انتشار یک ویدئوی جدید؛ سپاه «دو فروند موشک» به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است

 پیش از این ویدئویی از شلیک تنها یک موشک به هواپیمای اوکراینی منتشر شده بود. رادیو فردا :ویدئوی جدیدی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد یگان موشکی سپاه پاسداران دو فروند موشک به سمت هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده، شلیک کرده است.
هواپیمای اوکراینی پرواز شماره ۷۵۲ تهران- کی‌یف با ۱۷۶ مسافر و خدمه روز چهارشنبه ۱۸ دی هدف موشک قرار گرفت و در اطراف تهران سرنگون شد.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به مدت سه روز شلیک موشک به این هواپیما را انکار کردند و سقوط آن را ناشی از «نقص فنی» دانستند ولی پس از واکنش گسترده جهانی به این موضوع، ستاد مشترک نیروهای مسلح روز شنبه اعلام کرد که یگان موشکی سپاه این هواپیما را به صورت «غیرعمد» سرنگون کرده است.
 
در حالی که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، از شلیک تنها یک موشک به این هواپیما خبر داده است ولی ویدئوی جدیدی که روز ۲۳ دی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد نشان می‌دهد که دو فروند موشک در فاصله‌ای تقریبا ۳۰ ثانیه‌ای به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است.
 
بر اساس این ویدئو، هواپیمای اوکراینی به رغم هدف قرار گرفتن فورا سرنگون نمی‌شود بلکه با چرخیدن در اطراف فرودگاه، آتش گرفته و چند دقیقه بعد منفجر و در اطراف روستای خلج‌آباد سرنگون می‌شود.
 
رونامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» با تایید این ویدئو گفته که محل فیلمبرداری، روستای بیدکنه در چهار مایلی یک پایگاه نظامی ایران بوده است.
 
بیدکنه جایی است که حسن طهرانی‌مقدم که نظام جمهوری اسلامی او را «پدر موشکی» ایران لقب داده است در سال ۱۳۹۰ در انفجار مهیبی که دلیل آن هیچ وقت اعلام نشد کشته شد.
 
پیشتر گزارش شده بود که ترانسپاندر هواپیما (دستگاه ارسال‌کننده سیگنال) پیش از سقوط آن از کار افتاده بود و همین مسئله احتمال نقص فنی را مطرح کرده بود. حال مشخص شده که ترانسپاندر، با شلیک اولین موشک از کار افتاده بود و پس از شلیک دوم که ۲۳ ثانیه بعد صورت می‌گیرد هواپیما سرنگون می‌شود.
 
ترانسپاندر دستگاهی است که هواپیماهای تجاری و مسافربری از طریق آن به طور دائم سیگنال شناسایی به رادار‌های فرودگاهی و سامانه‌های پدافندی ارسال کرده و خود را معرفی می‌کنند.
 
پیش از این ویدئویی از شلیک تنها یک موشک به این هواپیما منتشر شده بود. ارزیابی‌ها حاکی است فردی که این فیلم را گرفته بود بعد از اینکه متوجه شلیک موشک اول می‌شود، با دوربین یا موبایل خود صحنه شلیک دوم را ثبت کرده است.
 
خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران روز سه‌شنبه خبر داد که قرارگاه ثارالله فیلمبردار این ویدئو را بازداشت کرده است تا به ادعای آن، «علل و عوامل دخیل در این حادثه» بررسی و مشخص شود.
 
این قرارگاه گفته است که «نتایج بررسی‌های صورت گرفته متعاقباً در اختیار ملت شریف ایران قرار می‌گیرد».
 
سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد در رابطه با سرنگونی این هواپیما چند نفر بازداشت شده‌اند ولی هیچ جزئیاتی درباره این افراد و جایگاه نظامی آنها در سپاه پاسداران ارائه نکرد.
 
اوکراین و کانادا خواستار شفافیت و قاطعیت ایران در بررسی این سانحه شده‌اند.
 
وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که «همه افراد دخیل در این رخداد باید پاسخگو باشند» و «آن‌چه که نمی‌خواهیم این است که بگویند یک نفر مثلاً سرباز دون‌پایه را نشان دهند و بگویند این بود که دکمه را فشار داد… مسئولیت پای دولت ایران است».
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه سرنگونی این هواپیما را یک «خطای دردناک و نابخشودنی» خواند و گفت که «در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد».
 
او از قوه قضائیه ایران خواست که یک دادگاه ویژه برای رسیدگی به این سانحه تشکیل دهد.
+76
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  از ابتدا هم گفته میشد دو موشک شلیک شده.معمولا سیستمهای موشکی ضد هوایی با فاصله کوتاه دو موشک شلیک میکنند.
  10
  64
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  انگار شکافت مولکولی دادن! اکثر مواقع برای زدن هدفهای هوایی دو تا موشک میزنن که احتمال ساقط کردن هدف رو بیشتر کنن، اگر یکی از موشکها کار نکرد
  7
  44
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  کار هرکسی که بوده واقعا سوپر بسیجی بوده .و آن شب زیاد ساندیس خوره بوده.
  1
  76
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  پس عمدی بوده نه اشتباه ، منتظر جنگ باشید
  6
  87
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
  ۵۸
  mitra55 - تورنتو، کانادا
  به نظر من بهتره زودتر این کلللیپ رو بردارید تا بهونه دست ساندیس خورا نیفته . تاریخ ۳ ماه پیش است .۱۷ اکتبر ۲۰۱۹
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  اگر منابع دیگر از جمله کانادا ( که از قرار معلوم 8 نفر کارشناس در ایران هستند) تایید کنند که 2 موشک به هواپیما اصابت کرده سناریو جنبه تازه اى به خود خواهد گرفت و مسئله خطاى انسانى نه تنها منتفى بلکه حادثه به عمد واقع شده است. دلیل دیگر بر عمد بودن این است که چرا در بحبوبه کارزار هواپیما اجازه پرواز داشته و اگر بپذیریم که فضا پر تنش بوده و هر آن حمله امریکا مى توانسته انجام شود بنابراین اولین کارى که به مغز هر انسائى خطور مى کند توقف پرواز ها مى باشد.
  1
  36
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. تو که خیلی میگفتی امکان نداره موشک باشه و اگر موشک باشه هواپیما یه تیکه میترکه رو هوا و از این چیزا!! حالًا چی شد به جای یکی معلوم بود دوتا زدن!؟ خدایا ما رو از گزند این خود دانشمند پنداران حفظ کن
  21
  44
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  مگر نمیگفتند که مسئول شلیک فقط ۱۰ ثانیه وقت داشته که تصمیم بگیره؟ خوب پس چطور شد؟ بعدش تصمیم میگیره ۳۰ ثانیه دیگه فکر کنه و باز همون تصمیم رو تکرار کنه؟
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بجان خودم دو روز دیگه صبر کنیم معلوم خواهد شد که خود گدا علی اونشب مسئول شلیک بوده و با اونیکی دستش که چلاق نیست ماشه را کشیده!
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۸
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. پروفسور بالتازار،آنجا صحبت درباره اصابت یکی از موشکهای زمین به زمینی که سپاه به پایگاههای آمریکا زد بود به هواپیما بود که بعضی میگفتن شاید اونها به هواپیما خورده.(هنوز اطلاعاتی بیرون درز نکرده بود). موشک ضد هوایی تور،کنار هدف منفجر میشه،توش پر از ترکش هست و توسط اونها هدف رو از بین میبره و در مورد هواپیمای مسافربری توی بالهای هواپیما پر از سوخت هست که متاسفانه باعث شعله ور شدنش و سوختن مسافران قبل از سقوط شد.دلیل پیدا شدن کلاهک سالم موشک در محل حادثه هم همین بود چون‌کلاهکش انفجاری نیست راداری و هدایت کننده هست.همه این مطالب مستند موجود هست تشریف ببر بخون بعد بیا نق بزن.
  9
  22
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۵
  ۴۸
  mardom khab zade - کپنهاگ، دانمارک
  تاریخ بالای ویدیو ۲۰۱۹؟ سیاست مدار یعنی شارلاتان بی وجدان بی شرف که نگاهشان به ملتها مثل نگاه قصاب به گوسفند است! حال چه خامنه ای باشد خواه ترامپ .
  16
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۳
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::mardom khab zade - کپنهاگ، دانمارک::]. عزیز جان تاریخ بالای تصویر این دستگاههای دوربین مداربسته رو خیلی وقتها تنظیم نمیکنن و اغلب اشتباهه.به اینترنت وصل نیست که اتوماتیک ست بشه.
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. اینهم لینک کامنتت. https://iranianuk.com/20200108224026054/--#comment451980
  13
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. زمین به زمین!؟. چرا شر میگی بابا. لینک کامنتت رو گداشتم که ببینی پریشب به طرف برای نظریه کارشناسی اش. دیگه خودتو گیج فرض نکن ما رو خر
  16
  1
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۵
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]..... شعر تو میگی مشنگ خان که معلومه اصلا توی باغ نبودی و نفهمیدی بحث سر چی بوده.یکبار دیگر برات توضیح میدم، برو کامنتها رو بخون ببین درباره چی بحث میشده.اونت موقع بعضی ها فکر کردن یکی از موشکهای سپاه که قرار بود بره عراق خورده به این هواپیما.کامنت من در مورد اون بود.بعید میدو.نم اصلا بدونی چه فرقی بین موشکها هست و توضیح من چه معنی میده.بیسواد بد دهن. مثبتهایی همکه ببعی وار بهت دادن چون فکر کردن من طرفدار رژیم هستم نه بخاطر اینکه حرف تو درست باشه ...
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
  ۵۲
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  به امید اینکه فردا یک یا چندتا از پاسداران خامنه‌ای در نمازجمعه با رشادت عمل کنند واین لجن رو به ذوباله دان تاریخ بفرستند اونم به صورت انفرادی این باعث میشه که شما در تاریخ آینده ایران مانند فیروز نهاوندی جاودانه بشوید! تکی عمل کنید مثل خودشون که چیزی لو نره مانند مخفی کردن عمو حسن نصرالله در قلهک تهران که خامنه‌ای خودش با او تلگرافی صحبت میکنه!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
  نظر شما چیست؟