لاوروف: همزمان با سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۶ جنگنده آمریکایی در مرز ایران در پرواز بودند

رادیو فردا :وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید «حادثه غمبار» هواپیمای اوکراینی که هشتم ژانویه در تهران سرنگون شد نشان از این دارد که فرایند تنش زدایی میان ایران و آمریکا باید آغاز شود .
 
سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت ضمن طرح این نکته یادآور شد: «این نشانه‌ای بسیار جدی است که از ضرورت شروع روند تنش زدایی به جای تداوم یافتن تهدیدهای دائمی حکایت دارد.»
 
آقای لاوروف همچنین تاکید کرد: «شدت گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا به حل هیچ‌ یک از بحران‌ها در منطقه کمک نمی‌کند.»
 
وزیر امور خارجه روسیه در حالی بر ضرورت تنش زدایی میان ایران و آمریکا تاکید کرده است که بحران میان دو کشور بواسطه رویدادهای غافلگیرکننده روزهای اخیر به شکلی بی سابقه تشدید شده و تهران و واشنگتن را تا آستانه ورود به یک جنگ تمام عیار پیش برده است.
 
کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توسط نظامیان آمریکایی که در جریان یک حمله پهپادی در عراق صورت گرفت واکنش تند مقامات ایران را به همراه داشت و در نهایت به حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق منجر شد. همزمان با این حمله که از سوی ایران به عنوان سیلی به متجاوز قلمداد شد سرنگونی یک فروند هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین وضعیت پیچیده کنونی را بر تهران دشوارتر کرد.
 
از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیز با تهدید تهران به بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که ساز کار حل اختلاف برجام را کلید زده و منتظر بازگشت ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای وین هستند.
 
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه ضمن اشاره به ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران با تاکید بر اینکه قصد «تبرئه کسی را ندارد» خاطرنشان کرد: «اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران در زمان هدف قرار گرفتن هواپیما در انتظار حمله‌ای از جانب آمریکا بوده‌ است.»
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای لاوروف با طرح مسئله «خطای سهوی» از سوی ایران افزود که «آنها (ایرانی‌ها) نمی‌دانستند این حمله به چه شکل صورت می‌گیرد اما در آنرمان دست کم شش فروند جنگنده اف۳۵ آمریکایی در مرز ایران به پرواز درآمده بود.»
 
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه طی سخنانی در نشست هیئت دولت که با لحنی متفاوت از گذشته ایراد شد با انتقاد از تاخیر صورت گرفته برای اطلاع رسانی در باره علت اصلی حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در کنایه‌ای آشکار به سپاه پاسداران خواست تا با مردم با صداقت رفتار شود.
+16
رأی دهید
-104

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  پس بگو ، از عمد هواپیمایی اوکراینی زدند که بگن آمریکا زده
  14
  91
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  ۴۲
  bineshaan - لندن، انگلستان

  "ایران در زمان هدف قرار گرفتن هواپیما در انتظار حمله‌ای از جانب آمریکا بوده‌ است...". پس چرا پروازهای مسافربری رو حداقل تا چند ساعت تا صبح قطع نکرد؟ چون میخواست از هواپیماها سپر انسانی بسازه و اگر آمریکا هواپیمایی رو سرنگون کرد آن وقت برای دنیا دست بالا رو داشته باشه.
  2
  55
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  با چند میلیارد شیخ علی‌ سیبیلت را چرب کرد .تا این را بگوهی؟ یا کدام دریا را گرفتی ؟ یا اینکه دوباره موشک از رده خارج قالب کردی ؟ تاواریش.تا سیبلیش را چرب نکنی‌.از این چیزها نمی‌‌گوید.
  2
  43
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک

  شما ها هر کاری میکنید که رژیم ایران باقی بمونه و برای همیشه ما رو ایران نگاه دارین چون همیشه یه عده باید پایین باشن تا یه عده بالا
  1
  32
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  تو دیگه نمیخواد جنایت سپاه رو ماستمالی کنی. استفاده ای شما از این رژیم میبرید هیچکس نمیبرد.
  1
  35
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  سیاه بازی ها شروع شد البته به زبان فارسی!
  1
  34
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  توییت روحانی مربوط به فکر کردن به عدد ٢٩٠ الکی نبود! میخواستن برای بار دوم بگن امریکا هواپیمای مسافربری رو زد منتها ترامپ جا خالی داد
  1
  27
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  ببینید این چی داره میگه هواپیماهای آمریکایی لب مرز بودند لب مرز چه ربطی به تهران داره
  0
  17
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  ۳۶
  karaji - کرج ، ایران
  اینطور بنظر میاد , روسها به ایران ( سپاه ) خبر پرواز هواپیماهای آمریکایی رو میدن بطور سری و سپاه دولت و ملت رو از اونجایی که آدم حساب نمیکنه بیخبر میگذاره و هواپیمای مسافری دشمن تلقی میشه ناخودآگاه !!
  0
  11
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  اینهم از شاهد روباه! البته معمولا میبایست بر عکس میبود.
  0
  14
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد
  درود بر هم میهن عزیز. عزیزان این پست فطرتها به عمد هواپیما را زدند فکر می‌کردند چون ترامپ گفته بود اگر به پایگاهی یا به سفارت آمریکا حمله کنید ۵۲ نقطه ایران بمب باران می‌کنم این ... موشکها رو زدن دیدند که جنگنده آمریکایی‌ها آمدند فکر کردن که آنها چند نقطه میزنند ،هواپیمای اوکراین روزدن که این هم بیندازند گردن آمریکا چون یکبار این کار کرده بودند این احمق‌ها نمیدانند که آمریکا دست اینها خونده و جای رو نزد رودست خوردن بد جوری آنجایشان میسوزد.
  0
  5
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
  ۳۶
  MehranIrani - وین، اتریش
  این بهانه به ذهن ناقص خود دولتمردان و سران ایران نرسید، حالا ارباب روسیه داره یادشون میده بهونه بعدیشون برای عوام فریبی چی باشه
  0
  0
  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۶
  نظر شما چیست؟