سیل در سیستان و بلوچستان؛ در غیبت مسئولان، مردم سیل‌زده خود در حال امدادرسانی هستند

مردم مناطق سیل زده خود با دستان خالی در حال تلاش برای کمک رسانی به یکدیگر هستند. صدای آمریکا :در پی وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان گزارش ها حاکی است که همچنان راه ارتباطی ۵۰۰ روستا و شهرستان در این استان قطع است و خسارات بسیار سنگینی به مناطق سیل‌زده وارد شده است.
 
رسانه های داخل ایران روز دوشنبه ۲۳ دی ماه گزارش دادند که همچنان راه‌های ارتباطی ۵۰۰ روستا شهر و شهرستان در سیستان و بلوچستان قطع است و در حالی که تنها امکان امدادرسانی از طریق هوایی است اما امکان امدادرسانی نیز فراهم نشده است.
 
شهرهای دلگان، نیکشهر، خاش، دلگان، کنارک، سراوان، دشتیاری چابهار، زراباد، کنارک و بزمان روستاهای اطراف آن از جمله مناطقی است که در این سیلاب دچار خسارات بسیاری شده‌اند.
 
بنابر گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده مردم مناطق سیل زده خود با دستان خالی در حال تلاش برای کمک رسانی به یکدیگر هستند. همچنین ایسنا گزارش داده است که «کمبود تجهیزات امدادی و نیروی انسانی هلال احمر در سیستان و بلوچستان احساس می‌شود.» انتقادها به عملکرد هلال احمر از سوی علیرضا سلیمی نماینده مجلس خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز بیان شده است.
 
او در این باره گفت که «آقای رئیس جمهور سیستان و بلوچستان را آب گرفته است و مردم دچار مشکل شده‌اند؛ هلال احمر به داد مردم برسد؛ آیا به شما گفتند که هلال احمر رئیس ندارد؟ یک نفر فریاد زد که هلال احمر رئیس ندارد؟»
 
اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان هم گزارش داد که ۱۶ محور در سیستان و بلوچستان به علت برف و باران و طغیان رودخانه ها همچنان مسدود است.
گزارش‌های رسمی از خسارات وارد شده به استان سیستان و بلوچستان منتشر نشده است و عزیز سارانی، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در واکنش به ضعف در امدادرسانی گفت: « آن چه که به عنوان یک فاجعه در این استان اتفاق افتاده است عدم امداد رسانی و کمک به مردم آسیب دیده این استان پس از ۷۲ ساعت است.»
 
سارانی با اشاره به این که در حال حاضر آب و برق در سطح استان قطع شده است افزود: مردمی که در روستاهای مختلف گرفتار سیلاب هستند اگر آذوقه غذایی تاکنون داشتند به اتمام رسیده است.
 
او تاکید کرد که «اگر این مشکل ادامه پیدا کند و امدادرسانی تسریع نشود با یک بحران بزرگ مواجه خواهیم بود.»همچنین به دنبال بارش‌های شدید اخیر چندین روستای شهرستان جاسک هرمزگان نیز دچار سیلاب شده‌ و این سیلاب منجر به آبگرفتگی معابر، تعطیلی بنادر و مسدود شدن برخی محورهای مواصلاتی استان شد. گزارش‌ها حاکی است که خسارت‌هایی به زیر ساخت‌های این استان در زمینه راه، پل، کشاورزی، امور شهری و ابنیه ها وارد شده است.
 
تکرار شدن آب‌گرفتگی و جاری شدن سیل پس از بارندگی استان های مختلف در ایران در حالی است که مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی اقدام موثری برای پیشگیری از وقوع سیلاب و آبگرفتگی و پایین آوردن خسارات در شهرهای مختلف انجام نداده‌اند.
 
بحران‌های زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.
 
برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  برای قاسمی قرمه و تروریستها و آدمخورها همه امکانات هست، هست ۲۰۰ میلیون خرج ادمکسی و پر کردن جیب امثال حسن خرص الله و حوثیهای یمن و حشر الوحشیهای عراق و اسد و اسمای جون اسد را پر کنید ،ولی برای ملت سیل زده تحریم و جنگ اقتصادی میشه بهانه و جواب. با پول هر کودوم از اون ابگرهمکنهایی روی عراق برای گرد و خاک کردن شلیک کردید ، میشد تمام مخارج نه تنها سیل زده های سیستان بلوچستان بلکه زلزله زدهها را هم داد.
  0
  12
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این رژیم ۵۰ میلیون دلار داره که خرج تروریست ح... زاده ای همچون کتلت سلیمانی و تبلیغات قهرمان پروری او بکند ولی برای مردم محروم و فراموش شده سیستان و بلوچستان خودشان را به کوری و کری میزنند هر چند زلزله کرمانشاه و آوارگان را هم فراموش کردند چه رسد به بلوچ ها که این رژیم همیشه با این هموطنان مظلوم در جنگ است
  0
  11
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. قرمه را خوب آمدی قورمه ای که همچین به روغن هم افتاده و کمی ته گرفته ها ها ها ها دقیقا لاشه ی سلیمانی ته دیگ شده بود ته دیگ جزغاله شده
  0
  6
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
  نظر شما چیست؟