مقام وزارت بهداشت ایران و پدر دو قربانی سقوط هواپیمای اوکراینی: مطمئنم تنها یک اشتباه علت فاجعه نیست

صبح پنجشنبه زینب و محمد اسدی‌لاری در شمال تهران تشییع شدند بی بی سی :محسن اسدی لاری، از مقام‌های وزارت بهداشت ایران که دو فرزندش در سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک سپاه کشته شدند، می‌گوید "تنها یک اشتباه" باعث این فاجعه نشده است و باید "آمران" آن محاکمه شوند.
 
خبرگزاری ایلنا از مراسم یادبود کشته‌شدگان گزارش کرده که آقای اسدی‌لاری گفته است: "مطمئنم که این حادثه به‌دلیل یک اشتباه یا فشار دادن یک دکمه نبوده است. امیدوارم آمران و عامدان این حادثه مشخص شوند و جزای کارهای خود را ببینند."
 
آقای اسدی‌لاری، که محمد و زینب، دختر و پسر او در فاجعه سقوط هواپیما کشته شدند، گفته است این حادثه "حتما عقبه‌هایی دارد و حتما باید تحقیقات قضایی و تجسسی صورت بگیرد."
 
یکی از دستیاران رئیس جمهور اوکراین هم گفته است که دولت اوکراین هنوز نمی‌تواند احتمال عمدی بودن سقوط این هواپیما را منتفی بداند.
 
روز چهارشنبه ۱۸ دی یک هواپیمای مسافربری اوکراینی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. کمی بعد مقام‌های غربی گفتند شواهدی بر سرنگونی آن با موشک پدافند ایران وجود دارد.
 
مقام‌های ایرانی پس از سه روز انکار و ارائه اطلاعات نادرست درباره سقوط به دلیل "نقص فنی" اعتراف کردند که این هواپیما به دلیل "خطاری انسانی" با موشک سپاه سرنگون شده است.
 
محسن اسدی‌لاری، معاون همکاری‌های بین‌الملل وزارت‌ بهداشت ایران، در مراسم یادبود کشته‌شدگان ضمن این اظهارنظر که این اتفاق "اشتباه" نبود و باید مورد پیگیری قضایی قرار بگیرد، گفته است: "اگرچه همین یک حادثه برای تاریخ کشور کفایت می‌کند اما امیدواریم دیگر تکرار نشود."
 
مشخص نیست که آقای اسدی‌لاری بر چه مبنایی از "آمران" و صرفا "اشتباه" نبودن این رویداد صحبت کرده است.
معاون اول رئیس جمهور به دیدار خانواده اسدی لاری رفت روز چهارشنبه هم آندری یرمک، دستیار ارشد رئیس جمهور اوکراین، گفت: "اگر چه ایران به ساقط کردن هواپیما اذعان کرده و ادعا می‌کند که نتیجه یک اشتباه فاجعه‌بار بوده، اما ما همچنان باید اثبات کنیم که آیا (شلیک موشک) اشتباهی بوده یا عمدی."
+71
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  از اون سلام بر حسین پشت سر. درک کردیم. یک یخچال هدیه بنیاد شهید. بچوس به خونین سرخ شهیدان. یخچال سامسونگ کوره جنوبی را عشق است. اتوماتیک یخ تولید می‌‌کند. خون گرم شما خنک می‌‌شود
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  معلومه که عمدی بوده. اینها فکر میکردند کسی نمیفهمه بس که جنایات کردند و ماستمالی کردند. ولی اینبار اشتباه محاسبه کردند و دنیا پا روی گلوشون گذاشته. فکر نمیکردند تو مخمصه بیفتند. باید محاکمه بشوند. آخوندهای پلشت.
  0
  25
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  اقای اسدی لاری. میدانید گناه من و شما و سایرین چه هست؟؟ گناه ما این است که نمی فهمیم ولی ادعا داریم. گناه من و شما در این است که از نقطه نظر تفکرات اجتماعی عقب هستیم .شما دو فرزند خود را از دست داده اید عکس و تصاویری که حاکی از ان جوانان باشد در این دیدار فرمایشی در منزل شما دیده نمیشود ولی بدلیل اینکه شما هم جیره خوار رژیم هستی و صاحب یک عنوان اداری شده ای ان علم وکتل ویا ان پرچم های حسینی را تزدین بخش این ضایعه جبران ناپذیر کرده ای.اقای لاری ضمن ابراز تاسف از این ضایعه باید قاطعانه بگویم ان جوانان از دست پدر امل و علاقه بمقام اداری راحت شدند . از دست تو پدر عقب مانده راحت شدند. مرد حسابی تصویری از فرزندانت نیست ولی ان علم و کتل و بیرق ها هست . ایا تو یک انسان یا پدر صاحب رایی هستی . اقای اسدی. بتو میشود گفت پدر
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  اشتباه کسی نبوده است، این یک انتقام بود به خاطر سلیمانی گور به گور شده ، مرگ بر خامنه ای.
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  شما که سلام برحسین و اینا پشت سرت هست و قیافه ات هم ٢ کیلومتری داد میزنه مدیر دولتی هستی، محمد و زینبت تو راه کانادا چکار میکردن؟
  0
  13
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۱
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اشتباه کجا بود.؟ عمدا زدید رفت. کی را میخواستید تو اون هواپیما سر به نیست کنید خدا داند. بعد معلوم میشه
  0
  8
  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینها با داعش برادرند درسته که اونا سنی بودن وجیره خوار شیخهایه عرب اما معلمشان یکی بوده اینها اعتقاد دارن که اگه اینهایکه مردن بهشتی باشن میرن بهشت ویا جهنمی بودن میرن پیش امام تازه صدوهفتاد نفر عددی نیست برای این داعشیهایه حکومت دوهزار نفر راکشتن سال 67 آب از آب تکون نخورد فقط موسوی استعفا داد البته اون موقعها موسوی بخاطر نا هماهنگی ترور خارج ازکشور نارحت شد که چرابازیش ندادن تویه آدمکشیها.
  0
  0
  دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  نظر شما چیست؟