکه پالون خر عوض میشود نه خود خر - در نهایت شماها باید بروید اسلام عامل بدبختی ایران و ایرانی است مردم ایران حکومتی بدون رنگ مذهبی میخواهد مردم ایران حکومتی میخواهند که نصف درآمد کشور صرف امور مذهبی به هر شکل و عناوینش نشود مردم ایران حکومتی میخواهند که با نام جهاد تروریسم را در جهان گسترش ندهدووو... - اینها با رفراندوم مورد نظر شما ماده خوک مزرعه حیوانات قابل تغییر نیست - پس پیش بسوی حکومتی بدون رنگ و بوی مذهبی
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۴
  ۵۵
  ممتاز - لندن، انگلستان
  شاید کمترین کاری که یک نماینده مجلس باید انجام بده همینه
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
  نظر شما چیست؟