سخنرانی خامنه‌ای؛ رهبر علیه مردم

رادیو فردا ،رضا حقیقت نژاد
مهم‌ترین محور و سوژه سخنرانی روز ۲۷ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه تهران «مردم» بودند. آیت‌الله خامنه‌ای چهار بار به طور مشخص و معنادار درباره مردم سخن گفت.
 
بار نخست گفت کسانی که شعار «نه غزه، نه لبنان» سر دادند، فریب‌خورده بودند. بعد تلویحاً گفت کسانی که عکس قاسم سلیمانی را پاره کردند، مردم ایران نبودند. در مرحله سوم گفت کسانی که پی‌گیر حادثه سقوط هواپیما هستند، احساساتی، فریب‌خورده و تحت تأثیر رسانه‌های بیگانه بودند.
 
و سرانجام خانواده قربانیان سقوط هواپیما را دسته‌بندی کرد و از خانواده‌هایی تشکر کرد که، به گفته او، تسلیم وسوسه دشمن نشدند.
 
او در این سخنرانی بیش از آن‌که درباره دونالد ترامپ و آمریکا و «دشمن» سخن بگوید، درباره مردم معترض و علیه آن‌ها سخن گفت.
 
می‌توان درک کرد که بخشی از این انتقاد او ناشی از خشم و غم عظیمی است که به خاطر از دست دادن قاسم سلیمانی دارد، ولی موضوع مهم‌تر از قاسم سلیمانی، خود اوست. او از هدف قرار گرفتن خودش در خیابان‌ها سخت خشمگین و دل‌آزرده است.
 
احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در خاطره‌ای گفته است سال‌ها پیش وقتی برای پرسش و پاسخ نزد رهبر رفته بودند، آیت‌الله خامنه‌ای به آن‌ها گفته بود که ۲۰ سال دیگر متوجه می‌شوید که سید علی چه کرده است.
 
به نظر می‌رسد زودتر از زمان موعود، مردم معترض می‌گویند که متوجه شده‌ایم «سید علی» چه کرده و این آگاهی‌شان را پشتوانه اعتراض و شعارشان در خیابان‌ها قرار داده‌اند و قطعاً «آقا خوشش» نمی‌آید.
 
از همین منظر، به نظر می‌رسد آیت‌الله خامنه‌ای اندک اندک دارد از دوگانه رهبر-دشمن به دوگانه رهبر-مردم تغییر موقعیت می‌دهد.
 
رهبر جمهوری اسلامی بیست سال پیش می‌گفت اگر کسی عکس خودش را پاره کرد، سکوت کنید، و حامیانش اشک می‌ریختند؛ ولی امروز می‌گوید کسی که عکس قاسم سلیمانی را پاره کرد ایرانی نیست، تا نفرت حامیانش از مردم معترض را دوچندان کند.
 
این رویکرد که تأیید و تداوم دوشقه‌کردن جامعه است -موضوعی که رهبر جمهوری اسلامی بارها گفته بود مخالف آن است-، معنایی جز خشم عظیم خامنه‌ای از معترضان ندارد.
 
تار و پود ذهن آقای خامنه‌ای را «دشمن» شکل داده است؛ او در خارج از کشور دنبال دشمن می‌گردد و در داخل کشور دنبال عامل دشمن. اکنون مهم‌ترین عامل دشمن از نظر او مردم معترض ایران هستند.
 
پیش از این سابقه داشت که او در جست‌وجوی عامل دشمن از کلمه «نفوذ» استفاده می‌کرد و در میان مسئولان جمهوری اسلامی دنبال عامل دشمن می‌گشت، ولی اکنون در میان مردم دنبال آن‌ها می‌گردد.
 
کسانی که شعار «نه غزه، نه لبنان» را در سال‌های اخیر و به شکل‌های مختلف سر داده‌اند، از اقشار مختلف مردم ایران بوده‌اند: تابستان سال ۸۸ کسانی که دنبال پس گرفتن رأی خویش بودند، دی سال ۹۶ کسانی که از فساد و بیکاری به خشم آمده بودند، آبان ۹۸ مردمی که به بهانه گرانی بنزین به خیابان آمدند و به کل سیاست‌های نظام اعتراض کردند، و دی‌ ۹۸ مردمی که به بهانه سقوط هواپیما به خیابان آمدند و دوباره علیه سیاست‌های نظام و سپاه شعار دادند.
 
همه این مردم، از خیابان‌های بالای شهر تهران تا کوچه پس‌کوچه‌های سیرجان، و از شهرک‌های اطراف کرج تا کوچه‌های خاکی دورود لرستان، طیف‌های مختلف مردم معترض بودند که شعار «نه غزه، نه لبنان» را به روایت‌های گوناگون سر دادند.
 
با این حال همه آن‌ها امروز از نگاه رهبر جمهوری اسلامی یکسان بودند. مهم نبود که به چه طیفی وابسته‌اند یا در کجای ایران زندگی می‌کنند یا خواسته‌شان سیاسی است یا اجتماعی؛ آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید آن‌ها ملت ایران نیستند، منافع ملی را نمی‌فهمند و تابع و فریب‌خورده دشمن هستند.
 
واکنش مردم معترض به این رفتار آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های اخیر روشن بوده است. آن‌ها هر روز نسخه تازه‌ای از شعارها علیه او را در خیابان رو می‌کنند و تأکید و تمرکز دارند بر این‌که آقای خامنه‌ای مسئول اصلی بحران‌های ایران است و حداقل درخواست‌شان استعفای اوست.
 
بنابراین، در شکل کلان، تحولات در حال طی مسیر طبیعی خودش است. مردم معترض، مهم‌ترین «دشمن» خویش را یافته‌اند و رهبر جمهوری اسلامی نیز مقابل مهم‌ترین «دشمن» خویش ایستاده است. این دوگانه تازه نیست، ولی در حال رشد و نمو است و طبعاً تعیین‌کننده‌ترین دوگانه سیاست ایران خواهد بود.
+80
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اه بمیر. خستمون کرد با این مزخرفات. چرا یه بنده خدایی که عاشق حوریهای بهشتی اون و ما را از شرش راحت نمیکنه. تمام دنیا آرزوی مرگش میکنند. آدم اینقدر وقیح و نادان.
  5
  90
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  خاک بر سر فقط بلده مثل یک بچه که فقط بلده خوب گریه کند و فقط شکلات میخواد، حرف از یک واژه بزنه و آنهم دشمن!
  3
  81
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینهمه ابله أمده، به دیدن ..ن أمده!. حالًا چرا میگیم خامنه أی خائن به مملکت هست؟ این چلاق برای سیل زدگان پاکستان اشک ریخت ولی دریغ از یک کلمه در مورد سیل زدگان سیستان و بلوچستان. کدوم رهبری رو توی دنیا سراغ دارین اینجوری؟؟
  2
  57
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  واقعا خدا برای چی همچنین زباله های رو خلق کرد ؟؟؟
  3
  54
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بد جوری قاطی کرده!
  2
  52
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  رهخر فرزانه خرمنی گوساله ،،،، خاکستر شد برو شیره ات را بکش الدنگ پفیوز
  2
  28
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آی سید علی، سرت بجای اولی!
  3
  31
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
  ۵۰
  nyy01 - سن حوزه، ایالات متحده امریکا
  ...مزدور. لعنت بر این حکومت
  4
  22
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  پرچم آمریکا رو همه میتونن آتیش بزنن. اگر میتونین گرین کارت بچه هاتون رو آتیش بزنینن!. قابل توجه اون دسته مسئولینی که نکبت زاده هاشون دارن تو آمریکا جفتک می اندازن
  1
  23
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  فقط امده بود از سپاه تشکر کنه به خاطر زدن هواپیما
  1
  23
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اخوند بی حیا . اخوند وقیح . اخوندی که فقط از محور حکومت خودش ناله سر میدهد. اخوند بی شرمی که از این همه ویرانی ها سیستان و بلچستان حرفی بزبان نمی اورد و تمام هم و غم ان قاسم بنا ادمکش است. این شیخ وقیح از سرنگونی هواپیما تشکر کرد . میدانید چرا؟؟ برای اینکه تمام سرنشیناتن از طبقه تحصیل کرده بودند . این شیخ از یک پاسدار بیسوادی بنام حججی ساعتها ناله میکند ولی حرفی از سرنگونی هواپیمایی که توسط یک مشت رجاله بنام سردار بوجود امده و نخبه های کشور از بین رفتند حرفی نمی زند . اینها با ایرانی جماعت مخالفند . اینها دشمنان مردم ایران هستند . از اخوند بی شرم تر من کسی را در طبیعت سراغ ندارم
  1
  10
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خامنه ای هیچی نمی گفت بیشتر بنفعش بود
  1
  8
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۵
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران
  زمانی‌ که رنگِ خ+ش+تک و عبا یکی‌ شده!!
  1
  10
  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۸
  نظر شما چیست؟