ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران: اجازه موج‌سواری در موضوع هواپیما را نمی‌دهیم

دویچه وله :اعتراضات مردمی به ندانم‌کاری و انکار واقعیت در فاجعه هواپیمای اوکراین ادامه دارد. رئیس قوه قضاییه از واگذاری بررسی امر به سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر می‌دهد و می‌گوید سپاه بیش از هر مجموعه دیگری دنبال کشف حقیقت است.
 
رئیس قوه قضاییه در واکنش به تظاهرات و برانگیختگی خودجوش شهروندان در موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفته است: «عوامل آمریکا و کشورهای بیگانه اگر بخواهند این مسئله را بهانه قرار دهند، افکار عمومی را مشوش کنند و سوار بر موج شوند، مطمئن باشند مردم به آنها اجازه نمی‌دهند و نیروهای امنیتی و انتظامی نیز مسئله را دنبال می‌کنند.»
 
ابراهیم رئیسی دوشنبه ۲۳ دی در نشست مسئولان عالی قضایی گفت: «پس از رسیدگی‌های ابتدایی در کمیسیون‌های تخصصی و فنی، ادامه بررسی ‌سقوط هواپیما به سازمان قضایی نیروهای مسلح واگذار شد.» او ادعا کرد که سپاه بیش از هر مجموعه دیگری به دنبال کشف حقیقت در مسئله ساقط شدن هواپیمای اوکراینی است و قوه قضاییه نیز به دنبال اجرای عدالت در این خصوص.
 
اقوام شماری از جان باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی که ساکن ایران هستند عنوان کرده‌اند که آنها را در تماس‌های فاقد شماره، از مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور ترسانده‌ و از جمله گفته‌اند در این صورت جسد عزیزشان را با تاخیر تحویل خواهند گرفت.
 
هم‌زمان، رسانه‌های نزدیک به سپاه از ملاقات نمایندگان ولی فقیه در قم، البرز، همدان، اصفهان و یزد با والدین ۹ نفر از مسافران جان‌باخته هواپیما گزارش می‌دهند. تسنیم می‌نویسد تعدادی از این خانواده‌ها از پیام خامنه‌ای برای شناسایی و مجازات عوامل شلیک به هواپیما تشکر کرده ‌و خواهان جلوگیری از "سیاه‌نمایی و تخریب وجهه سپاه" شده‌اند. امام جمعه قم اعلام کرده که چند نفر از قربانیان در این شهر و در جوار حرم دفن خواهند شد.
 
اظهارات رئیسی به موازات انتشارخبر ملاقات وزیران پنج کشور مرتبط با سرنگونی پرواز تهران کی‌یف بیان شده‌اند. قرار است پنجشنبه ۲۶ ژانویه، وزیران خارجه اوکراین، بریتانیا، کانادا، سوئد و افغانستان در لندن گرد هم بیایند تا امکان اقدام قانونی و حقوقی علیه جمهوری اسلامی را بررسی کنند. شهروندان این کشورها از سرنشینان هواپیمای سرنگون شده هستند.
 
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در مراسم یادبود جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی خطاب به بازماندگان سوگوار مسافران گفت: «این تراژدی هرگز نباید اتفاق می‌افتاد. اطمینان می‌دهم که شما در این دوران بسیار سخت از حمایت کامل من برخوردار هستید. تا زمانی که پاسخ درستی نگیریم آرام نمی‌مانیم.»
 
هم‌زمان، علی مطهری، نماینده تهران استعفا نکردن یا برکنار نشدن هیچ مقامی پس از برملا شدن شلیک موشک سپاه به هواپیما را موجب پرسش خوانده است. وبسایت "ایران آنلاین" از قول مطهری نوشت چرا آمدن کروز را به سامانه گفتند اما منتفی شدن را نه: «اینکه وقتی گفته شده است از سمت بندرعباس موشک کروز به سمت کشور پرتاب شده است و این خبر منتفی شده است چرا خبر منتفی شدن را به سامانه ندادند؟ باید به اپراتور اطلاع داده می شد که بداند موشک کروزی در کار نیست، خبر آمدن کروز را گفته‌اند اما خبر منتفی شدن آن را نگفته‌اند .اینها همه نقص است و نباید نادیده گرفته شوند.»
 
مطهریاحتمال استیضاح وزیر دفاع و وزیر راه در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری را نیز مستلزم امضای ده نماینده و ایستادن پای چنین تصمیمی دانسته است. علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته که رئیس جمهور تا عصر جمعه در جریان واقعیت قرار نداشت، اما حمید رسایی، طلبه بسیجی و نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس در توییتر ادعا کرده که روحانی از روز پنجشنبه در جریان شلیک موشک به هواپیما بود.
+7
رأی دهید
-82

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  یه قاتل پست فطرت جانی که خودش باید برای جنایت‌هایی که کرده محاکمه بشه شده رییس قوه قضاییه ایران. پیدا کنید پرتغال فروش به معنای واقعی کلمه
  4
  73
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  بوی حلوات بلند شده مشنگ، فقط برو و خودت رو بکش، که شاید راحت به واصل بشی.
  3
  63
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  همه خوک و خوک چه در مزرعه حیوانات همگی شیاد و دروغگو هستند اینرا تاریخ 40 ساله امپراطوری اسلام فاسد در ایران ثابت کرده است اما اون روباه بنفش روحانی چه نوع رئیس جمهوری است که در مسائل مهم کشوری آخرین نفری است که باخبر میشود متاسفم برای اون افرادی(گوسفندان) که به این گاگول رای داده اند
  1
  23
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  دقیقا ممکنه بگید که کیا از علی چلاق ضحاک تشکر کردند؟
  6
  20
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  برو بمیر جنایتکار ! انکه بر موج سوارند از انقلاب ننگین 1357 تا بحالا شما اخوندهای جنایتکار هستید.
  6
  24
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  به زودی یک درجه به عامل سقوط هواپیما میدهند .و از آن قدر دانی هم میکنند .همین جور که قبلا هم دیده بودیم . البته از جمهوری جهل و جنون اسلامی بیشتر از این نمی شود انتظار داشت !
  0
  21
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  موج به راه افتاده و آتش خشم مردم شما را جزغاله خواهد کرد و نعش کثیفتان را سیلاب آب دهان مردم به فاضلاب خواهد فرستاد. حالا تو بیا منو از موج سواری بترسون.
  6
  23
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  بردند و شکستند و دریدند و تکاندن. هر چیز در این خانه بی برگ و نوا بود. عدالت کجایی!!!!!؟؟؟؟. گفتند چنینیم و چنانیم دریغا. اینها همه لالایی خواباندن ما بود. عدالت کجایی!!!!؟؟؟. ای کاش در دیزی ما باز تمی ماند ...یا کاش که در گربه کمی شرم حیا بود
  6
  21
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  روز به روز خشم مردم بیشتر شده و ریزش عوامل این ها هم تسریع شده و به پایان عمر جمهوری کثیف اخوندی نزدیک میشویم
  1
  18
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  گویا لغتنامه آکسفورد از سر نحوست این رژیم واژه «موج سواری با هواپیما» «political wingboarding» را نیز می بایستی به دایره واژه های جدید سیاسی بیافزاید. حرکت تاکتیکی رژیمی که بعد از شعار گنده تر از دهانش ، برای انحراف افکار عمومی و درز گرفتن شعار «انتقام سخت از دشمن» متوسل به «جنایت هواپیمای مسافری» میشود.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  ننگ و مرگ بر دینتون و کتابتون که قاتلانی مثل شما پرورده
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  در مدت سه ماه گذشته ،دلار سه برابر،بنزین سه برابر،بیش از ۱۵۰۰ نفر را در سه روز(ابان ماه ۹۸)کشتن،ملت فقط پایشان را کمی از خط من در آوردی شما بیرون گذاشتند،اینها موج نبود طوفان بود.ملت ایران خیلی نجیب است.هر جای دنیا بود شما صد دفعه محاکمه شده بودید
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۳
  نظر شما چیست؟