سرکوب شدید معترضان ؛ شلیک گاز اشک آور و گزارش ها از تیراندازی به سوی معترضان

یورونیوز :دومین روز تجمع‌های خیابانی در تهران و برخی از شهرهای ایران در حالی برگزار شد که طبق برخی گزارش‌ها، ماموران امنیتی در تجمع‌های تهران اقدام به شلیک گاز اشک‌آور، «گلوله‌های پلاستیکی» و تیر هوایی کردند. پرتاب گاز اشک آور بین مردم در شهر کرمانشاه نیز گزارش شده است.
جمعی از مردم تهران از عصر روز یکشنبه با سر دادن شعارهایی علیه حکومت و رهبر ایران راهی میدان بزرگ پایتخت شدند. این اعتراض‌ها از روز گذشته پس از آن آغاز شد که ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در محمود آباد شهریار، با اصابت موشک به‌صورت غیرعمد انجام شده است. اعلام این موضوع خشم بسیاری از مردم را در پی داشت و از همان ابتدای صبح دیروز برخی خواهان برگزاری تجمع و مراسم یادبود کشته شدگان در سراسر کشور شدند.
 
به این منظور فراخوان‌هایی در دعوت مردم برای برگزاری مراسم سوگواری عمومی در ساعت ۱۸ روز یک‌شنبه ۲۲ دی نیز منتشر شده بود.
زخمی شدن چندین نفر در اطراف میدان آزادی
ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد چندین نفر در این تجمعات زخمی شده‌اند. یکی از ویدئوها دو زن را در نزدیکی میدان آزادی تهران نشان می‌دهد که روی زمین افتاده‌اند و پای آن‌ها زخمی و خون‌آلود است. به‌نظر می‌رسد که این دو نفر در اثر تیراندازی زخمی شده باشند. در این ویدئوها همچنین افراد لباس شخصی نیز مشاهده می‌شوند که مجهز به سلاح هستند.
 
با این حال حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت در گفت‌وگو با خبرگزای فارس با تکذیب تیراندازی به سمت معترضان گفت: «در تجمعات دیروز و امروز پلیس به هیچ وجه تیراندازی نکرد چرا که سعه صدر و خویشتن داری در دستور کار ماموران پلیس پایتخت بوده است.» وی اضافه کرد: «وضعیت امنیتی پایتخت مطلوب است و هیچ گونه مشکل خاصی نداریم.» شلیک گلوله‌های پلاستیکی و ضرب و جرح معترضان با باتوم
طبق عکس‌های منتشر شده از سوی افراد حاضر در تجمع‌های تهران، ماموران امنیتی در برخی موارد اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستیکی به سمت معترضان کرده‌اند. از سوی دیگر ضرب و جرح معترضان با ضربات باتوم نیز گزارش شده است.  خبرگزاری فارس: حدود هزار نفر در اطراف میدان آزادی تجمع کردند
 خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی محل تجمع‌های امروز تهران را میدان آزادی، میدان صادقیه، تقاطع خیابان‌های آزادی و بهبودی و تقاطع خیابان‌های آزادی و توحید عنوان کرده است.
 
طبق گزارش این رسانه، بیشترین جمعیت معترضان در ضلع شمالی میدان آزادی، حد فاصل ورودی بزرگراه جناح و پایانه مسافربری شمال غربی میدان حضور داشتند. این خبرگزاری امنیتی، شمار معترضان را «حدود هزار نفر» تخمین زده است.
 
این گزارش گفته است که «با تاریک شدن هوا به مرور شعارها تندتر شد و پلیس در برخی نقاط از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن جمعیت استفاده کرد.»
پاره کردن برخی از بنرهای قاسم سلیمانی و رد خون روی سنگ‌فرش‌ خیابان
طبق گفته برخی از شاهدان عینی، پرتاب گاز اشک آور بین معترضان در محدوده میدان آزادی تهران زیاد بوده است حتی در داخل چند ایستگاه مترو آن محدوده ماموران امنیتی گاز اشک‌آور شلیک کردند.
 
بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی برخی از معترضان نیز بنرهای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس را که ۱۰ روز پیش با حمله پهپادهای آمریکایی در عراق کشته شد، از جا کندند و پاره کردند.
 
از سوی دیگر طبق چند ویدئوی منتشر شده دیگر، رد خون روی سنگفرش خیابان نشان داده می‌شود. با این حال مکان دقیق این ویدئوها مشخص نیست. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شلیک گاز اشک‌آور افزون بر شمال میدان آزادی، در خیابان آزادی تهران، حوالی تقاطع شادمان نیز رخ داده است. ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی حاکیست که معترضان در تهران با حضور در خیابان‌های منتهی به میدان آزادی، قصد برگزاری تجمع در این میدان دارند، اقدامی که موجب ایجاد ترافیک شدید در خیابان های اطراف میدان آزادی شده است. شعارهای معترضان به شلیک روز چهارشنبه پدافند سپاه به هواپیمای مسافری، بر انتقاد علی خامنه، رهبر و فرمانده کل قوای ایران و سپاه پاسداران متمرکز است. برخی از این شعارها بدین شرح است:«مرگ بر دیکتاتور»؛ «سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»
  گزارش‌های غیر رسمی از اصفهان نیز حاکیست که جمعی از مردم این شهر در حال تشکیل تجمع‌های اولیه در خیابان چهارباغ هستند. همچنین خبرهای غیررسمی دیگری هم از آغاز تجمع‌های مردمی در سایر شهرهای ایران از جمله مشهد، کرمانشاه، یزد، بابل، سنندج، گرگان، زنجان، کرج و شیراز منتشر شده است. صدها تن از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های ایران نیز روز یکشنبه با برگزاری تجمع‌های اعتراضی ضمن گرامیداشت یاد جانباختگان سرنگون شدن هواپیمای مسافربری با سر دادن شعارهایی به انتقاد از عملکرد سپاه و بسیج پرداختند.
 
علیرضا دشتابی، نماینده دانشجویان معترض دانشگاه شهید بهشتی به خبرگزاری ایسنا گفت که حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان در این تجمع شرکت کردند و این استقبال از سوی دانشجویان بی نظیر بود.
 
به گفته آقای دشتابی در تجمع روز یکشنبه دانشجویان، دو طیف مختلف علیه همدیگر شعار دادند ولی به بروز تنش خاصی منجر نشد. همزمان تشکل‌های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با انتشار بیانیه‌ای ضمن تقدیر و تشکر از «زحمات ۴۱ ساله سپاه پاسداران» خواستار شناسایی مقصر یا مقصران این حادثه هوایی و محاکمه آنان در دادگاه قضایی و «خنثی‌نمودن توطئه‌های دشمن، لیبرال‌ها و منافقین» شدند.
 
در دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز از یک سو تشکل بسیج دانشجویی مراسمی را با هدف یادبود قربانیان شلیک به هواپیمای بویینگ ۷۳۷ برگزار کرد و در سوی دیگر سایر دانشجویان علیه اختفاء علت سقوط هواپیمای اوکراینی توسط دولت و سپاه پاسداران تجمع کردند.
 
شبکه حقوق بشر کردستان نیز اعلام کرد که دانشگاه رازی کرمانشاه نیز روز یکشنبه تحت تدابیر شدید امنیتی شاهد برگزاری تجمع اعتراض دانشجویان بوده که در جریان آن چند نفر از دانشجویان این دانشگاه، توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
 
تشکل‌های دانشجویی چهار دانشگاه صنعتی اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، دامغان و تبریز نیز روز یکشنبه با انتشار اطلاعیه‌هایی از برگزاری مراسم آیین گرامیداشت حادثه دیدگان پرواز بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین خبر داده‌اند. این پرواز که صبح روز چهارشنبه از تهران عازم کی‌یف بود، پس از برخورد موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سقوط کرد و ۱۶۷ مسافر آن که تعداد زیادی از آنها از فارغ التحصیلان دانشگاهی بودند به همراه ۹ خدمه آن جان خود را از دست دادند. علت این حادثه تا دو روز پس از رخداد آن از سوی مقام‌های ایرانی پنهان شد.
 
عصر روز شنبه نیز دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر با حضور جمعی از مردم تهران، تجمع‌های مشابهی را برگزار کردند که با مداخله نیروهای پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور به آنها پایان داده شد.
 
همچنین بر اساس گزارش‌هایی که در اختیار یورونیوز فارسی رسیده است، نیروهای امنیتی برای مقابله با تجمع‌های احتمالی حضور پرشماری در مقابل دانشگاه تهران دارند.
+86
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  به امید پیروزی مردم
  8
  101
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  درود بر مردم شجاع و ازادی خواه ایران
  0
  30
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک

  انسان فقط یکبار میمیره پس چه بهتر که برای وطنش و بقیه هموطنانش بمیره. به امید پیروزی ایران. در ضمن مردن از زندگی در اون مملکت بهتر هست. و زندگی در کشور بیگانه اسیری محز است
  0
  22
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک

  بدرخش ایران ! پیروز باش ایرانی !
  0
  22
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۰
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  دنیا در انتظارو ماندن این رژیم در ایران است تا ایران همیشه ویران بماند . پس این رژیم را با یاری خداوند سرنگون کنید تا در دنیا بدرخشید !
  0
  18
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۴
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  ا امروز تکه سنگهای شما قویتر از توپ و گلوله های آنهاست چون خداوند با شماست . تنها چیزی که شما را ضعیف خواهد کرد و از بین خواهد برد ترس شماست پس از توپ و گلوله های آنها نترسید. داوود پادشاه با یک تکه سنگ جوجولجات قول پیکر را از بین برد.
  0
  15
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۹
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  با عرض تسلیت به پیشگاه معصوم ترین و بی پناه ترین مردمی که همیشه در طول تاریخ تنها سلاح شون زبانشان بوده است.سالهاست که آخوندها با کمک سپاهیان و بسیجیهای بی وطن همچون دراکولا های انسان نما به جان مردمان افتاده اند و خون و جون انها رو گرفته اند الان زمانش رسیده است که ملت تصمیمشون رو بگیرند .از دو انتخاب یکی رو باید بپذیرند یا نابودی خودشون را یا نابودی حکومت خونخوار فاشیستی ! .فرصت کم است!
  0
  15
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۳
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  تا وقتی که اسلام و این بتها و بتخانهای آهنی در کشور ما پرستش میشوند این کشور زیر لعنت خواهد بود. آنها را خراب کنید- ..... و ببینید چطور پیروزی و برکت بر ان سرزمین جاری خواهد شد. امتحان کنید
  0
  17
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۶
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  در جمهوری اسلامی همه ی کارها و بلاهایی که به سرمون میاد خواست پروردگاره بجز اعتراض مردم به حکومت که کار آمریکا و انگلیس و اسراییله خامنه اى غلط کردید که اشتباه کردید.
  0
  15
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۳
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  ما خواستار استعفا یا برکناری خامنه‌ای یا هر یک از سران حکومت و یا تغییر قانون اساسی نیستیم. ‏ما خواستار براندازی این حکومت و ایجاد حکومتی برآمده از اراده مردم ایران و منطبق بر قوانین نوین و مردمی هستیم، خامنه اى غلط کردید که اشتباه کردید. ✌️
  0
  16
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۴
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  بکشید مارا ملت ما قویتر میشوند خمینی ملعون ح........
  0
  6
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
  نظر شما چیست؟