خامنه‌ای در نماز جمعه: حمله سپاه به آمریکا حیثیتی بود

یورونیوز :علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز جمعه در سخنانی پیش از اقامه نماز در تهران گفت که آمریکایی‌ها قوی‌ترین و سرشناس‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه را ترور کردند.
 
رهبر ایران که برای نخستین بار پس از هشت سال در نماز جمعه تهران حضور پیدا کرده بود تاکید کرد که «ترور بزدلانه» قاسم سلیمانی مایه روسیاهی آمریکا شد.
 
علی خامنه‌ای با اشاره به وقایع روزهای اخیر در ایران و منطقه گفت: «دو هفته پر ماجرا را پشت سر گذاشتیم که درس‌های زیادی برای مردم ایران داشت.»
 
به گفته آقای خامنه‌ای «آنروزی که ده‌ها میلیون نفر در ایران و صدها هزار نفر در عراق به پاس خون فرمانده سپاه قدس به میدان آمدند و روزی که موشک های سپاه هم پایگاه نیروهای آمریکایی را در هم کوبید، ایام الله بود.»
 
آیت الله خامنه ای حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های آمریکا در عراق را ضربه به هیبت ابر قدرتی آمریکا توصیف و تاکید کرد که این پاسخ قدرتمندانه،‌ حیثیتی و جبران ناپذیر بود.
 
به گفته رهبر ایران مقامات آمریکایی و اسرائیلی فرمانده سپاه قدس را «تروریسم» خواندند اما مردم در سراسر جهان در واکنش به این اقدام پرچم آمریکا و اسرائیل را آتش زدند. علی خامنه‌ای این را هم نشانگر حمایت خدا از مردم ایران توصیف کرد.
 
وی با اشاره به نقش سپاه قدس در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه از جمله داعش اعلام کرد که آمریکا این نیروها را برای مقابله با ایران آنرا تجهیز و حمایت کرده بود.
 
رهبر ایران به شعارهای برخی معترضان که می‌گفتند «نه غزه نه لبنان» اشاره کرد و گفت: این افراد نه تنها جان، که حاضر نیستند راحتی و آرامش خود را فدای ایران کنند. به گفته رهبر ایران قاسم سلیمانی و اعضای نیروی قدس هستند که در مبارزه با داعش و نیروهای تروریستی در منطقه جان خود را فدای کشورشان کردند.
 
علی خامنه‌ای سپس گفت آیا آنها که عکس قاسم سلیمانی را پاره می کنند مردم ایران هستند یا جمعیت میلیونی که به خیابان آمده اند؟ به گفته امام جمعه تهران ملت ایران در این ماجرا قدرت خود را نشان داد و این حضور پر قدرت مردم ایران در میدان بود که پایگاه‌های آمریکا را ویران کرد.
سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین
رهبر ایران با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و جان باختن شمار زیادی از شهروندان ایرانی و خارجی ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان گفت: حادثه بسیار تلخی بود اما عده ای تحت هدایت رسانه‌های خارجی و رادیوهای انگلیسی سعی کردند این ماجرا را به نحوی «آرایش» دهند که کشته شدن دو فرمانده بلند پایه ایران و نیروهای مردمی عراق به فراموشی سپرده شود. وی در ادامه تاکید کرد: «به اندازه ای که ما از این حادثه غصه خوردیم دشمن ما از این ماجرا خوشحال شد.»
تهدید سه کشور اروپایی
رهبر ایران با اشاره به تهدید کشورهای اروپایی برای به جریان انداختن مکانیسم حل اختلاف برجام گفت که دولت ایران به خوبی جواب کشورهای اروپایی را داد.
 
علی خامنه ای در ادامه گفت سه کشور اروپایی همان کشورهایی هستند که در دوران جنگ تا توانستند به دشمن کمک کردند و به این کشورها باید به این چشم نگاه کرد.
 
علی خامنه‌ای تاکید کرد: من پیشتر هم گفته بودم که به اروپایی‌ها اعتماد ندارم و این «کشورهای حقیر» پادوی آمریکا هستند. وی خطاب به سه کشور اروپایی گفت: «آمریکا که ارباب شما بود نتوانست ملت ایران را به زانو درآورد و شما کوچک تر از این حرف ها هستید که بتوانید ملت را به زانو درآورید.»
 
رهبر ایران تنها راه پیش روی ایران را «قوی تر شدن» نامید و گفت که کشورش ابایی از مذاکره ندارد اما نه با آمریکا. به گفته رهبر ایران «جنتلمن‌های پشت میز مذاکره همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند.»
نخستین حضور علی خامنه‌ای در نماز جمعه پس از هشت سال
رهبر ایران برای نخستین بار پس از هشت سال امامت نماز در تهران را برعهده گرفته است. آخرین باری که نماز جمعه تهران به امامت آیت الله خامنه‌ای برگزار شد به بهمن سال ۱۳۹۰ باز می‌گردد. وی پیش از این نیز در پی بحران سیاسی و زمانی که ایران بدنبال اعتراض‌های گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری روزهای ناآرام و ملتهبی را سپری می‌کرد، ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۸ در نماز جمعه تهران حضور پیدا کرده بود.
 
سازمان عفو بین‌الملل ساعاتی پس از سخنان رهبر ایران در نماز جمعه سال ۸۸ این سخنرانی را به نوعی یک «چراغ سبز» برای سرکوب گسترده معترضان تعبیر کرد.
 
اعلام برگزاری نماز جمعه تهران به امامت رهبر ایران تنها چند روز پس از تجمعات و ناآرامی‌های ناشی از اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین توسط پدافند موشکی سپاه سبب شد تا گمانه زنی‌های زیادی در خصوص محتوی سخنان علی خامنه‌ای در بین تحلیل گران و رسانه‌های داخل و خارج ایران مطرح شود.
 
معترضان به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و نحوه اطلاع رسانی در خصوص این حادثه طی روز‌های گذشته با برپایی تجمع‌هایی در دانشگاه‌‌های تهران و دیگر شهرهای ایران و نیز همزمان با برگزاری مراسم تشییع برخی از جان باختگان این حادثه شعارهایی بر ضد بلند پایه‌ترین مقامات ایران سر دادند و انگشت اتهام را به سوی علی خامنه‌ای،‌ فرمانده کل قوا نشانه رفتند.
 
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرده بود که پس از مراسم نماز جمعه در دیگر شهرهای ایران به جز تهران راهپیمایی نمازگزارن در حمایت از اقدام اخیر نیروهای نظامی ایران در انجام حمله موشکی به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در خاک عراق برگزار می‌شود.
 
سرنگونی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که طی آن ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه همزمان با حملات موشکی ایران به پایگاه های نظامیان آمریکایی در عراق روی داد.
 
مقامات ایرانی پس از سه روز کتمان حقایق و رد ادعاهای مطرح شده مبنی بر هدف قرار گرفتن این هواپیما توسط موشک‌ پدافند هوایی سپاه در نهایت به صورت رسمی مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفتند و اعلام کردند که این حادثه «غیرعمدی» بوده است.
 
این در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه طی سخنانی در نشست هیئت دولت که با لحنی متفاوت از گذشته ایراد شد با انتقاد از تاخیر صورت گرفته برای اطلاع رسانی در باره علت اصلی حادثه در کنایه‌ای آشکار به سپاه پاسداران خواست تا با مردم با صداقت رفتار شود. رئیس جمهوری ایران که پیشتر اعلام کرده بود خود نیز به موقع در جریان این امر قرار نگرفته در بخشی از سخنان خود از مسببان اصلی حادثه خواست: «اگر تاخیر شده برای تاخیر هم عذرخواهی کنند و اگر مناسب نبوده آن هم عذر خواهی کنند.»
 
رئیس دستگاه اجرایی ایران همچنین خواستار ارائه توضیحات شفاف از سوی نیروهای مسلح ایران در باره علت تاخیر در اطلاع رسانی در خصوص هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط پدافند موشکی سپاه شده و گفته بود: «از نیروهای مسلح و از ستاد کل خواهش می‌کنم برای مردم توضیح دهند که از وقتی که حادثه واقع شده تا وقتی که اعلام شد، چه مسائلی بوده چه جلساتی بوده و چه کارشناسی‌هایی بوده که مردم بفهمند که چیزی نمی خواستند از آنها پنهان بکنند. البته این حادثه باورکردنی نبود.»
 
تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای وین و اعمال تحریم‌های بی سابقه واشنگتن بر ضد تهران روندی پرشتاب و صعودی در پیش گرفت. این تنش که به گفته تحلیل گران به مرز یک جنگ تمام عیار میان دو کشور نزدیک شده به تازگی با کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران در جریان حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در عراق وارد مرحله تازه‌ای شد.
 
ایران پس از این اقدام آمریکا دو پایگاه نیروهای آمریکایی را در عراق هدف حملات موشکی قرار داد و تاکید کرد که این پاسخ تنها یک «سیلی به صورت متجاوز» بوده و خروج نظامیان آمریکایی از منطقه کم‌ترین هزینه حذف قاسم سلیمانی خواهد بود.
+18
رأی دهید
-144

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  درود بر رهبر خردمندم امام خامنه ای، افتخار ولایت. چشم حسودا کور.
  213
  11
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  غزه و لبنان ربطی به ایران ندارد و سلیمانی و امثال تروریست سلیمانی ها برای دفاع از بشار اسد و دا عشی ها و طالبان جانشان را از دست دادند نه برای ایران و ایرانی سلیمانی مزدور و قاتل سرباز ولایت بود نه سرباز ایران حتی روی سنگ قبرش هم حک شده سرباز ولایت آنهم ولایت وقیح .خفه بمیر کفتار پروستاتی الدنگ شما دشمن ایران هستید شما ایران را اشغال کردید و ایرانی ها را به گروگان گرفتید ملعون شیره ای جنایتکار مرگ و لعنت و نفرین بر تو و آن حـ... هایی که پس انداختی امیدوارم که داغ اون مجتبی دزدت را ببینی داغ تک تک فرزندان حـ... ات را ببینی
  12
  162
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  اونجا که میگی تنها راه پیش روی ایران را «قوی تر شدن» کاملا موافقم ولی بدون شما. شما تنها دلیل ضعف این ملت بزرگید.
  8
  155
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  به دوستت عرض کردم این حرف تازهای که به مردم ایران امید بدهد را ندارد!. و آن جمعت میلیونی که به قول خودت برای کشته شدن سلیمانی آمده بودن .همان بسیجی ها ای بودن که با اتوبوس مجانی و خوابگاه های مجانی برای نمایشی به کرمان برده شده بودن !
  9
  104
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
  ۵۰
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  بدبخت بی‌بی‌سی هرچی زور میزنه یه تیتر جنجالی از صحبت‌هات بزنه چیزی پیدا نمیکنه، بابا قهرمان، رهبر، ای انتقام سخت، چی شد؟ فقط یه مشت مزخرفات؟
  5
  104
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
  ۵۰
  shirzan - برلین، آلمان

  بفرمائید همه اونهائی که احساساتی شدید و در این سیرک شرکت کردید. همیشه گول میخورید دیدید که رفتن شما ها رو به این سیرک تابوت گردونی رو به نفع خودشو مصادره کردند . واقعا مردم ایران چرا دائم گول میخورند این همه هوش و ذکاوت که ما ایرانی ها بهش مینازیم کجاست
  4
  32
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  خاک تو سرت جانی
  4
  37
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  موشک موشکه و قاسم سلیمانی قرمه،این یک مسئله حیثیتی است،ابو مهندزد هم دندان داشت،سپاه پاسداران چنان با پوزه به مشت امریکاییها زد که رسانه های صهیونیستی از مادر یکی از کشته شدگان ایرانی عکس یادگاری گرفتند اینها رسانهای خارجی بودند که خشتک قرمه قاسم را هم پاره کردند و به عنوان کاغذ توالت به عزه و لبنان بردند....این هم خزعبلات این چلاق آلمشرکین ،یادش بخیر چاشسکو هم در اخرین سخنرانیش عین همین اشغال چرند تحویل ملت داد و بعد امد به ایران و برگشت دیدیم چی شد.خلاصه کلام نشون دادی که پرستات عود کرده و دسمال بدستات از خودت چلاقتر شدن
  4
  33
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اره ارواح عمت! اگر هوا پس نبود که در نماز جمعه شرکت نمی کردی. تمام اعتبار شما از بین رفته و حتی بین طرفدارانتان مفتضح شده اید و سعی در برگشتن ابرو دارید ولی اب ریخته جمع نمیشود
  4
  45
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  نون خامه تو و باقی هم قطارای آخوند و پاسدارت مگه ذره ای حیثیت دارید؟
  4
  18
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  مرگ بر سید ... ضحاک زمان . مرگ بر جمهوری اسلامی
  3
  16
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  در خبرهای خارجی پخش شد که کسانی که برای مرگ سلیمانی آماده بودند از کشورهای همسایه با گرفتن پول آماده بودند و یا از بسیجیها و آیاتوللاها بودند . حیثیتی که ازش حرف میزانی خیلی وقته مرده ولی همچنان خودتون رو به خوآب زدید که مبادا بیدار شوید و واقییات رو ببینید و خجالت .....
  2
  11
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  اینهمه اسکل آمده به عشق جانی آماده
  2
  18
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  فقط ببین چقدر خیال اینا از آمریکا مطمئن بود که این اومد بیرون. تو یه جای مشخص زر زد. موشک زدن تو زمین خالی از بزرگتترین رسوایی ،ضعف و خواری حکومت تو این چهل سال بود!. این بزدلی هرگز با جام زهر خمینی یکی نیست. سپاه ۲۰ سال بعد از خمینی ادوات جنگی خرید ،این اوج ذلت و فضاحت حکومت بود.
  1
  13
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  این چه نمازیه که آدم در پشت سر یه قاتل بخونه؟! خلایق هر چه لایق!
  1
  16
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
  ۵۰
  nyy01 - سن حوزه، ایالات متحده امریکا
  مرگ بر این حکومت فاشیستی
  1
  10
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
  نظر شما چیست؟