اقامه نماز جمعه پایتخت توسط رهبر بعد از ۸ سال / آیت الله خامنه‌ای قرار است جمعه چه‌کار کند؟

آخرین خطبه های نمازجمعه آیت الله خامنه ای، پس از تغییر حکومت‌های تونس، مصر و لیبی خوانده شدند. مضون قابل تفسیر آن خطبه ها به "هیجانات تحلیلی" فراوان در مورد امکان "نرمش" رهبر انجامید که به سرعت مشخص شد ریشه در واقعیت ندارند بی بی سی، حسین باستانی
بنا بر اعلام سایت آیت الله خامنه ای، او قرار است نمازجمعه بعدی تهران را در ۲۷ دی اقامه کند.
 
آقای خامنه ای از ۱۴ بهمن ۱۳۹۰، به مدت هشت سال در مراسم نمازجمعه پایتخت حاضر نشد و این غیبت، بسیاری را به این برداشت رساند که او به هر دلیل، مثلا افزایش سن، دیگر اجرای مراسم نماز جمعه را عهده دار نخواهد بود.
 
درنتیجه اعلام حضور رهبر جمهوری اسلامی در مراسم این هفته، به گمانه زنی های گسترده ای منجر شده است. از جمله اینکه شاید با توجه افزایش بی اعتمادی عمومی و بالاگرفتن اعتراضات ضدحکومتی، او قصد نوعی نرمش یا آشتی را با معترضان به خود داشته باشد.
 
طبیعتا هیچ کس نمی تواند رفتار آیت الله خامنه ای را با اطمینان پیش بینی کند. اما اگر مبنای گمانه زنی، تحولات اخیر کشور و "الگوهای رفتاری" آقای خامنه ای باشد، علی القاعده انگیزه حضور او در نماز جمعه هفته آینده نه آشتی یا نرمش، که بیش از هر چیز "نمایش قدرت" خواهد بود.
 
بیشتر بخوانید:
 
    'زبان اشاره' آیت الله خامنه‌ای
    مستندات یک عملیات رسانه‌ای: تثبیت رهبری 'آیت‌الله خامنه‌ای'
    وقتی رهبر گفت 'تخصص این کار را ندارم'
    نقطه عطفی در تئوری 'محذوریت رهبری'
 
به طور مشخص، می توان انتظار داشت که اولویت اصلی مراسم نماز جمعه ۲۷ دی، گردآوردن حداکثر جمعیت ممکن برای آیت الله خامنه ای از سرتاسر کشور (برای شخص او، و نه مثلا قاسم سلیمانی)، و فیلمبرداری گسترده زمینی و هوایی از آنان با هدف مقابله رسانه ای با تاثیر اعتراضات خیابانی روزهای گذشته باشد. به ویژه به این علت که در آن روزها، به میزانی بیشتر و شدیدتر از گذشته، حتی در مقایسه با آبان، علیه رهبر شعار داده شده.
 
دور جدید اعتراضات، نتیجه افشای مخفی کاریِ به شدت نافرجامِ نهادهای حکومتی ایران در مورد ماجرای اخیر سقوط هواپیما بوده که کلیت حکومت و "فرمانده کل قوا" را، به میزانی استثنایی تحت فشار افکار عمومی قرار داده است. افشای دروغ های حکومتی در ایران، البته به خودیِ خود اتفاق جدیدی محسوب نمی شود. ولی واقعه اخیر سقوط هواپیمای اوکراینی، با موارد معمولِ زیرسوال رفتن ادعاهای حکومتی در سطح رسانه ها قابل مقایسه نبوده؛ چون در درجه اول با جانِ تعدادی سه رقمی از شهروندان سروکار داشته و در درجه بعد، در جریان آن حکومت ناچار به اعتراف "رسمی" به بی‌اعتباری ادعاهای اولیه خود شده است.
 
این واقعه حتی با اعتراف ۲۱ سال پیش حکومت بر سر قتل های زنجیره ای نیز قابل مقایسه نیست؛ که اگرچه ادعای منصوبان رهبر در انتساب‌شان به عوامل خارجی دروغ بود، اما این ادعا از همان ابتدا، به صراحت در داخل کشور به چالش کشیده شد- بر خلاف ماجرای هواپیمای اوکراینی که در آن، روایت های موکد "کل" حکومت و رسانه های رسمی بی‌اساس از آب در آمد.
 
نتیجتا، می توان انتظار داشت که پس از نمایش قدرت، اولویت بعدی آقای خامنه ای در خطبه های روز جمعه، مقابله با بی اعتبار شدنِ تاریخی حکومت بر سر ماجرای هواپیما باشد. هرچند مشکل می توان تصور کرد که رهبر در این میان، از خط قرمزهایی همچون "زیر سوال رفتن" سپاه پاسداران و فرماندهانش رد شود، یا حتی از تمجید از سپاه و اقدامات اخیر آن در داخل و خارج صرف نظر کند. حتی نباید تعجب کرد اگر آیت الله خامنه ای، به نوعی خود، حکومت یا سپاه را در جایگاه مظلوم یا قربانی وقایع اخیر قرار دهد.
 
ترجمه ساده تمام این گمانه زنی ها آن است که در روز جمعه آینده، نباید راجع به میزان مسئولیت‌پذیری فرمانده کل قوا در خصوص اقدامات سپاه پاسداران تصورات اغراق آمیز داشت. در چنین پس زمینه ای، حتی باید در تحلیل جملات "قابل تفسیر" آقای خامنه ای در خطبه ها نیز، که بیان آنها از ویژگی های گفتمان رهبر در موقعیت های حساس است، با احتیاط رفتار کرد.
 
برای توضیح بیشتر ملاحظه اخیر، شاید یادآوری این نکته مفید باشد که آیت الله خامنه ای در آخرین خطبه‌های نماز جمعه خود در ۱۴ بهمن ۱۳۹۰، که پس از تغییر حکومت‌های تونس، مصر و لیبی خوانده شد، به شیوه ای غیرمنتظره تاکید کرد که در خصوص اشکالات کشور همه دستگاه های حکومتی و مشخصا خود رهبر مسئولند. او حتی گفت: "[وقتی] اشکالی به وجود می‌آید، اگر متوجه رهبری است، رهبر متواضعانه قبول کند که این اشکال متوجه اوست و سعی کند آن را برطرف کند."
 
بیان این جملات در فضای "بهار عربی"، خیلی ها را هیجان زده کرد و به این برداشت رساند که رهبر جمهوری اسلامی ایران، به اصطلاح صدای این انقلاب ها را شنیده است. ولی به سرعت مشخص شد که چنین برداشت امیدوارانه ای، درعمل چیزی جز تصور ذهنی طیفی از ناظران نبوده است.
 
با توجه به اهمیت تبلیغاتی بسیار زیاد خطبه های نمازجمعه ۲۷ دی، البته از همین حالا می توان انتظار داشت که آیت الله خامنه ای و دفتر او، برای "به تاریخ چسباندن" این خطبه ها، حداقل یک "شگفتی لفظی" مشخص را برای مخاطبان رسانه ها و ناظران مسائل ایران مهیا کرده باشند.
 
اما احتمالا باید در تفسیر این شگفتی -هرچه باشد- به عنوان "تغییر مسیری" در رویه زمامداری آقای خامنه ای احتیاط کرد.
+6
رأی دهید
-91

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  princeari - استکهلم، سوئد

  این جمعه خامنه ای پس از ۸ سال خطیب نماز جمعه خواهد بود؛. تکرار سکانس عوض شدن جای مظلوم و ظالم:. "من جان ناقابلی دارم....(گریه حضار). جسم ناقصی دارم....(شیهه حضار). دست علیلی دارم.....(زوزه ی حضار). اندک آبرویی دارم....(گرفتن آب رو و آب بینی از حضار). که آن هم ارزانی شما باد....(بده بستان آبرو بین ولایت معاشن). سید ما ، مولای ما دعا کن برای ما.....(ابزار قرار دادن دین بعنوان عصا جهت جلوگیری از افتادن خود).". خامنه ای بزدل هر زمان که خود را در سقوط میبیند با مظلوم نمایی و بر انگیختن احساسات فردی و مذهبی مردم کوشش میکند حکومت خود را حفظ کند. خمینی ملعون میگفت:. "به این اشک چشم هاست که ما زنده ایم".
  7
  79
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اتفاقا اینبار اگر شروع به روضه خونی بکنه قبر خودش رو کنده. چون هیچ قشری از مردم نیستن که اینا یه حال مبسوط بهشون نداده باشن. این بار قضیه با جنبش لوکس سبز فرق میکنه که ملت خواهان برگشتن به دوران طلائی امام با شعار رأی من کو بودن. اینبار شعارها خود این مفلوک و نظام رو نشونه گرفته
  4
  46
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  شاید هم بگوید میخواهد زحمت رهبر بودنش را رو دوش مردم کم کند و در گوشه ای زندگی کند دور از هر غوغای. ولی هرگز باور به چنین سخنانی نکنید اگر خامنه ای از استعفا و برکناری خود بگوید . خامنه ای کسی مثل جنتی را در پست ریس شورای نگهبان نگاه داشته تا به همه مردم بگوید چرا احمد جنتی میتواند با 94 سال سن در پستش باقی بماند چرا من با 80 سال سن نتوانم رهبری نظام را ادامه دهم؟ در هرحال برای فریب اذهان عموم خامنه ای سخنران و امام جمعه نماز روز جمعه پیش رو خواهد بود.
  4
  39
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  کاش تو همان سوراخی که در عکس بالا نشسته چالش کنند.
  4
  52
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۵
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  میخواهد جسم علیل ، دست چلاق و عقل ناقصش را دوباره به سگای هار بسیجی وقداره کشان و چاقوکشان ولایت نشون بده اشک تمساح بریزه وبا وعده ی حق الساندیس بالاتر ، مث گرگای گرسنه توی گله ی گوسفندبندازدشون به جان ملت فلک زده
  4
  43
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ( چو بر سجده فتاد آقای رهبر - صدایی شد ز پایین تنش در!) ( بزد نعره بلند و با صلابت - به شیطان لعنت، الله اکبر) ( وضو باطل، تیمم کرد فوراً - نمازی نو نمود آغاز از سر) ( پس از خواندن به پشت میکروفون رفت - که خطبه را کند تقدیمِ کشور) ( دو قطره اشک از چشمش روان شد - چو یاد قاسم افتاد بار دیگر) ( بگفتا من علیلم، ناقص هستم - شما هم ملتی از گاو خرتر!) ( مبادا با ولایت در بیفتید - که چون آبان دهم دستور دیگر!) ( چنین گفت و گمان کرد که قبول شد - نجنگیدن علیه مار هفت سر) ( به فردای نماز جمعه حتماً - جمعیت در خیابانها سراسر) ( شعار مرگ بر سید علی هست - که گوش آسمان را میکند کر)
  4
  45
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۶
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد
  استعفا بده.گریه وزاری نکن٬امریکا خبیث نیست جمهوری اسلامی خبیثه.سپاه هم طبل توخالیه.به شعور ما مردم ستمدیده توهین نکن با اون عقل ناقصت
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  حالا فراخوان میدهند تا از تمام کشور الاغهای ساندیس خور وطن فروش بیان تهران.
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اووه اووه گریه کنید بسیجی ها گریه کنید ثوابه. جسم ناقصی دارم مغز معیوبی دارم و اندک آبرویی هم برام نمانده. ترامپ جان وعده ما با پهپادهای پیشرفته آمریکایی, دانشگاه تهران.
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  امریکا همانطور که سلیمانی را (بعنوان یک تروریست بین المللی)از بین برد،حالا بهترین موقع برای از بین بردن خامنه ای (رئیس دزدها )میباشد.احتمالا بوسیله هلیکوپتر به مصلا خواهد رفت تلفات غیر نظامی(مشابه کشتن سلیمانی) به حداقل میرسد
  2
  15
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  این رژیم تغییر خواهد کرد،با علائم و نشانه های ان مثل مرقدامام،امامزاده ها،مصلا ها،حسینیه ها،......وغیره چه باید کرد؟.اینها سرمایه های ملی میباشد نباید از بین برود.از آنها بعنوان سالن اجتماعات،هاید پارک،محل تفریح مردم،کلوپ و بار .......میتوان استفاده نمود.ضمنا مشابه افریقای جنوبی(رفتار با سران آپارتاید)با سران فاسد و قاتل نظام برخورد کرد.اگر این آشغال ها بفهمند که در دنیا جایگاهی ندارند، تغیر رژیم توام با خسارت زیادی همراه خواهد بود
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. بخصوص جایگاهی که برای گور خمینی دجال ساختن حال میده و بهترین مکان است برای بار و کابارا !
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  می خواهد قمبل قهرمانانه بکند
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  نظر شما چیست؟