کدام تقدیر؟ (نوشته ای از احمد زیدآبادی)

احمد زیدآبادیاحمد زیدآبادی
در بین کسانی که نسبت به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی اظهار نظر کردند به نظرم صحبت‌های نادر طالب‌زاده از همه هولناکتر بود. او در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: "خداوند متعال تقدیر کرده این اتفاق بیفته"!
 طالب زاده در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی :"خداوند متعال تقدیر کرده این اتفاق بیفته"! اظهارات طالب‌زاده مرا به یاد ماجرایی در سال 82 انداخت. در آن سال من در کنار اکبر گنجی و محمد سعیدی رئیس شرکت ایران مارین سرویس در سالن 6 بند 7 زندان اوین محکومیت خود را سپری می‌کردم. در آن سالن راننده‌ای از یکی ازشهرهای استان فارس حبس می‌کشید و به "کاکو" معروف شده بود.
 
کاکو پشت ماشین سنگین با مینی بوسی در جاده دماوند برخورد کرده و تقریباً تمام مسافران آن را کشته و مجروح کرده بود. در واقع او در زندان منتظر سرنوشت زخمی‌های حادثه در بیمارستان بود تا بیمه بتواند مبلغ نهایی دیه را مشخص کند و بپردازد تا او از زندان آزاد شود.
 
کاکو روحیه و طاقت حبس کشیدن هم نداشت و مرتب ناله و بی‌تابی می‌کرد. یک روز به او گفتم؛ این همه بی‌قراری برای چیست؟ تو نزدیک ده نفر را کشته‌ای و همین اندازه را هم زخمی کرده‌ای، حالا چند ماه در زندان طاقت بیار!
 
کاکو گفت؛ او که عمداً نمی‌خواسته مسافران مینی‌بوس را بکشد. بعد چنانکه گویی او صحنه تصادف را پیش چشم خود دوباره زنده کرده است، با نوعی خونسردی و همراه با هیجان گفت؛ بدبختا را وقتی از مینی‌بوس پایین کشیدن هنوز خیلی‌هاشون جون داشتن، همینجور وسط جاده پل پل می‌زدن!
 
به کاکو گفتم؛ خدا لعنتت کنه! چرا اینطور خونسرد و باهیجان از اتفاقی تا این اندازه دلخراش حرف می‌زنی؟ در جوابم گفت؛ برو بابا! اونا دیگه عمرشون سر اومده بود! اگه منم بهشون نمی‌زدم یه جای دیگه می‌مردن! چه فرقی می‌کرد!
+55
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  کاملآ درسته, به این میگن منطق آخوندی در مملکت امام زمان!!!!!!
  5
  81
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یک مشت ابله که همگی سر و ته یک کرباسند
  0
  44
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
  ۴۶
  shahin7778 - محل، تونگا

  یک سوال!. اگه این شللیک عمدی نبود بس چی بود؟. به فرض مثال، " شما فردی هسدی که پشد پدافند ضد موشک نشسدی ( با چندینو چند ساعت تمرینات و ...)، موشک کورز دشمنرو تو رادر میبینی، بلافاصله به سمتش شللیک میکنی، ولی بعداز اصابت متوچه میشوی که موشک دشمن انهدام نشده، چه کار انجام میدید در اون لحظه؟ آیا این فکر به سرتون نمیاد که هدفی که بهش شللیک کردید یک میشک جنگیه و باید در اولین برخورد با ضد موشک شما منفجر بشه یا این که ...
  0
  20
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  درود بر هم میهن. عزیزان به این آدم‌ها میگویند پست فطرت وطن فروش مزدور خائن بچه نکاح از صد پدر یک مادر.
  0
  32
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  ۴۰
  babak.iraniii - تهران، ایران

  این حاجی ریشویه اگر بچه های خودش هم تو هواپیما بود جزغاله شده بود این حرف را میزد ؟؟
  0
  33
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  نظر شما چیست؟