سخنگوی دولت ایران: در خصوص هواپیمای اوکراینی دروغ نگفتیم

بی بی سی :علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، درباره عملکرد دولت در اطلاع‌رسانی درباره هواپیمای سرنگون شده مسافری با موشک سپاه، گفته است دولت در این باره "دروغ" نگفته است بلکه اظهار نظر مسئولان در این باره بر اساس "اطلاعات موجود" بود.
 
آقای ربیعی پیش از قبول رسمی مسئولیت از سوی ستادکل نیروهای مسلح و سپاه در سرنگون کردن این هواپیما با انتشار بیانیه ای هرگونه حمله احتمالی به آن را رد کرده بود.
 
آقای ربیعی گفت: "هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس‌جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیرعمدی خودی بوده، مطلع نبودند. از عصر روز جمعه که رئیس‌جمهور از موضوع مطلع شد، دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را داد که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس‌جمهوری در این خصوص شد."
 
در همین خصوص پیشتر عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب در ایران در یادداشتی که روز یک‌شنبه ۲۲‌دی در روزنامه اعتماد منتشر شد، روایتی از چگونگی تعامل مقام‌های ارشد دولت با ماجرای سقوط هواپیما بیان کرده است.
 
به نوشته آقای عبدی بعد از ظهر روز جمعه ۲۰ دی‌ماه، علی ربیعی، سخنگوی دولت به وی زنگ زده و گفته است که از طریق حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران مطلع شده که روایت‌ها درباره عدم اصابت موشک به هواپیما "کاملا دروغ" است.
 
آقای عبدی نوشته که علی ربیعی پس از اطلاع‌یافتن از واقعیت ماجرا، "گریه می‌کرد" و "دو تا قرص خورده که بتواند بخوابد".
 
از نظر آقای عبدیاین ماجرا فراتر از یک "دروغ‌گویی" بوده و "با یک ساختار معیوب و ناکارآمد مواجهیم".
 
علی ربیعی در شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ و پس از انتشار خبر مربوط به ساقط شدن هواپیما با موشک از سوی رسانه‌های آمریکایی و فارسی‌زبان خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای خبر سقوط هواپیما بر اثر اصابت موشک را "عملیات روانی" آمریکا خواند و نوشته بود: "هیچ کس مسئولیت این دروغ بزرگ را بر عهده نخواهد گرفت".
 
در همین خصوص حسام‌الدین آشنا، مشاور ارشد حسن روحانی نیز در حساب توییتر خود به روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های خارج از ایران "هشدار" داده بود آنان را تهدید کرده بود.
سخنان فرمانده سپاه
روز گذشته حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران نیز در جلسه غیرعلنی مجلس درباره رسیدن خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی در شب عملیات علیه پایگاه‌های آمریکا گفت: "ما خودمان منشا این فرضیه بودیم که موشک ما، هواپیما را ساقط کرده است. اگر ما مطرح نمی‌کردیم هیچ کس نمی‌توانست متوجه شود".
 
در ویدیوی تقطیع شده سخنرانی‌ آقای سلامی که از تلویزیون ایران پخش شد درباره ساعات اولیه چهارشنبه گفته "پدافندها باید جنگ را ادامه می‌دادند. سامانه‌ها را هم در منطقه گسترش داده بودیم". آقای سلامی درباره اپراتور پدافندی که هواپیما را هدف گرفت گفت: "خبر [احتمال شلیک] کروزها به این برادر ما داده شده بود. وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد، او روی صفحه رادار به یقین رسیده بود که خطر جدی است".
+3
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  دروغ نگفتید بلکه همتون باهم غلط خوردید با ساندیس همراه که دهنتون بو نده.از اون رهبر اردنگ و چلاقتون گرفته تا سیخرهای کیلویی ۴ پای باند تروریستی سپاه
  0
  10
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  همتون دروغ میگیت و دستور داشتید که به آنها شلیک کنید،اینها ایرانی‌ کشند مخصوصا نخبگان،.
  0
  9
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  مرگ بر نیرنگتون.
  0
  11
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آره بابا، کی میگه شما دروغ میگی؟ هشتاد تا آمریکایی رو که کشتین دیشب بی سر و صدا ما اینجا خاکشون کردیم که کسی نفهمه.
  0
  12
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا
  خجالت از بچه های تکه تکه شده اون هواپیما بکش بی غیرت...بسه دروغ ، گوشت ذغال شده هموطنان ما رو با کیسه پلاستیکی جمع کردید...کوری یا رهبر یاد داده باز دروغ بگید؟ بی غیرت ها مردم به حرف دلشون اینبار تو خیابون هستن ...نه برای بنزین یرای اینکه دفعه بعد بچه های خودمون یا برادر و خواهر خودمون رو نزنی بعد بگید نقص فنی....
  0
  9
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  قیافه این یابو بشتر به خانم بیار میخوره
  0
  11
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  خوک های کثیف دروغ گفتن را خوب یاد گرفته اند مثل روز روشن دروغ میگویند - پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده گفته بود درست در زمان موشک باران عین لاسد از حمله پدافند خودی به هواپیمای اوکراین اطلاع داشت
  0
  10
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
  نظر شما چیست؟