شورای نگهبان صلاحیت ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس را رد کرد

 عکسی از نمایندگان مجلس که در پی تحریم سپاه توسط آمریکا لباس سپاه پوشیدند، ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ رادیو فردا :در پی اعلام رد صلاحیت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان، سخنگوی این شورا، روز یک‌شنبه، ۲۲ دی، گفت صلاحیت این افراد «بیشتر به علت جرایم اقتصادی و سوءاستفاده‌های مالی» رد شده است.
 
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، ضمن اعلام این خبر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اضافه کرد که «این بررسی‌ها در مرحله نخست انجام شده و ممکن است در مرحله دوم این تعداد افزایش یا کاهش یابد».
 
به گفته آقای کدخدایی هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی صلاحیت ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر را بررسی و از این تعداد، صلاحیت ۳۴ درصد را تأیید کرده‌اند.
 
سخنگوی شورای نگهبان همچنین با بیان این‌که «در بررسی صلاحیت‌ها تمایل سیاسی افراد را بررسی نمی‌کنیم»، تأکید کرد «کسانی که تأیید صلاحیت نشده‌اند از هر دو طیف سیاسی کشور هستند».
 
از سوی دیگر، وب‌سایت سحام‌نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، اعلام کرد که شورای نگهبان رکورد رد صلاحیت‌ها در ادوار گوناگون را شکسته است. بنا به اعلام سحام‌نیوز، مقایسه آمار نمایندگان ردصلاحیت شده مجلس نهم و دهم حکایت از افزایش نزدیک به سه‌برابری ردصلاحیت‌شدگان دارد.
 
همزمان، آذر منصوری، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان، با اشاره به رد صلاحیت «تقریبا همه کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلب» اعلام کرد که با این شرایط، «این شورا امکان ارائه لیست و شرکت در انتخابات» نخواهد داشت.
 
علی مطهری، محمود صادقی، غلامرضا حیدری، فاطمه سعیدی، الیاس حضرتی، محمدرضا تابش، طیبه سیاوشی از اعضای شاخص فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) و محمدعلی پورمختار، محسن کوهکن و نادر قاضی‌پور، از نماینده‌های مشهور اصولگرا هستند که خبر رد صلاحیت آن‌ها منتشر شده است.
 
انتخابات مجلس قرار است ۲ اسفند ۹۸ برگزار شود.
+16
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  خوب کاری کردید، هیچ کدوم صلاحیت ندارند، همینطور مابقی شون بعلاوه خودتون چه فقیه و چه حقوقدان همه اتون از دم صلاحیت ندارید یک مدرسه رو اداره کنید جه برسه کشو رو. کودک کُش ها .
  0
  12
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
  ۴۹
  sheyvar - ارسباران، ایران
  جالب اینجاست که این ۹۰ شخص بی‌ صلاحیت فعلا تا ۶ ماه دیگر بر این ملت قانون وضع میکنند. :):). خوب اگر صلاحیت ندارند همین الان هم صلاحیت ندارند بندازید بیرون. مملکت نیست که دیوانه خانه هست ...
  0
  7
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
  نظر شما چیست؟