واکنش‌ها به پخش یک تماس تلفنی «ظاهرا شیطنت آمیز» در صدا و سیما در مورد «ادعای جعلی» ایران

بخش انگلیسی صدای آمریکا :«شبکه خبر» جمهوری اسلامی تماس تلفنی ظاهرا شیطنت آمیزی را با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی پخش کرده است تا ادعاهای دروغین تلفات سنگین آمریکا در حمله موشکی ایران به یک پایگاه عراق را ثابت کند.
 
چند روزنامه نگار ایرانی خارج از کشور این کلیپ ویدئویی را توییت کرده‌اند. در این کلیپ علی ظهوریان، مجری صدا و سیما، یک تماس تلفنی را نشانگر اقدام واشنگتن در پنهان‌کاری تلفات سنگین نیروهایش پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به «عین الاسد» معرفی می کند.
 
مازیار بهاری، روزنامه نگار وبسایت «ایران وایر»، در توئیتی به انگلیسی درباره این تماس تلفنی نوشت فرد تماس گیرنده لهجه غلیظ ایرانی دارد و به نظر ادای گریه کردن را درمی آورد. فرد تماس گیرنده پیش از نفرین پرزیدنت ترامپ درباره فرزندش به مجری سی اسپن می گوید: «نمی دانم که او زنده است یا مرده.»
 
هادی نیلی از بی بی سی هم به ساختگی بودن این تماس تلفنی اشاره کرد. فردی که روز چهارشنبه با برنامه «واشنگتن جورنال» به میزبانی گرتا براونر تماس گرفت خود را الن معرفی کرده بود.
 
هاوارد مورتمن، سخنگوی سی اسپن، درباره تماس هایی که با خطوط باز این برنامه گرفته می شود به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما صحت و حقیقت تماس های تلفنی را تائید نمی کنیم و نمی توانیم چنین کنیم.»
 
او از اظهار نظر درباره سوء استفاده از تصاویر سی اسپن در تلویزیون حکومتی ایران خودداری کرد.
 
شایان سرداری زاده از بی بی سی در مصاحبه با صدای آمریکا گفت رسانه های حکومتی به نقل از منابع آگاه در سپاه پاسداران یک رشته ادعاهای اثبات نشده از کشته شدن صدها نیروی آمریکایی در حمله به پایگاه عین الاسد منتشر کرده اند.
 
از جمله، آمنه سادات ذبیح پور، گزارشگر صدا و سیما، یک روز پس از حمله موشکی ایران به پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق در توییتی ادعا کرد: «مهمترین چالش این روزهای ترامپ مخفی کردن جنازه سربازان آمریکایی. ۲۷۰ کشته... #انتقام_سخت.»
همزمان صدا و سیما هر گونه نقش حکومت در سقوط هواپیمای اوکراینی در هشتم ژانویه را تکذیب می کرد. با گذشت سه روز از این سانحه مقام های ایرانی نقص فنی را علت سقوط هواپیما اعلام می کردند.
 
اذعان جمهوری اسلامی به شلیک موشک به هواپیمای مسافربری در پی روزها گزارش های رسانه های غربی اتفاق افتاد.
 
این رویکرد در برابر کشته شدن ۱۷۶ مسافر، صدای رسانه های مورد تائید حکومت را هم درآورد.
 
«انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» در بیانیه ای گفت: «پنهان‌کاری و انتشار مطالب دروغ، ضربه سنگینی به اعتماد مردم و افکار عمومی زد و جایگاه لرزان رسانه ها را لرزان تر کرد... دست اندرکاران صدا و سیما نیز اذعان می کنند که با وضعیت کنونی اعتبار آنان زیر سوال رفته است؛ غافل از این که اعتبار رسانه و بسیاری از رسانه های داخلی خیلی پیش از این از میان رفته بود، با این تفاوت که سایر رسانه ها معترض این وضع بودند، ولی صدا و سیما مدافع آن بود. این واقعه نشان داد که مردم نمی توانند به داده های رسمی اعتماد کنند و روزنامه نگاران باید با کوشش خود این خلا را تا حد ممکن پر کنند.»
 
در تظاهرات سه شنبه در دانشگاه تهران، دانشجویان شعار می دادند: «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما!»
+49
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه

  تجاوز آخوندها حتی به طلاب آنقدر سنگین است که این طلبه مرد بعداز تجاوزبه او آبستن شده، کودکی زاده و از ترس آخوندها او را به امریکا فرستاده که لژیونر بشود و در بغداد با آخوندها بجنگد. پسرت مرد ولی پیروزی نزدیک است
  2
  38
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران

  بنظر من اثرات مخرب این تماس تلفنی از اون موشکها بیشتر بود، چون یکم: از ساعتها قبل خبر نداده بودن و با اون فارسی برگردان به انگلیسی بسیجی وارش، مجری آمریکایی برنامه را در خطر شوک مغزی قرار داد، دوم: فرصت حواله کردن چند تا فحش هم پیدا کرد، سوم: هزینه آن هم میلیونها دلار کمتر از حمله قبلی بود و چهارم: از ترس تماس متقابل خطوط تلفن ایران هم قطع نشد و از همه مهمتر این تماس تلفنی تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن هموطنانمان نشده! پشمک(مثلاً هشتگ) مهندسی فوق پیچیده جنگهای روانی
  3
  40
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  خوب دیگه سه‌نقطه‌ زاده‌های مقیم آمریکای جهانخوار مفت میخورن و میخوابن که همچین جایی سر از لاکشون بیرون بیارن که با اون لهجه بقول معروفشون یکجوری حرفهای اون سربار بینی کوفته‌ایو مهر تایید بزنن! من جای ترامپ بودم شده بپول خودم این شترو پیداش میکردم و بعد معذرتخواهی از مردم آمریکا با اولاغ و با خورجینی خالی میفرستادمش پیش رهخرش که دیگه غلط بکنه ساندیس تاریخ گذشته مصرف کنه کهمعده‌اش بهم بریزه ...بالا بیاره.
  2
  29
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  بدون تاثیر تنفرم از این حکومت و عمالش و طرفدارانش کاملا کارشناسانه باید بگم این حکومت نه مقتدر نه قدرتمنده نه باسیاست نه هیچ پی پی دیگه. این حکومت فقط یک عده دلقکن . دلقکهای پررو و بی حیا. طرفدارانشون هم از قماش خودشونن. دلقکها.
  4
  35
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  امکان داره پسرش قایم شده و از طرفداران دموکرات ها باشه، ممکنه یکی الکی زنگ زده باشد و چنین حرفی را زده باشد به هر حال نمیشه دقیق گفت ولی اگر صدا و سیما هم تلفن اش را آزاد بگذارد آنوقت علی خامنه ای باید خودش را خیس کند الان این حرکت در ایران میشد فورا یارو دستگیر میکردند و شیشه نوشابه
  2
  23
  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۷
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد

  اخبار ساعت ۲۱ در جریان جنگ امریکا وعراق یک شب اولین خبرش این بود:خروس عراقی چشم سرباز امریکایی را درآورد!. تلویزیون را از دیکتاتور بگیر
  2
  27
  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۶
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  این چیز عجیبی نیست،پس انداخته های اخوند صیغه زاده هستند که خداشان هم جعلی است.
  2
  16
  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
  نظر شما چیست؟