روحانی خواستار تشکیل دادگاه ویژه با قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس برای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی شد

بی بی سی :اولین سخنان عمومی و رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره هواپیمای ساقط شده اوکراینی در "همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی" در تهران مطرح شد
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با موشک سپاه در نزدیکی فرودگاه تهران را 'خطایی بسیار دردناک و نابخشودنی' خواند و از قوه قضائیه خواست دادگاهی ویژه با قاضی عالی‌رتبه با ده‌ها کارشناس" برای بررسی این مساله تشکیل شود و افزود: "تمام دنیا به دادگاه ما نگاه خواهند کرد"
 
رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه، در سخنرانی در تهران همچنین افزود: "به دلیل آشنایی که با پدافند هوایی دارم می‌دانم که فقط یک نفر مقصر نیست. دیگرانی هم هستند. می‌خواهم این مساله با صداقت برای مردم بیان شود. اینکه چه کسانی دخیل بودند که این سهو انجام گرفت باید برای مردم روشن شود."
 
آقای روحانی تاکید کرد که این حادثه پرونده ای "عادی و معمولی" نیست و افزود که مسئولان باید تمام روندی که از لحظه سرنگونی در روز چهارشنبه پیش آمد تا زمان برگزاری جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی در جمعه را توضیح دهند.
 
نزدیک به یک هفته پس از سقوط این هواپیمای مسافربری، این اولین اظهارنظر رسمی و عمومی است که آقای روحانی درارتباط مستقیم با این مساله بوده است.
 
۱۸ دی ماه، ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا بود، یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد.
 
منابع ایرانی علت سانحه را نقص فنی اعلام کردند اما سه روز بعد و پس از انتشار اطلاعاتی مبنی بر اصابت یک موشک به هواپیما بوسیله منابع غیر ایرانی، ایران رسما اعلام کرد که این هواپیما به اشتباه هدف پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است.
 
تاخیر و پنهان‌کاری مسئولان ایرانی در ماجرای سقوط این هواپیما با انتقاد و خشم مردم و بستگان خانواده‌های قربانیان رو به رو شده است.
 
حسن روحانی با اشاره به این مساله گفت که مردم "می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنها، طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کرده‌اند یا خیر" و افزود که به عنوان "نماینده مردم و رئیس جمهوری ایران این مساله را دنبال خواهد کرد، به هر نتیجه‌ای که برسد به مردم اطلاع خواهد داد.
 
آقای روحانی علت سه روز تاخیر در گفتن واقعیت به مردم را توضیح نداد اما گفت: "من از لحظه‌ای که احتمال دادم که سقوط این هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد تلاش فراوان کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود."
 
رئیس جمهور ایران گفت که بلافاصله پس از آنکه برای او مشخص شده که "یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی" انجام گرفته، در "همان لحظه" به مسئولان اعلام کرده که "به مردم اطلاع دهند."
 
او گفت که این پرسش برای مردم مطرح شده که "آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام زمان طولانی بوده یعنی یک یا دو روز طول کشیده یا فقط چند ساعت بوده است." و گفت که از مسئولین می‌خواهد که این مساله را هم برای مردم توضیح دهند: "از صبح چهارشنبه‌ای که این حادثه پیش آمده تا این پروسه‌ای که جمعه شب به جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی رسیده. همه این پروسه را برای مردم توضیح بدهند."
 
آقای روحانی همچنین گفت: "درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی‌گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد. آمریکا بود که تهدید کرد و عزیزان ما را از ما گرفت همه اینها درست است. اما این دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به همه ریشه‌های مساله نپردازیم."
+5
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  دوباره نقش دموکرات را برای هالو بحساب آوردن مردم را بازی می کند ننگ بر آیین تان،کشور را امام زمان هدایت می کند؟
  1
  58
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  ۷۶
  P.O.P - تهران، ایران

  مگه شما قاضی عالی رتبه هم دارین به غیر از صلواتی جلاد؟ الانم چند تا افسرجز رو محاکمه میکنین, تو زندان با داروی نظافت خودکشیشون میدین و خلاص. راستی هنوز به شما خبر دادن که سپاه یک هواپیما رو با بیش از ۱۰۰جوان ایرانی ساقط کرد و کشت یا هنوز نمیدونین؟ اگر کسی بخاد محاکمه بشه اول رهبر و خود شما باید در یک دادگاه بین المللی محاکمه بشین.
  1
  62
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  قاضی عالی‌ رتبه که داری. از لاریجانی بهتر؟. یک حکم می‌‌دهد. کشته شدگان در راه اسلام عزیز شهید شدند. این افتخار نصیب هر کسی‌ نمی‌‌شود.خانواده‌های شهدا .باید پول بدهید. چون ما آخوند‌ها مفتی ملت را به بهشت فرستادیم. خواهش به حساب دولت هم نریزید. سگ خور می‌‌شود.به حساب شخصی‌ بنده بریزید. توی دوبی است. امن امن
  1
  37
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  نباید بگذاریم خیابانها خالی از مزدوران و یگانهای ضد مردمی بشه. ‏استراحت حرومه واسشون. ‏کم کاری نکنیم تنبلی نکنیم حضور مداوم باید داشته باشیم پیروزى نزدیک است.
  1
  33
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  حمایت ترامپ و جمهوی خواهان امریکا از مردم ایران، یعنی به خیابان ها برای براندازی رژیم بیایید . ‏فوکوس روی تجمع و فراخوان برای براندازی رژیم باشد
  2
  30
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  ۴۰
  Afshin51 - کلن، آلمان

  دادگاهتونم دیدیم که سالیان پیش توی حادثه خونبار کوی دانشگاه بعداز باصطلاح دادگاهی کردن مسئولان جنایت تنها یک سرباز وظیفه را بنام بروجعلی را مقصر شناختید آنهم برای دزدیدن یک ریش تراش از اتاق دانشجوها !! البته بعداً شنیدیم که ایشان هم ارتقا درجه گرفته و فرمانده یکی از پایگاهها شده . تف بر حکومت ننگین سراپا فریب و دروغتان
  1
  29
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  برای ارام کردن مردم ایران و دولت اوکراین و کانادا و سوئد می خواهند یک نمایش دادگاه خودی بر پا کنن ؛ باید به سران اخوندی گفت انقدر دروغ گفتید دیگر همچون چوپان دروغگو شده اید و دیگر نه از مردم ایران و نه هیچیک از سیاست مداران و دولتمداران دنیا انتظار نداشته باشی کسی یا دولتی باور به این نمایشهای مسخره دادگاهی مقصران به شلیک هواپیمای اوکرانی بکند.
  1
  31
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  قاضی هاتون هم که همه ملا هستند!
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  آیا از قوانین داعشی اسلامی میخواهید برای قضاوت استفاده کنید؟؟
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حتما قاضی صلواتی یا رئیسی را میگوید!
  0
  19
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  همان بازی کثیف قدیمی گمشده از ایران ایران و شما نابود کردید یه مشت بیسواد دوز آدمکش
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  ۶۵
  hamishehrastgoo - پاریس، فرانسه
  این روحانی با دروغ های خود جز تفرقه انداختن بین جناه های مملکتی کار دیگری نکرده.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بلاخره یک خری از اینا پیدا شد از سلاح کشتار جمعی حالیش باشه رهبرشون هر ... میخور ه بعد میزنه زیرش حالا تماشایی دادگاهشون ،بدبختا قاتلان دون پایه اون فیلمها از آغاز شلیک میرسونه که این جریان عمدی بوده یا اشتباهی لو رفته اون یارو از اول شلیک موشک تا انفجار ضبط کرده حتما در دادگاه فرمایشی یک بدبخت را مجبور میکنن بگه مادر زنم توی هواپیما بود واون باعث از هم پاشیدگی زندگیم بود من هم انتقام کرفتم هم از مادر زونم هم از همه اون مسافرا که همراه بودند آخر میگن ببینید که این مرد جنون داشته وباید بره تیمارستان تقسیرما نبوده اینم از عدالت حکومت امامم زمانی ایران
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  قاضی باید شماها را برای کشتن میلیونها مردم بیگناه محاکمه کند
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  دادگاه شما را مردم در خیابان ها مدتی ست که به عهده گرفته اند و شما زحمت نکشید فقط صبر داشته باشد
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  نظر شما چیست؟