ان‌بی‌سی: ترامپ دستور کشتن قاسم سلیمانی را هفت ماه پیش صادر کرده بود

خودرو حامل قاسم سلیمانی و یک خودرو دیگر در کنار این دیوار در فرودگاه بغداد هدف پهپادهای آمریکایی قرار گرفت بی بی سی :شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا در گزارشی اختصاصی می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، طرح کشتن قاسم سلیمانی را از هفت ماه پیش در دستور کار مقام‌های نظامی گذاشته بود اما اجرای آن را به دستور مستقیم خود منوط کرده بود.
 
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا این گزینه را برای زمانی گذاشته بود که به گمان آنها ایران در منطقه ایجاد ناامنی کرده و تنش را بالا برده باشد.
 
گزارش ان‌بی‌سی در گفتگو با پنج مقام کنونی ‌و سابق دولت آمریکا نوشته شده اما نام آنها ذکر نشده است.
 
ان‌بی‌سی می‌گوید طرح ترور در دستور کار قرار داشت و وقتی حمله نیروهای نزدیک به ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق باعث کشته شدن یک آمریکایی و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد، این گزینه یکی از گزینه‌های اقدام تلافی‌جویانه بود.
 
این گزارش در صورت صحت با اظهارات مقامات آمریکایی تطبیق ندارد که می‌گویند سلیمانی برای طراحی حملات جدید به پایگاه و مراکز دیپلماتیک آمریکا به عراق سفر کرده بود و نکشتن او "خطر بیشتری" برای آمریکا داشت.
 
پیشتر مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود ارزیابی اطلاعاتی بروشنی نشان می‌داد که "اگر هیچ اقدامی انجام نمی‌شد و به سلیمانی اجازه داده می‌شد به توطئه و اجرای نقشه خود برای ترور ادامه دهد، خطر بزرگتری متوجه آمریکا می‌شد."
 
در این گزارش آمده: "بعد از اینکه ایران یک پهپاد آمریکایی را در ماه ژوئن، ساقط کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آن زمان، از دونالد ترامپ خواست مجوز کشتن قاسم سلیمانی را صادر کند."
 
به گفته این مقامات، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم موافق بود.
 
در گزارش ان‌بی‌سی به نقل از شخصی که در جریان مکاتبات بوده آمده: "اما آقای ترامپ این نظر را رد کرد و گفت فقط وقتی چنین می‌کند که ایران از خط قرمز بگذرد یعنی یک آمریکایی را بکشد."
 
دونالد ترامپ، ساعاتی پس از انتشار این مقاله در توییتی نوشت: "دمکرات ها و خبرهای جعلی سعی می‌کنند سلیمانی تروریست را به یک شخصیت فوق العاده تبدیل کنند، فقط به خاطر اینکه من کاری را انجام دادم که باید ۲۰ سال پیش انجام می‌دادم. هر کاری که من میکنم،‌ اقتصادی و نظامی یا هر چیز دیگر را چپ های تندرو ناچیز می‌شمارند. دموکراتها هیچ کاری نکنید."
 
بامداد جمعه، سوم ژانویه، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله پهپادی به خودروی او و معاون فرمانده حشد شعبی در فرودگاه بغداد کشته شد. به گفته وزارت دفاع آمریکا دستور این حمله را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا صادر کرده بود.
 
اولین واکنش دونالد ترامپ، انتشار پرچم آمریکا بدون هیچ توضیحی،‌ در توییتر بود؛ اهتزاز پرچم نماد اقتدار و افتخار است که معمولا رهبران آمریکا از آن استفاده می‌کنند.
 
پس از آن آقای ترامپ بارها قاسم سلیمانی را "مسئول مستقیم و غیرمستقیم مرگ میلیون‌ها نفر" خواند و گفت که "او باید سال‌ها پیش کشته می‌شد."
 
بسیاری از شخصیت‌های حزب دموکرات و کاندیداهای ریاست جمهوری این حزب، دونالد ترامپ را متهم کردند که با این اقدام تنش با ایران را "بسیار افزایش" و آمریکا را "در معرض یک جنگ بی‌پایان دیگر در خاورمیانه" قرار داده است.
 
مقام‌های آمریکایی می‌گویند در دو دهه گذشته چند بار امکان کشتن قاسم سلیمانی را داشتند ولی جورج بوش و باراک اوباما به خاطر نگرانی از هزینه بالای آن موافقت نکرده بودند.
 
دونالد ترامپ در بهار و تابستان گذشته در قبال انهدام یک پهپاد تجسسی آمریکا به وسیله ایران و متهم شدن ایران به حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و چند نفتکش اقدام نظامی نکرد.
 
خودداری دونالد ترامپ از تلافی، با نارضایتی بعضی از اطرافیان او و افراد محافظه کار همراه بود.
 
ولی پس از کشته شدن یک آمریکایی در حمله به پایگاهی در عراق، آمریکا به چند پایگاه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه حمله کرد.
 
پس از آن هزاران معترض به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند. آمریکا ایران را مسئول حمله به سفارت دانست. یک هفته بعد دستور دونالد ترامپ برای کشتن مهم‌ترین فرمانده نظامی ایران صادر شد.
+39
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  سلیمانی ماندنش برای ایران و خاورمیانه دردسر بود....اما گویا رفتنش باعث فروپاشی نظام سراسر دروغ و فساد داره میشه...دانشجویان شریف به حمایت از کشته های خود تا سرنگونی نظام دروغگو خواهد ایستاد .
  0
  24
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  پس چرا اینقدر طول کشید لامصب!!!!!!!!
  1
  22
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۴
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  تر ان پ به قبر موشه دایان و آبراهام لینکلن خندید، مرتیکه جانی تروریست.
  25
  0
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مهم این نیست که چه وقت این تصمیم گرفته شد. مهم اینست که دیگر این خبیث جنایتکار نیست تا از بالای ساختمان ها مغز جوانان مملکت را نشانه بگیرد
  0
  5
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
  نظر شما چیست؟