ناسا؛ کشف یک سیاره توسط یک دانش آموز ۱۷ ساله در سومین روز کارآموزی

صدای آمریکا :یک دانش‌آموز ۱۷ ساله آمریکایی در سومین روز کارآموزی در ناسا، سیاره‌ای را کشف کرد که ۶.۹ برابر بزرگتر از کره زمین است.
 
ولف کوکیر، دانش‌آموز دبیرستان «اسکارسدیل» در نیویورک یک دوره کارآموزی دو ماهه را در تابستان ۲۰۱۹ در مرکز پرواز‌های فضایی «گودارد» ناسا در گرینبلت مریلند گذراند و در نخستین روزهای این کارآموزی موفق به کشف این سیاره شد.
 
نخستین وظیفه او در این کارآموزی بررسی تغییرات درخشندگی ستاره‌هایی بود که تصاویرشان توسط ماهواره ناسا موسوم به TESS بعنوان بخشی از پروژه شکار سیاره‌ها، مخابره شده بود.
 
کوکیر با کار روی این داده‌ها و تنها پس از گذشت ۳ روز از کارآموزیش موفق به کشف سیاره جدیدی شد. ناسا در هفته جاری این خبر را در وب‌سایت خود اعلام کرد و با تایید این کشف، مقاله‌ای با همکاری این نوجوان در مجله «ساینتیفیک رویو» منتشر و اعلام کد که این سیاره «TOI 1338 b» نامگذاری شده است.
 
این کاشف نوجوان می گوید:‌« حدود سه روز از کارآموزی من گذشته بود که من سیگنالی را روی سیستم دیدم ابتدا فکر کردم این یک کسوف ستاره ای است اما زمانبندی درست نبود و من به این نتیجه رسیدم که یک سیاره است.»
 
ناسا گفته است که این سیاره اندازه ای بین نپتون و زحل و ۱۳۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.
 
در حال حاضر این دانش‌آموز در حال آماده کردن رزومه خود برای ورود به دانشگاه است و مهمترین دستاورد رزومه او اکنون کشف یک سیاره است. او می گوید که سه انتخاب برای رفتن به دانشگاه در پیش دارد که نخستین آنها پرینستون و بعد دانشگاه «ام آی تی» و استنفورد است.
+16
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  به این میگن نخبه. حتی نخبه حساب نمیشه. نخبگی به نظرم یه نوع دیگه ایی از مقدس سازی سازیه. ما تو کشورمون این مقدس سازی رو خیلی دیدیم و ضرراتشو چشیدیم. مثلا امامزاده سازی. همینکه طرف یه لباس اخوندی میپوشه میشه مقدس. یه توصیه ایی دارم اینه که به مهندس و فارغ التحصیلای شریف امیرکبیر تهران اینقدر نخبه نگین. نخبه حتی تعریف تلقی نمیشه. تو دنیای غرب نخبه گفتن یه عمل منفیه. همونطور که نژاد برتر گفتن به یکی بده. مثلا کانادا حدود ۲۰ تا دانشگاه داره همشون بهتر از شریف و تهران. اما حتی یک مورد ندیدم به مهندسا و فارغ التحصیلای این ۲۰ دانشگاه بگن نخبه. چون نخبگی حساب نمیشه. بارها دیدم حتی به انیشتن هم نخبه نمیگن. طرف تلاش کرده بهتر درس خونده تونسته دانشگاه تورنتو پذیرفته بشه. تلاش کرده درس خونده فارغ شده. این اسمش نخبگی نیست. و عجیبتر اینه تنها تو سایتای فارسی بهشون میگن نخبه. سایتای انگلیسی کانادایی رو نگه میکنم بهشون نمیگن نخبه.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۹
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::] . درتأیید نوشته شما اینرا هم اضافه کنم که در مورد مثلا انیشتن که مثال زده اند ما هم در هرگز ندیده ایم بنویسند«دکتر» یا «پروفسور» انیشتن، ولی این «دکتر» روحانی ،‌«مهندس» موسوی، «دکتر» احمدی نژاد! ما هرگز ندیده ایم بنویسند «دکتر» باراک اوباما. هر چند اوباما هم خودش هم همسرش میشل هر دو دکترای حقوق JD از دانشگاه هارواردهستند.اما شاید این نخبه های سیاست مملکت ما که زرت و زرت لقب دکترا را یدک می کشند تخصصشان در منفجر کردن هواپیمای مسافربری باشد! 
  0
  20
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  آخر حرفم درست در آمد نگفتم تویه ناسا همه شان دروغگو ومعلولول حال هستند این هم نمونه الان رسیدید به حرف من جه آبروی رفت از این نس ناس ناسا یه هالیود باید بگیم زودتر این فضانوردایه ناسا را زودتر بفرستن مارس تا شاید آبروشون حفظ بشه یه نیم بچه ش..ید به کل ناسا .
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
  نظر شما چیست؟