صداوسیمای جمهوری اسلامی نقشه دریای خزر را در جهت کاهش سهم ایران تغییر داد

ایران اینترنشنال :سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی با تغییر نقشه دریای خزر در شمال ایران آن را به زیر خط حسینقلی‌-آستارا محدود کرد، خطی که محمدجواد ظریف پیشتر و در پاسخ به اعتراضاتی که در خصوص امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر انجام شد، آن را «موهوم» توصیف کرده و فاقد اعتبار دانسته بود.
 
این اقدام از سوی شبکه سوم تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی وابسته به سازمان صدا و سیما در برنامه «سلام صبح به خیر» انجام شد که بامداد هر روز از این شبکه پخش می‌شود. نقشه ایران که در دکور این برنامه استفاده می‌شود سهم ایران از دریای خزر را به زیر خطر حسین‌قلی‌-آستارا محدود کرده است.
 
این اقدام صدا و سیما با اعتراض‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها در ایران مواجه شده است و معترضان می‌گویند که «این تصویر قرار است سهم اندک ایران از دریای خزر» را به بینندگان القا کند.
 
پیشتر و به هنگام امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر از سوی حسن روحانی در مرداد ماه سال۱۳۹۷، اعتراضات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی نسبت به کاهش سهم ایران در دریای خزر رخ داد و حتی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را «قرارداد ترکمانچای» دیگری توصیف کردند. از جمله محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در حساب توییتر خود نوشت: «آیا راست است که سهم ۵۰ درصدی ایران به ۱۱ درصد سقوط کرده؟! آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟ مردم بدانید! نمایندگان مجلس اصلا در جریان توافقات پشت پرده نیستند.»
 
وقتی اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی و میان تعدادی از نمایندگان مجلس به امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خز از سوی روحانی اوج گرفت، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، با حضور در یک برنامه تلویزیونی، گفت: «سهم ایران از دریای خزر نه ۵۰ درصد است و نه یازده درصد.» او همزمان تاکید کرد که خط حسینقلی‌آستارا «خطی موهوم» است که جمهوری اسلامی هرگز آن را نخواهد پذیرفت و ایران «در حوزه بستر و زیر بستر» و «برای استفاده از منابع» سهم «۲۰ درصدی» برای خود مشخص کرده است.
 
با این حال سران کشورهای ساحلی دریای خزر شامل ایران، قزاقستان، روسیه، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در نشست ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ در قزاقستان و درحالی بر سر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به توافق رسیدند اما افکار عمومی و بسیاری از ایرانیان مخالفت خود را با آن ابراز داشته‌اند. معترضان همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی و محمدجواد ظریف را به پنهانکاری در این باره متهم کرده‌اند.
 
در نهم مهر ماه سال‌جاری نیز وقتی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، مصوبه پارلمان این کشور درباره کنوانسیون حقوقی دریای خزر را امضا و تایید کرد در ایران بهرام پارسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی، خواهان توضیح دولت روحانی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره این کنوانسیون شد.
 
بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس دهم، همان روز در توییتی نوشت: «امروز همزمان با دیدار روحانی و پوتین، خبر تصویب عهدنامه رژیم حقوقى دریاى خزر توسط پوتین در رسانه‌های خارجى منتشر شد.»
 
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه «طبق اصول ٧٧و ٧٨  قانون اساسی، این توافق‌ها بدون نظر مجلس بی‌اعتبار است»، تاکید کرد که محمدجواد ظریف باید در این باره به مجلس توضیح دهد. پارسایی در صفحه توییتر خود ضمن اعتراض به توافق دولت روحانی بر سر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بدون اطلاع مجلس، تاکید کرد که «برای حفظ قانون و حدود سرزمینی و استقلال کشور شهید و خون داده‌ایم.»
 
ایران و اتحاد جماهیر شوروی براساس قرارداد مودت سال ۱۹۲۱ توافق کردند که به صورت مساوی در دریای خزر سهم دارند و در آن تاکید شده است که «طرفین معظمتین متعاهدتین رضایت می‌دهند که از زمان امضاء این معاهده هر دو بالسویه حق کشتیرانی آزاد در زیر بیرق‌های خود در بحر خزر داشته باشند.» قرار داد سال۱۹۴۰ نیز میان دولت  ایران و اتحاد جماهیر شوروی نیز حقوق مساوی برای دو طرف یعنی ایران و اتحاد جماهیر شوروی تعیین شده است.
 
بر این اساس بسیاری از ایرانیان سهم این کشور از دریا و بستر زیر دریای خزر را ۵۰ درصد می‌دانند اما به گفته مصطفی کواکبیان نماینده مجلس، «دیدگاه دومی» در میان مقام‌های جمهوری اسلامی وجود دارد که «سهم ایران را بیشتر از ۱۱ درصد نمی‌دانند و این بحث در بعضی دستگاه‌ها مطرح شده و می‌گویند ما باید به همان ۱۱ درصد قانع باشیم.»
 
این نماینده مجلس در جلسه سئوال از ظریف نیز در این خصوص گفت: «بر فرض ما نگوییم آن ۴ کشور با هم ۵۰ درصد دارند، و بگوییم پنج تا کشور با هم باید توافق کنند» باز هم در این صورت «ما به کمتر از ۲۰ درصد سهم ایران به هیچ نحوی براساس آخرین مبانی حقوق بین‌الملل و بحث کارشناسی قانع نیستیم.»
+17
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  وطن فروشهای پلشت ناکس. خلیج فارس هم از پایین کوچیک کنید و بگید دریای چین. از کسی که روی جوانان ایران شلیک میکند چیز بیشتری نمیتوان انتظار داشت. شما آمدید تا ایران را ویران کنید و از بین ببرید. خوشا عهدنامه گلستان و ترکمنچای. شما روی هر چه وطن فروش و جنایتکاره سفید کردید. ضربه نهایی قطعا مهلک خواهد بود. این دفعه اون شما هستید که اول مجازات میشد و بعد شوت میشد تو کشورهاتون عراق, سوریه و فلسطین. نفرین ابدی بر شما آخوندهای جانی و فریبکار.
  3
  117
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  آن احمق هأیکه میگویند هیچی‌ نداریم در عوض اقتدار داریم،پوتین پول،خاک،دریا،از ۵۰ درصد به ۱۱ درصد رسید باز داره از این گاو که مثل گاو هندی نه شیر داره نه گوشت باز ایران را رها نمیکنه.
  3
  96
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  اگر خوک های مزرعه حیوانات چند سال دیگر نیز بمانند شاهد تجزیه ایران خواهیم بود سهم 11 درصدی از دریای خزر تنها بخش کوچکی از تاراج کشور توسط خوک های جمهوری اسلامی است قرارداد 25 ساله و 20 ساله این رژیم اسلامی فاسد با چین و هندوستان در مورد چاه بهار-غرامت جنگی از عراق که بفراموشی سپرده اند -دادن چاه های نفتی مشترک مرزی به عراق و.. با این اوضاع چیزی از ایران باقی نمانده - از ته مانده اش هم در چند سال آینده 7 -6کشور جدید تشکیل میشود
  3
  85
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  ارژنگ امیر فضلی خیلی قشنگ نقشه ایران را در ویدئوش توضیح داد بنام تقسیم دریای خزر
  3
  37
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  زال کجایی؟ درود بر اقتدار سید علی مافنگی که ایران بزرگی که تو بهش مینازیدی رو بخشید به ارباب.
  2
  50
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فاطی، ایران مقتدر شیعه آریایی که داره بین سنی ها و مسیحی ها قسمت میشه، یه چیزی بگو.
  2
  46
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. فاطی را هول نکن دستش خط میفته ها ها ها ها ها ها الان یا توی مترو هست یا اتوبوس و رفته تو کار میله ها خخخخخ
  2
  24
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  ببینم زال( زالک) و یا زهرا کجا هستند که تنبانشون را نشون بدن و از اقتدار ولی وقیه بگن. اون خدا بیامرز وقتی از ایران خارج شد به ملت گفت ،ایران را ایرانستان نکنید،کسی اونوقت حالیش نبود که خدابیامرز چی میگه، حالا ملت نه کم کم بلکه کمی زیادتر از حد معمول میبینند چی به سر مملکت اومده...راضی به این مقدار نباشید لاکن ،چرا که در اینده به خیلی کمتر از کم هم راضی میشید.
  0
  27
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. رفیق سنیها هم لقمه دهانگیری نیستند، ولی اگر ایران را که توسط ۱۴ الاغیهای شیعه و مردار خور اشغال شده است با کشورهای سنی مذهب مقایسه کنیم، اونها هنوز خیلی جلوتر از ما هستند و این مایه شرمندگی برای هر ایرانی است.
  3
  13
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
  ۴۱
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  در عجبمم که همه این ادمهای که هر روز و شب به قاجارها توهین و فحش می دهند پرا در مقابل واپذاری دریای خزر به روسیه بحرین و قمستهای بزرگی از افغانستان و هدر دادن میلیلردها دلار پول این ملت در اروپا و ونیز و لبنان عراق و یمن و آمریکای جنوبی در زمانهای پهلوی ها و ملاها خفه خون گرفته اند. یادتان باشد قاجارها سالها با روسها و انگلیس ها جنگیدند اما نتوانستند در مقابل ابرقدرتهای جهان ایستادگی کنند. کدام حکومت بعد از انها برای حفط خاک ایران با ابرقدرتها جنگیدند. تاریخ قاجارها و صفویه ها را دشمنان انها نوشتند و انها را خاین می نامند.
  14
  10
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. اسلام کلا داعش است که به دو دسته تقسیم میشود داعشی سنی و داعشی شیعه و هر دو خطرناک هستند و یک روش دارند و راهشان یکیست چون بر میگرده به ممد که اونم دست و پا قطع میکرد گردن میزد به اسیری میگرفت و بهشون تجاوز میکرد و ...........
  0
  16
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::sahandoglu - لندن، انگلستان::]. از آب گل آلود ماهی گرفتن کار خوبی نیست. در زمان پهلوی ها هم‌ خیلی از آذری تبارها با نشان دادن لیاقت و داشتن تحصیلات در مصادر امور بودند. اینجا جای جنگ انداختن فارس و تورک نیست. تاریخ را هم همیشه دشمنان نمینویسند. وقتی مادر من تعریف میکند که در دوران کودکیش در اواخر دوران قاجار هنوز به سر شیر آب منزل تنظیف میبستند تا جلوی کرم و جانور شناور در آب انبار را بگیرد و آنرا با رفاه اواخر دوران پهلوی مقایسه میکنم، احتیاجی به خواندن کتاب تاریخ چاپ مسکو ندارم که بین آخوند و قاجار با پهلوی تفاوت بگزارم.
  1
  17
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::sahandoglu - لندن، انگلستان::]. سالها با کدام ابر قدقد جنگید، مملکتی که ۹۹ درصدش بیسواد بودند توسط یک مشت کپک زده بی ابروتر از اخوندها اداره میشد که کسی که بوه خودش شاه میگفت برای یکج دوربین عکاسی که هدیه گرفته بود نصف مملکت را که انگار مهریه مامای جونش است به فلان تاجر انگلیس میداد، یا به فلان تاجری که به فلان کثافتی که میگفت شاه مملکته و رفته بود فرنگ قرض دفاده بود امتیاز نفت را داد. تو از کدونم قاجار و از کودوم جنگ میگی.خدات شفات بده تو هم شدی مثل یا زهرا و زال...بیچاره ایران ،با کی شده ۸۰ میلیون
  2
  13
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. اشاره من به سنی ها و یا به قول فاطی عُمَری ها به خاطر این بود که حرص فاطی را در بیارم.
  0
  15
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. اشتباه میفرمایید!، فاطی در هر کجا هم هول کند در هنگام جهاد میله کاملاً تمرکز و اعتماد به نفس خود را حفظ میکند!
  1
  15
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳
  ۴۸
  Big_Bang - دورتموند، آلمان
  خوبه دیگه . عوضش سر تا سر ساحل رو به ما دادن که بچه ها مشگل ابتنی نداشته باشند. حالا هی به این حکومت ناسزا بگید. درست نیست منصف باشید.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
  نظر شما چیست؟