سخنرانی خامنه‌ای در روز جمعه چه اندازه مهم و تعیین‌کننده است؟

 آخرین حضور آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران به بهمن ماه ۱۳۹۰ بازمی‌گردد رادیو فردا ، رضا حقیقت نژاد
انتشار خبر حضور آیت‌الله خامنه‌ای در نمازجمعه روز ۲۷ دی‌ماه سبب گمانه‌زنی‌های متعددی شده است. او پس از هشت سال برای سخنرانی به نمازجمعه می‌رود.
 
سخنرانی‌ او پس از چند بحران بزرگ داخلی و بین‌المللی که منجر به کشته‌شدن ۱۵۰۰ نفر در آبان، مرگ قاسم سلیمانی به عنوان دومین چهره بانفوذ سیاست ایران، رسوایی بین‌المللی سرنگونی هواپیما و تداوم اعتراض‌های خیابانی شده، نشان می‌دهد که او در این لحظه حساس لازم دیده شخصاً به میدان آید تا از تشدید یا تداوم بحران جلوگیری کند.
 
پیش از توجه به گمانه‌زنی‌ها درباره محتوای سخنرانی‌ آقای خامنه‌ای، باید توجه داشت که او دیگر در عرصه سیاسی «فصل‌الخطاب» نیست. او در دو دهه گذشته اندک اندک از موقعیت یک رهبر یا پدر سیاسی به یک بازیگر و حریف سیاسی تغییر موقعیت داده و نظرش فقط برای بخشی از جامعه یا سیاست ایران تعیین‌کننده است.
 
علاوه بر این، در طول این دو دهه برای بخش مهمی از مخالفان، او عامل اصلی همه مشکلات موجود شناخته شده است. بازتاب این درک را در شعارهای خیابانی می‌توان دید که هر روز علیه او بیشتر و متمرکزتر و تندتر شده است.
 
رهبر جمهوری اسلامی فردا از جایگاه یک متهم با مردم سخن می‌گوید نه رهبر یا مدعی، به‌ویژه این‌که سپاه که مقصر اصلی ماجرای سرنگونی هواپیماست، به طور کامل و مستقیم زیر نظر او اداره می‌شود. بنابراین هر چیزی که آیت‌الله خامنه‌ای بگوید، ولو عذرخواهی کند، به معنای پایان بخشیدن به بحران نیست، بلکه ممکن است بحران را تشدید کند.
 
نمونه بارز آن، خطبه‌های نمازجمعه ۲۹ خرداد ۸۸ است که نه تنها بحران را حل نکرد، بلکه همه جامعه و هم برخی از بازیگران سیاسی با بی‌اعتنایی به او، راه خویش را رفتند و بحران تشدید شد.
 
یک نمونه دیگر مربوط به موضع‌گیری او در میانه دعوای لاریجانی‌ها و احمدی‌نژادی‌ها بود که حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از لاریجانی‌ها با بی‌اعتنایی طیف احمدی‌نژاد مواجه شد و بحران داخلی را شدت بخشید.
 
نکته دوم این‌که وضعیت کنونی ایران نیازمند یک تصمیم بزرگ برای تغییر بزرگ است. آیت‌الله خامنه‌ای نه در موقعیت آن است و نه چندان جرئت دارد که تصمیم بزرگ بگیرد. در ایران همه می‌دانند که وقت سخنرانی گذشته و باید کاری کرد، ولی کماکان مهم‌ترین دستور کار رهبر جمهوری اسلامی نوشتن بیانیه «گام دوم» است. هراس او از تصمیم بزرگ سبب شده مشکلات کلان سیاست داخلی و خارجی ایران نسبت به دوره خمینی حداقل دوبرابر باشد.
 
موضوع مهم دیگر این‌که موضع‌گیری او در سیاست داخلی ایران بیش از آن‌که سازنده یا برای راهبری باشد، نقش مخرب دارد. حتی اگر حرف تازه و مهمی بزند، نمی‌توان امیدوار بود که این حرف به معنای تغییر در رویکرد است.
 
نمونه بارز این ماجرا در برجام رخ داد که علی‌رغم نرمش قهرمانانه و امضای توافق، خود او پس از توافق نقشی به‌شدت مخرب را بازی کرد: بارها از خوب نبودن برجام گفت؛ تیم دیپلماسی ایران را زیر سؤال برد و حتی از بازداشت‌شان جلوگیری نکرد؛ جلوی موشک‌پرانی سپاه را نگرفت؛ سیاست منطقه‌ای را که نقش مکمل در موفقیت برجام داشت نظامی کرد و به نیروی قدس سپاه سپرد؛ در مورد قراردادهای خارجی بهانه‌جویی کرد؛ جلوی پروژه بازداشت خارجی‌ها و دوتابیعتی‌ها را نگرفت و با اعلام پروژه نفوذ از آن دفاع کرد؛ به طور قاطع مانع مذاکره دولت روحانی و ترامپ شد و همه زمینه‌های لازم برای فروپاشی برجام در داخل و خارج را فراهم کرد.
 
نکته چهارم این‌که درک آقای خامنه‌ای از «مخالف» نه تنها در عرصه خارجی بر کلمه «دشمن» استوار است که در عرصه سیاست داخلی هم بر کلمه «دشمن» بنا شده است.
 
در نگاه او، مخالفی که برای پس گرفتن رأی‌اش شعار می‌دهد، دختری که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌اش را بر می‌دارد، جوانی که در اعتراض به فساد به خیابان می‌آید، معترضی که علیه گران شدن بنزین شعار می‌دهد، همه عامل دشمن‌اند.
 
ایرانیان از نظر او وقتی مردم هستند که راهپیمایی می‌روند یا در انتخابات شرکت می‌کنند؛ در بقیه موارد فریب‌خورده یا عامل دشمن هستند. با این نگاه، وقتی کسی نهادهای مهمی چون سپاه را نقد جدی می‌کند، حتماً عامل دشمن است.
 
از این زاویه، او فردا در گام اول علیه عاملان دشمن سخن می‌گوید که به گفته او قصد تخریب نهادهای مهم انقلاب اسلامی را دارند. سپاه، در کنار شورای نگهبان و قوه قضاییه، مهم‌ترین بازوهای سیاسی رهبر جمهوری اسلامی هستند. او هرگز اجازه نداده کلیت این نهادها که نسل جدیدشان از دست‌پروردگان خودش هستند، خدشه بردارد.
 
با این ملاحظه، سخنرانی روز جمعه آیت‌الله خامنه‌ای فایده مهمی برای سیاست ایران نخواهد داشت؛ نه تنها برای کسانی که منتقد وضعیت موجود هستند، بلکه حتی برای کسانی که به او وفادارند.
 
«تذبذبِ» رفتاری آیت‌الله خامنه‌ای که یک روز در قالب انقلابی‌گری به شعار تند علیه آمریکا منجر می‌شود و یک روز در قالب مصلحت به تصویب سریع برجام یا خودداری از آتش‌ زدن برجام می‌انجامد، یا سکوت و حتی حمایت او از چهره‌هایی چون لاریجانی که به بدنامی و فساد در ایران مشهور شده‌اند و یا حمایتش از گران‌ شدن بنزین سبب شده رفتار او برای برخی لایه‌های وفادار نظام هم قابل فهم نباشد.
 
او هر چه بیشتر رهبر مانده، رفتارش برای حامیانش گمراه‌کننده‌تر شده است. بعید است آن‌ها نیز منتظر اتفاق خاصی باشند. اتفاق خاص برای آن‌ها یعنی این‌که روحانی را برکنار کند. برای کسانی که ماجرای هواپیما را تعقیب می‌کنند یعنی این‌که فرمانده سپاه یا حداقل فرمانده نیروی هوافضای سپاه را برکنار کند. برای مخالفان جمهوری اسلامی هم یعنی این‌که خودش استعفا دهد.
 
اگر یکی از این سه حالت رخ بدهد، یعنی اتفاقی رخ داده؛ در باقی موارد تغییری رخ نداده، فقط او پس از هشت سال دوباره خطبه نمازجمعه خوانده است.
+16
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  ببینیم ایشان جربزه و شجاعت محمد رضا شاه را دارند که بگویند مردم صدای انقلاب شما را شنیدم یا از اشرار و فریب خوردگان و مهدی ته چاهی حرف خواهند زد.
  2
  90
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
  ۵۲
  yahya3212000 - برگن، نروژ

  به امید اینکه فردا یک یا چندتا از پاسداران خامنه‌ای در نمازجمعه بارشادت عمل کنند واین لجن رو به ذوباله دان تاریخ بفرستند اونم به صورت انفرادی این باعث میشه که شما در تاریخ آینده ایران جاودانه بشوید!
  1
  85
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  بار دیگر رهبر قاتل جسم علیل و ذلیل خود را کشان کسان خواهند آورد وقمبل خود را هنگام رکوع به پیروانش و ساندیس خوران نشان میدهند
  2
  85
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  مثل همیشه. آمریکا بد است.اسراهیل خر هست. عربستان مزدور است. ماحتت آسمان سوراخ شده .و این آقا پاهین افتاده. خودش بهترین است. خودش پاکترین است. خودش راستگوترین است. باور .ذال. سروان .باور غایب .هم. احسن احسن می‌‌گویند. چه انتظاری دارید.؟ سید علی‌ گاندی؟
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  نه مهمه و نه تعیین کننده است. چند قطره اشک تمساح و به رخ کشیدن جسم علیل و مغز معیوب و ته آبروی مانده که در انهم شک هست. آخوندهای کرکس به "سر ان جام" رسیدند. باید "ان جام" را سر بکشند! . همین.
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  متاسفم برای یک عده از ایرانیان خارجه نشین بظاهر مخالف جمهوری اسلامی که بدبختانه عده این افراد در خارج کم نیست همه اینها ساز میزنند و با تمبک اسلامی می رقصند برای نمونه همین نگارنده این متن یعنی گزارشگر رادیو فردا ( رضا حقیقت نژاد) که مانند بقیه ساندیس خورها خوک پیر کثافت خامنه ای را آیت الله خطاب میکند مهم نیست که چه نوشته باشد مهم این است که وقتی یکی را آقا حضرت یا آیت الله و. خطاب میکنید یعنی به وی احترام میگذارید یعنی ته ته دلتان وی را میستاید امیدوارم کسانی که قلم بدست میگیرند خداقل با خودشان صادق باشند و مرزها مشخص شود نه اینکه همچون زیبا کلامها رستگارها گنجی ها هم از توبره بخورند و هم از آخور
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این سران مملکت پایین و بالا فاسدند. روضه خوان و مفتی و آخوند و ملا فاسدند. از دهانهای مبارک یک به یک ، دور از شما. تا نشیمنگاه و آن سوراخ و مجرا فاسدند. از رئیس مملکت تا رهبر عالی مقام. صاحبان پشم و ریش و علم فتوا فاسدند. لات و لوت و دزدها در خانه ملت همه. روز و شب وغ وغ کنان در حال دعوا فاسدند. روی لب نام خدا هردم جنایت می کنند. عالمان بول و غائط ، طول و پهنا فاسدند. این وزیرانی که از مستضعفین دم میزنند. در میان قصرهای رو به دریا فاسدند. وعده های حوریان از بعد مردن میدهند. خود کنار صیغه ها در توی ویلا فاسدند. مفتخوار و مرده خوار و رشوه خوار و جیره خوار. از لب و دندان و تا زیر شکمها فاسدند. خصم مادر زاد آزادی در ایران کهن. ننگ بر پیشانی و بدنام و رسوا فاسدند. نافشان را با دروغ از روز اول بسته اند. گرگهای شکل میش و اهل تقوا فاسدند. دینشان سرپوش قتل و غارت و آدمکشی است. حاکمان روضه خوان میهن ما فاسدند. مهدی یعقوبی
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این عظما شاید فردا میخواهد جام زهر را سر بکشد .و حتما موقع بالا کشیدن خواهی گفت : سلامتی من از همین حالا بگویم نوش جان رهبر معظم . وبرو جایی که پر از درد و غم باشد
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  فردا هم مثل این سال های اخیر مزخرف و دریوری تلاوت خواهد کرد و مشتی گوسفند هم پای منبر اون بع بع میکنند . از یک پیرمرد ۸۰ ساله احمق که سواد پشم را هم ندارد چه انتظار و توقع ایی هست ؟
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا
  به دلیل بیماری و عدم امکان رسیدگی به امور کشوررسما کناره گیری میکند البته شورای رهبری هدایت وظیفه رهبر را خواهد داشت.....
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  کلمه ای که در کامنت سوم بکار برده شده،فقط ازیک ذهن پلید برمیآید و بس.به قول یکی از دوستان،اگر فرض کنیم 49 ساله باشید و از نُه سالگی رکوع واجب شده باشد،دستکم چهل سال-یا لااقل برفرض پناهندگیتان از سال دوهزار و پانزده-سی و پنج سال رکوع کردی!پلیدترین چیز دنیا،ذهنِ پلید است.
  16
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸
  ۵۰
  shirzan - برلین، آلمان
  حتما انشائی رو که مجتبی براش نوشته مثل همیشه در میاره و شروع میکنه به تهدید مردم ،دادن اختیار بیشتر سرکوب مردم به دست آتش به اختیار ها و البته که دژمن دژمن هم فراموش نمیشود.
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  همون شعرهای قدیمی و میگه دشمن دشمن دشمن با مرگ این الاغ جمهوری اسلامی تموم میشه .
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۵
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  خامنه‌ای دزد و قاتل ،اگر ایرانی هستی استعفا میدهی در همان نماز جمعه فرمایشی، تا دیر نشده این کار را بکن، ما هر چی میکشیم از اسلام تجاوزگر و مجتهد آخوند مفتخور است. که باید هر آخوند از هر تیر چراغ برق اویزان شوند .
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  و عجیب تر اینکه کسی بخواهد پشت سر یک قاتل نماز بخواند!
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  یاد اخرین سخنرانی چاشسکو را زنده میکنه
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
  ۵۲
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  به امید اینکه فردا یک یا چندتا از پاسداران خامنه‌ای در نمازجمعه با رشادت عمل کنند واین لجن رو به ذوباله دان تاریخ بفرستند اونم به صورت انفرادی این باعث میشه که شما در تاریخ آینده ایران مانند فیروز نهاوندی جاودانه بشوید! تکی عمل کنید مثل خودشون که چیزی لو نره مانند مخفی کردن عمو حسن نصرالله در قلهک تهران که خامنه‌ای خودش با او تلگرافی صحبت میکنه!
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  این خوک پیر خامنه ای فردا احتمالا سلطنت ولایت وقیح مزرعه حیوانات را به پسر قاتلش مجتبی یا رئیسی جنایت کار و یا یک شخص دیگری واگذار خواهد کرد
  3
  2
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  چه خوب بود موشکی از موشکهای ولفجرش را زیر جایگاه سخنرانی اش در نماز جمعه فردا میگذاشتن و به محض اینکه خامنه ای سخنرانیش را شروع میکرد دکمه موشک را میزدن تا خامنه ای را همراه خود به اسمان ببرد و در هوا منفجر شود و بدن خامنه ای هم در هوا تیکه تیکه شود و هر تیکه ای از بدنش در گوشه ای روی زمین میافتد. همچون فرمانده هان سپاه اش 176 انسان بی گناه را در داخل هوا با موشک زدن و همه را تکه تکه کردن.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  شاید میخواد به آتش زدن سینما رکس اعتراف بکنه و آنرا خطای غیر عمد تلقی کنه به خانواده های کشته شده ها، اگر هنوز زنده باشند، یکی یک آبنبات چوبی هدیه کنه!
  1
  2
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  واقعا با چه رویی می خواهد برای مردم حرف بزند؟؟ قاتل رهبر تروریست ها ننگ بر تو
  2
  3
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۸
  نظر شما چیست؟