انتقاد شهاب حسینی به تحریم کنندگان جشنواره فجر : انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست

فارس نیوز : به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، در روزهای اخیر برخی سینماگران ضمن ادعای همدلی با خانواده‌های شهدای پرواز تهران اوکراین، از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داده‌اند. این در حالی است که از میان انصراف‌دهندگان، جمع کثیری هیچ اثری در جشنواره نداشتند و صرفاً از حضور در جشنواره به عنوان تماشاچی انصراف دادند! اما انصراف برخی دیگر که در مقام کارگردان یا بازیگر در جشنواره فیلم داده‌اند، انصرافشان به معنای داوری‌نشدن توسط اعضای هیأت داوران و دریافت نکردن جایزه از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است.
حال سید شهاب حسینی، بازیگر کشورمان که سابقه دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر، نخل طلای کن و خرس نقره‌ای جشنواره برلین را در کارنامه خود داراست، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود نسبت به انصراف برخی هنرمندان از جشنواره فیلم فجر واکنش نشان داده است.
 
متن این یادداشت بدین شرح است:
 
دوستان. هموطنان، همدردان. مردم رنجیده و رنجدیده. روحمان آزرده و دلمان شکسته، می‌دانم. اعتمادمان سلب شده و حال عمومی ما را به این روز در آورده. در همین سرزمین زیستم و چون شما نیک می‌دانم. اما این را نیز می‌دانم که روزگار امروز محصول غلبه همیشگی احساسات بر عقل و منطق ما در همه ادوار تاریخ و در همه سطوح اجتماعی و فرهنگی است.
 
وارث یکی از بزرگترین گنجینه‌های تاریخ و ادبیات در جهان هستیم در حالی که در زندگی روزمره‌مان نهادینه نشده و نمودی ندارد. برخورد احساسی ما درباره آینده شخصی و اجتماعی‌مان مانع از درخشش آفتاب آگاهی و عقلانیت در زندگی‌مان شده. تا آنجا که اول عمل می‌کنیم بعد فکر می‌کنیم و چه بسیار که فکر نکرده عمل می‌کنیم. فرمانی در دست احساسات برخاسته از عجله در همه چیز. در تصمیم‌گیری، قضاوت، اظهار نظر، گرایش و واکنش. وقت آن نرسیده که بیش از پیش از چاشنی تأمل و تفکر و تعقل بهره ببریم؟
 
درباره سیاست‌های کلان مملکتی چون از دانش کافی برخوردار نیستم، صاحب‌نظر هم نیستم و بعید می‌دانم نظر شخصی‌ام تأثیر چندانی بر روند وقایع داشته باشد. هرچند عیان است نسبت به دو دهه قبل، بیشتر از غلبه احساسات بر منطق رنج می‌بریم. اما در حیطه حرفه‌ای خود گاهی ناگزیر از ذکر مطالبی هستم.
 
در احوالات مواج و گل آلود. کم نیستند موج‌سواران و ماهیگیران آب گل‌آلود. با عشق و ارادت به تمامی خانواده‌های داغدار وقایع اخیر به خصوص عروجیان هواپیمای مسافربری، لازم به ذکر می‌دانم سقوط سهمگین دیگری تهدیدمان می‌کند. و آن، سقوط از مرز استانداردهای رفتاری در جامعه است که این روزها در انواع مختلف شاهد آن هستیم. از صفحه تلویزیون گرفته تا سطح و عمق جامعه در فضای‌های حقیقی و مجازی.
 
دوستان. شاید در حال حاضر شرایط فعلی متناسب این مطلب نباشد اما عملکرد تعدادی از همکاران که بعضاً در پشت آن انگیزه‌های شخصی فراوان موج میزند، این واکنش را طلب می‌کند.
 
جشنواره فیلم فجر جدای از نام و مناسبت برگزاری آن، به لحاظ تکنیکی همواره تنها جشنواره رسمی کشور تلقی می‌شده که شاید کلیه سیاست‌های سینمایی سال بعد از خود را اعم از نوبت اکران آثار، سیاست‌های تولید، روش و خط مشی سینما را رقم می‌زده و از این بابت همواره مورد توجه سینماگران در بخش‌های مخلتف و محلی جهت ارائه، کشف، رشد و پیگیری فعالیت حرفه‌ای قلمداد می‌شده. لذا حضور در آن همواره برای فیلمسازان داخلی حائز اهمیت بوده. هر ساله هم شاهد استقبال گسترده مردم و خاصه مخاطبین سینما بوده و طی ساله‌ایی که از آن گذشته، رقم‌زننده بخش قابل توجهی از تاریخ سینمای ایران بوده که مسلماً مانند بسیاری جشنوار‌های دیگر در دنیا متولیان دولتی داشته.
 
حال تعدادی از همکاران بنای اعلام انصراف از جشنواره گذاشته‌اند. با احترام به تصمیم شخصی آنان، نسبت به آن نقدی دارم که عرض می‌کنم. اولا این حرکت دامن‌زدن به افتراق جامعه‌شکن خودی و ناخودی است. و این در حالی است که جامعه و مردم بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و دلداری یکدیگر نیازمندند. این رفتار حتی در میان هنرمندان و طرفداران و مخاطبینش نیز شکاف عمیق و شاید جبران‌ناپذیری ایجاد کند که به صلاح هیچ کس نیست. و این تصور که کسانی که ترجیح به انصراف نمی‌دهند همدرد و شریک حال مردم و جامعه نیستند، و موضعی مغایر با مردم دارند، سخت اشتباه است. حق یک فیلم با تمام مشقات و مشکلاتی که در راه ساخته شدن دارد، هست که دیده شود و در مناسبتی رسمی مورد ارزیابی قرار گیرد. این موضوع از بابت انگیزه تمامی عوامل یک فیلم با سرنوشت هنر سینمای کشور، ارتباط مستقیم دارد. چه بسا که طی دهه‌های گذشته چنانچه نیم تمرکز سیاسی و نظامی کشور را اگر صرف ساختن فرهنگ سینما به قدرت هماوردی با هالیوود می‌کردیم، شاید امروزه با تکیه بر غنای تاریخی و فرهنگی و ایمانی که از آن برخورداریم، نیمی از جهان را به مرام و آیین خویش در آورده بودیم. بماند.
 
در نهایت قربانی شدن فرهنگ و هنر هم دست‌کمی از دیگر فجایع ندارد. دوم اینکه این جشنواره تماماً امکان بدل شدن به یادواره‌ای برای تقدیم شدن آثار به از دست رفتگان مدت اخیر و زنده نگه داشتن یاد آنها را داراست و تریبونی برای بیان رسای احساسات و همدردی با دردمندان. یادواره‌ای که رنگ و بوی یاران از دست رفته را به خود بگیرد و تبدیل به مراسمی برای گرامیداشت و زنده نگه داشتن شکوه یادشان باشد.
 
لذا این بنده کوچک بدینوسیله این حرکت را تایید نمی‌کنم و آن را گامی در جهت همدردی تلقی نمی‌نمایم. هنر و فرهنگ حق مردم هر سرزمین است و در هر محفلی و تحت هر عنوانی که مجال بروز و ظهور پیدا کند، تاثیرگذار جامعه خویش خواهد بود. ای کاش نیت‌هایمان هم خالص باشد، و بنا به صلاح شخصی خود ـ فی‌المثل ترس از برخورد تحقیرآمیز مخاطب با فیلممان به سیاق و روال ادوار گذشته ـ پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم. اوست یگانه حی و حاضر و ناظر. هم قصه نانموده داند، هم نامه نانوشته خواند.
سید شهاب حسینی
+15
رأی دهید
-282

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  13cyrus - لآهه، هلند

  جناب حسینی‌، دستمال به دستی‌ شما از هیچکس پنهان نیست ،برو به زندگیت در آمریکا برس این مردم درد دیده رو به حال خودشون رها کن .
  2
  131
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  شماها نان به نرخ روز بخورین و از شماها هنربندان بعید هم نیست در همچین مواقعی پشته رژیم در نیایین . ولی دم اونایی واقعاٌ گرم که هرچند به صورته انصراف و غیره خواستن اعتراض کنن و همین باعث همبستگی بین مردم بیشتر خواهد شد و بین مردم و رژیم باید یه فاصله ای باشه که همه بدونن اینا از مردم جدا هستن . مردم ایران تروریست پرور نیستن . صلح دوست و عاشق آزادی و نوع دوستی هستن .
  2
  103
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  خفه. تو اصلا تو یک عالم دیگه سیر میکنی. چی داری میگی "سید" تو این بحبوهه و شرایط حساس که همه عزا دارند. اگر تو یکی از بستگانت توی این هواپیما بود بازهم همچین اظهار نظر میکردی. نان به نرخ روز خور. تو ایران مثل بسیجیها میگردی تو غرب با کت و شلوار. بس دیگه تزویر و ریا.
  4
  107
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  ننگ بر تو ذوب شده در وقاحت. بیش از این خودت را از چشم مردم نینداز مزدور وقیح
  4
  101
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  آقای شهاب حسینی با این حمایتت نشون دادی که با جنایتکاران هستی چون جشنواره زجر یا همان فجر جشنواره ی حکومتی ست و از طرف حکمر غاصب اسلامی حمایت میشود ننگ بر تو بازیگر مزدور و وابسته. جنابعالی سختی ها را در ایران رها کردی و رفتی آمریکا برای زندگی بهتر و حالا در بهشتت نشستی و نسخه برای دیگران میپیچی حیف از ما که فکر میکردیم هنرمندی و با استعداد و وقتمان را به هدر دادیم ننگ بر تو
  4
  93
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  حالا طوری نشده یک جشنواره رو تحریم کردند مگر خواستند سینما رو تحریم کنند؟ کل این سینما زیر سانسور قرار داره و فیلمهایی هم که درمیآد بیشتر به تئاتر شباهت داره تا فیلم، این همه سال در جشنواره زجر شرکت کردید خب چی شد؟ حالا یک بار شرکت نکنید مطمئناً اتفاقی برای سینمای پر بار و غیراحساسی و منطقی جمهوری اسلامی نمی افته.این آقا هم بهتره دست از خودشیرینی برداره.
  1
  74
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اتفاقا افتراق خوبه، اینجوری بد از خوب جدا میشه جناب حسینی دارنده گرین کارد شریف ایالات متحده
  2
  79
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۵
  ۴۸
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  خوب یا بد؟ همه ما داغداریم متوجه باش إ میدونی داغدیده یعنی چی؟
  2
  72
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  یکی نیست به این بگه اخه تو چی میگی خوشتیپ ! هر کسی از هنرمندان که در این شرایط کنار مردم ایران ایستاد و درد و حق آنها را فهمید و طرف توهمات و دیکتاتور متوهم نرفت انوقت تاریخ ایران و مردم آنها را فراموش نخواهند کرد . آقای شهاب حسینی حکومت اسلامی کلی از ملت ایران را در این مدت نا بود کرده و سؤال اینجاست که شما به چه جهنمی میروید و میخواهید در فستیوال فجر چه غلطی کنید و کدام اتحاد را بین کدام طرفین بیاورید ؟
  2
  61
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  ساندیس خور در هر قشری وجود دارد.بعد از هزاران کشته ناحق توسط نظام فاسد دیکتاتور ،برای اولین بار هنرمندان روشنفکر حرکتی مردمی انجام دادند که جای تشکر دارد،متاسفانه مزدوران با عناوین مختلف میخواهند صف شکنی کنند
  1
  67
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  معلوم بود از بعضی جشنواره هایی که قبلا شرکت میکردی مثل تقدیر از عماد مغنیه و....که تو بازیگر سیستم هستی ، در خدمت رژیم سرکوبی...اما دلقک بترس که آزادی و رهایی نزدیک است....
  2
  71
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۹
  ۴۴
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  این که ما احساسمان بر منطقمان غالب هست، درست،اما الان با کدام منطق این حکومتی که هیچ چیزش منطقی نیست را تحمل کنیم. شهاب خان این کشتی داره غرق میشه رفیق،خود دانی...
  1
  55
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد

  بی شرف!!
  0
  75
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳
  ۴۷
  Medman - واشینگتن دی سی، ایالات متحده امریکا

  کلامی از مادر عروس!.
  2
  60
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  برو عوضی
  2
  68
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
  ۴۲
  Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  جناب شهاب حسینی اگر یکی از اعضای خانوادتون خدای ناکرده داخل این پرواز بود باز هم همین نظر رو داشتین!؟ ساز مخالف زدن شما در مواقع حساس خیانت به مردم زجر کشیده ایران است نه یک نظر شخصی
  2
  53
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه

  مردک، تو خجالت نمیکشی زحمات اینهمه انسان که با تحریمشان میخواهند انزجار و تنفرشان را به این رژیم خونخوار نشان بدهند را با ادبیات و جملات قرون وسطایی و انشای آخوندی و ماله کشی بهدر بدهی؟ ننگ بر تو و امثال تو
  3
  63
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  ۵۲
  yahya3212000 - برگن، نروژ

  به امید اینکه فردا یک یا چندتا از پاسداران خامنه‌ای در نمازجمعه با رشادت عمل کنند واین لجن رو به ذوباله دان تاریخ بفرستند اونم به صورت انفرادی این باعث میشه که شما در تاریخ آینده ایران مانند فیروز نهاوندی جاودانه بشوید! تکی عمل کنید مثل خودشون که چیزی لو نره مانند مخفی کردن عمو حسن نصرالله در قلهک تهران که خامنه‌ای خودش با او تلگرافی صحبت میکنه!
  3
  50
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
  ۱۰۲
  خداوند - ایران، ایران
  خبری از بمال های نتا نیا بو و حوله بیار های خانم شراکتی (اول ابریشمچی بعد رجوی) نیست ! دست بجونبونین ، بزنین کامنتای منفی رو
  21
  29
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
  ۵۲
  yahya3212000 - برگن، نروژ

  آقای حسینی کاش یک مقدار سواد صحبت کردن داشتی
  3
  59
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
  ۲۹
  ایمای - تهران، ایران

  اقای حسینی مبادا طوری شود که بعضیها فکر کنند طوری شده خدای ناکرده دستمال از دستتان نیفتد که رهبر چلاقتان ناراحت شوند این دستمال زحمت یک عمرتان است
  3
  30
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  هنربند خرچوچک چرا فکر کدی در اندازه ای هستی که برای ملت نسخه بپیچی؟ خدا بیامرز مشایخی برای شماها خدایی بود که آخرش بندو آب داد. تو که خرچوچکی بیش نیستی. برای من کسرشان یک انسان عادی درباره زندگیم نظر بده و تعیین تکلیف کنه. کشوری که 4تا غربتی عمامه به سر و پاسدار صاحب منصب بشن ملیجکاشونم شماهیید. داداش من به ما نمیخوری اگه بخوری فر میخوری. منه ایرانی انقدر قد و مغرورم که فقط به کسانی اجازه میدم درباره جامعه و زندگیم صاحب نظر باشن که حس کنم از خودم برتر هستن و از خودم بیشتر میفهمن. اون آدم شما سلبریتیهای دوزاری ایران نیستید. مطمئن باش 1000پله هم صعود میکردی و میشدی بردپیت بازم در اون جایگاه نبودی.
  3
  29
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  از کدام هنر و هنرمند صحبت میکنی؟اجتماعی که تا عمق بینهایت آن در دست جباران و دیکتاتورهای مذهبی و مزدوران هنرمند نما فرو رفتی ,تو صحبت از همبستگی مردمی و هنری میکنی؟بهروز وثوقی در همسایه گی هست و عمری خاک صحنه سینما خورد,چرا اربان تو باو اجازه ورود بوطنش را نمیدهند؟چرا فردین را همین اربابان تو خانه نشین کردند؟چرا مرحوم ناصر خان ملک مطیعی را تحویل نگرفتند؟چرا هنرمندان مردمی قبل از نکبت57 یکی یکی در انزوا میمرند و حتی در روزنامه ها هم تسلیتی ببازماندگانشان نمیگویند,عارف چه کارسیاسی کرده بود که باو هم اجازه ورود بایران را ندادند. وحبیب خدابیامرز که با فریب بایران برگشت آنقدر باو بی حرمتی کردند که دق کرد و مرد.نقطه کوری افکارت را بینا کن و حقیقت را ببین که تو این مملکت از (هنر) فقط کلمه اش مانده.استبداد مانند خوره همه چیز را نابود کرده. افتاد؟
  3
  31
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۵
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اینم نون لیس زدن بیضه اغا را میخوره.
  0
  13
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۲
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد
  خدا بیامرز شاه گفت:من نمیدانم چطور میشود هم کمونیست بود هم مسلمان.الان هم چطور میشه هم ادعای مردمی بودن بکنی وهم درجشنواره بدبختی مردم ایران (فجر)شرکت کنی!!
  0
  13
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این اگر شرف داشت شهرزاد را آنقدر اذیت نمیکرد!
  1
  8
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. شهرزاد خودش هم نون را به نرخ روز میخوره مگر یادتان رفته برای ویزا ندادن به امریکا رفتن چه گلوئی پاره میکرد ولی برای کشتار مردم خفه خون میگرفت درد سفر به امریکا و ندادن ویزا آتشش زد ولی درد مردم و کشتار مردم را حتی یکبار به زبان نیاورد این درپیتی های ما فقط فکر منافع خودشان هستند و به فکر موقعیت و نقش در فیلم و سریال و صدا و سیما
  0
  4
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. درست میگید. چه کنیم که درد ما زیاد است. فقط اگر هنرمند های ما هم کمی بیشتر حمایتشان را از مردم اعلام کنند ورق بسرعت برگردد.
  1
  4
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
  نظر شما چیست؟