نجات هواپیمای مسافربری قطر از سقوط احتمالی در اثر اصابت موشک ایران

العربیه :سامانه پدافند هوایی موشکی در نزدیکی فرودگاه خمینی در تهران سحرگاه چهارشنبه گذشته ممکن بود هواپیمای مسافربری قطری را نیز با موشک کروز اشتباه گرفته و هدف قرار دهد.
 
با نگاهی به نقشه پروازی این هواپیما که در شماری از وبگاه‌های آنلاین از جمله «فلایت استیت» قابل دسترسی بود و العربیه نت نیز آن را مشاهده کرده، دو ساعت قبل از بروز سانحه دلخراش و مرگبار برای هواپیمای «اوکراینی» و کشته شدن 176 تن از شرنشینان آن، متوجه می‌شویم هواپیمای قطری در پروازی عادی و مطابق برنامه از پایتخت ایران به سمت قطر حرکت کرده و هیچ موشکی آن را رهگیری نکرده است اما چه بسا کسی که دگمه‌های سامانه پدافند موشکی را فشار می‌داده، مشغول کاری بوده و به همین دلیل هواپیمای قطری و شرنشینانش سالم ماندند.
 
بر اساس این نقشه پروازی، پرواز بوئینگ شماره کیو-آر-491 در ساعت 4.45 صبح روز چهارشنبه از فرودگاه خمینی به پرواز در آمد و ساعت 6.25، یعنی 13 دقیقه قبل از برخاستن «هواپیمای اوکراینی» از فرودگاه ایران به سمت پایتخت کیف، در دوحه بر زمین نشست.
 
جان مسافران در آسمان ایران به موئی بسته است که معادل با فشار دادن یک دگمه اشتباه در سامانه پدافند هوایی می‌باشد.
 
شرکت‌های هواپیمایی دیگر نسبت به سلامت پرواز از آسمان ایران مطمئن نیستند و به همین دلیل بیشتر آنها پرواز به تهران را ممنوع کرده، یا مسیر هواپیما را از بیم بروز یک اشتباه کشنده، تغییر دادند.
 
به گزارش رویترز، این شرکت‌ها دیروز به «آژانس ایمنی ناوبری هوایی اروپا» توصیه کردند تا اطلاع ثانوی از عبور از آسمان ایران بپرهیزند. رویترز در ادامه آورده است با توجه به اعتراف ایران به این‌که نیروهای مسلح این کشور به اشتباه هواپیمای اوکراینی را سرنگون کردند لذا از پرواز بر فراز آسمان ایران، جدا اجتناب کنید.
+130
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حالا چندتا مورد دیگه پیدا میشه.
  3
  85
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  دلیلش چی بوده که هواپیمای قطری رهگیری نشد ولی هواپیمایی که سرنشینانش ایرانی بودند خیلی راحت رهگیری و سرنگون شد.دلیلش ترس از کنسرن بزرگی هواپیمایی قطر و گردن کلفتهایی که در این کنسرن شریک هستند و همچنین خارجیهایی که در این هواپیما بودند و برای رژیم کشتن انها مثل کشتن ایرانی ساده نیست.
  8
  88
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  چون اینها آتش به اختیار عمل مى کنند (البته هنوز معماى حادثه کاملا حل نشده) حاج آغا شون هم که دستورش را قبلا صادر کرده و این شامل همه مى شود. امیر قطر که گفته مى شود ٣ میلیارد دلار پول روانه جیب آخوند ها خواهد کرد شاید به شکرانه سالم نشستن هواپیماى قطرى است شاید هم واقعا براى قربانیان باشد ولى فعلا اینها خرج لفت و لیس خودشان خواهد کرد چون مى دانند که دعوى خانواده هاى قربانیان که ممکن است هر کدام طلب میلیون ها دلار بکنند سرانجامش سالها به طول خواهد انجامید.
  1
  61
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  تیغ دست زنگی مست!؟!؟چنانچه نظام اسلامی بمب اتم داشته باشد چه بلایی بر سر دنیا خواهد آورد؟؟تمام مسئولان نظام باید متعهد به خامنه ای باشند,متخصص هم نبودن مهم نیست
  1
  43
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۳
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  شوک بعدی احتمال پیدا شدن اسنادی است که ثابت کنه زدن هواپیما نه خطای انسانی که توسط یک مشت حیوان، کاملا با برنامه و هدفمند بوده.،خامنه اى غلط کردید که اشتباه کردید. ‏
  2
  59
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۲
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. دلیلش روسیه یا حزب کمونیست ایران
  4
  18
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  یه نظریه دارم شاید عجیب به نظر برسه. گفته میشه ایران حدود ۱۰۰ تا موشک شلیک کرده که کمتر از ۱۰ تا به پایگاه خورده. اولش فکر میکردن همشون میخوره به پایگاه. اما به صورت افتضاحانه ایی تنها حدود ۱۰ تا خورد. اونم با هیچ کشته ایی. نزدیکای صبح فرماندهای ایران فهمیدن این قضیه رو. برا اینکه حادثه رو به حاشیه ببرن دست به ساقط کردن هواپیما زدن. بعدم بررسی کردن ببینن کدوم هواپیما ضررش کمتره. دیدن این اوکراینی پر ایرانی و افغانستانیه. اوکراین هم یه کشور نه چندان قویه. برا همین این هواپیما رو انتخاب کردن.
  5
  30
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۶
  ۶۵
  hamishehrastgoo - پاریس، فرانسه
  حالا بیایید و باز کامنت های احمقانه بدید
  6
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  بازم میگویم که عمدی بوده چون نمیتوانست مستقیم از آمریکایی ها انتقام بگیرد و برای اینکه رهبر خون آشام علی خامنه ای و پوتین دیکتاتور را خوشحال کنند هواپیمای هم پیمان آمریکا را زدند چون سپاه دو شلیک داشته این بمعنای انتقام و نابودی هواپیما در فضا بوده است اشتباه یک موشک شلیک میشه نه دو تا
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۰
  نظر شما چیست؟