زنگ خطر برای آینده ایران: خالی شدن ذخیره ژنتیکی کشور از ضریب هوشی بالا

عصر ایران - جعفر محمدی* - این یادداشت را در سال 1388 نوشتم و منتشر کردم. وضعیت نامطلوب کشور، همچنان نخبگان را از وطن می راند و آنچه "فرار مغزها" می خوانیم، نه تنها متوقف نشده و افزایش یافته بلکه در طول این سال ها فرار چهره های ورزشی نیز بدان افزوده شده و فرار سرمایه ها نیز افزون تر شده است. 
 
با این مقدمه که امروز - 29 دی 1398 - به یادداشت 10 سال قبلم افزودم، دعوت تان می کنم به مطالعه آن که متاسفانه هنوز اعتبار دارد و بار دیگر به مناسبت درگذشت جمعی از نخبگان مهاجر ایران در هواپیمای اوکراینی، در کانون توجهات است:
 
روند خروج نخبگان از کشور را چه "فرار مغزها" بنامیم ، چه "مهاجرت" و چه "رهایی" آنان از برخی ناهنجاری های جهان سومی و ... تفاوتی در اصل ماجرا نمی کند و آن چه مهم است این که این  پدیده نه تنها واقعیت دارد ، بلکه در سال های اخیر تشدید نیز شده است به گونه ای که برخی دانشگاه های معتبر آمریکایی ، کانادایی و اروپایی با مسرت اعلام کرده اند که میزان پذیرش دانشجویان ممتاز ایرانی آنها در مقاطع ارشد و دکتری ، به طور ملموسی افزایش یافته و البته تجربه نیز ثابت کرده است که اکثریت قریب به اتفاق آنان هرگز به ایران برنمی گردند و ثمره علم آنها عاید ملت هایی می شود که بیشتر قدردان شان هستند و این، یک امر طبیعی است.
 
البته باید گفت که خروج نخبگان از کشور فقط به دانشگاهیان منحصر نمی شود بلکه نخبگان مالی نیز راه خروج از کشور را در پیش گرفته اند ، مخصوصاً با برنامه های متنوعی که در برخی کشورها برای جذب سرمایه ها و سرمایه داران در حال اجراست که طی آن کسانی که مبالغی از چند ده میلیون تومان تا چند صد میلیون تومان را با خود به آن کشورها می برند و سرمایه گذاری می کنند ، اجازه اقامت و حتی شهروندی می گیرند. (البته با توجه به افزایش قیمت دلار، امروز با چند ده میلیون تومان نمی توان اقامت و شهروندی گرفت.98/10/29)
 در این باب، البته بسیار گفته اند و نوشته اند و طبیعی است که تا شرایط داخل کشور مهیای میزبانی مناسب مغزها و سرمایه ها نباشد این روند همچنان بی هیچ تعارفی ادامه خواهد داشت و گنجینه کشور از اندیشه ها و سرمایه ها تهی خواهد شد.
 
اما در کنار آسیب های وضعیت موجود ، که بدان بسیار پرداخته شده است ، یک مصیبت (و نه صرفاً آسیب) نیز وجود دارد که بدان کمتر توجه شده است.
 
می دانیم که بسیاری از ویژگی های فردی از رنگ مو گرفته تا ویژگی های رفتاری به صورت ژنتیکی از والدین و اجداد به فرزندان به ارث می رسد.
در این میان، خصایص هوشی نیز از جمله مهم ترین محموله های ژنتیکی هستند که از نسل های قبلی به ارث می رسد به طوری که فرزندان و نوادگان انسان های باهوش ، عمدتاً (و نه الزاماً) از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند.
 
بدیهی است که بار توسعه و پیشرفت جوامع نیز بر دوش هوشمندان و نخبگان هر جامعه ای است. حال وقتی در یک جامعه شرایط به گونه ای باشد که نخبگان در گذر زمان آن را ترک می کنند ، نه تنها خروج آنها، مستقیماً جامعه را متاثر می کند ، بلکه در دراز مدت ، ذخیره ژنتیکی کشور را نیز فقیر تر می کند و در نسل های آتی، روند انتقال ضرائب بالای هوشی به "ایرانیان آینده" با اختلال مواجه می شود.
 
نتیجه طبیعی و علمی این پروسه نیز این می شود که در دراز مدت ، متوسط ضریب هوشی ایرانیان کاهش می یابد.
 
در واقع ، یک نخبه علمی یا اقتصادی یا ورزشی که از کشور خارج می شود ، تنها دانش و استعداد فردی یا مقداری ثروت مادی از کشور خارج نمی کند بلکه ژن های نخبگی و کارآمدی را نیز را خود می برد تا نسل های بعدی او در خارج از ایران از آن بهره مند شوند و جوامع میزبان شان را از آن بهره مند سازند.
 
نتیجه کلام آن که وضعیت کنونی پیامدهای راهبردی بزرگی دارد و تاریخ آینده ایران را به طور جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد. بی گمان مسببان خروج مستمر نخبگان  از کشور ، نه تنها به ایران امروز ، که به آینده این سرزمین نیز ستمی بسیار بزرگ و غیر قابل اندازه گیری روا می دارند.
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  جعفر محمدی، ایکاش می نوشتی که همین اشخاص موقع سینه زنی و رمضان در صف اول اگر قرار نداشته باشند، بلکه والدینشان در صف اول قرار گرفته و به "ماها" که در ۴۱ سال گذشته بر ضد رژیم بودیم، انگ کافری و غیره میزدند! کجای کاری تو گرامی!
  5
  23
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  زریف مگر نگفت خودتون خواستید و این گوساله ای است که خودتون زایدید حالا خودتون هم اونو بزرگ کنید. مملت دکتتتتتتر عباسی را داره، دکتر احمقی نجس را داره ،علم الهدی و دکتتتر روحانی را داره(این اخری حتی دکتریش هم ارثی بوده یعنی یکی از شوهرهای مادرش احتمالا تزریقات پانسمانی داشته) نخبه میخواد چی، اینجا مملکت جنتی و تمساح یزدی و سرخر سلامی است. . لازم به این مقدار نباشید لاکن....
  3
  25
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  ۳۶
  MehranIrani - وین، اتریش

  این برنامه ریزی بلند مدت سران رژیم ایران است که نخبه ها بروند و فقط یک مشت گوسفند بمانند که مشابه تشییع جنازه قاسم سلیمانی و . زیادتر دیده شود و جمعیت گوسفندان مهر تائیدی شود بر جمهوری ننگین اسلامی در منطقه و جهان
  2
  29
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  حالا حاجیه زینب بوطالبی مادر عروس بیاد دو کلمه برامون اراجیف بگه.
  2
  18
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::MehranIrani - وین، اتریش::]. این حا پسماندهای تفالهای قاجارند و طبق وسیت اقا محمد خان کثیف که گفته :اگر میخواهی در ایران حکومت کنی سعی کن مردم گرسنه و بیسوادند عمل میکنند،دلیل قتل وعامهای اوایل فاجعه اسلامی سال ۵۷ و از بین بردن تمامی مغزهی مملکت هم همین بوده و هست.اینور امثال حسن عباسی و علم الهدی و اخوند جزایری است
  1
  8
  یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. احسنت یه چیزی رو هم بگم از زمان همون قاجار نکبت همین فرار مغزها شروع شد و ایرانیها میرفتند در اروپا میماندند ولی مثل الان اینترنت نبود که بروند تحقیق کنند ایرانی تبار فلان کرد بهمان کرد
  0
  2
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
  نظر شما چیست؟