فرمانده سپاه درباره هواپیمای مسافربری: اگر نمی‌گفتیم، هیچکس نمی‌فهمید

بی بی سی :فرمانده سپاه پاسداران در جلسه غیرعلنی مجلس درباره رسیدن خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی در شب عملیات علیه پایگاه‌های آمریکا گفت: "ما خودمان منشا این فرضیه بودیم که موشک ما، هواپیما را ساقط کرده است. اگر ما مطرح نمی‌کردیم هیچ کس نمی‌توانست متوجه شود".
 
حسین سلامی که ویدیوی تقطیع شده سخنرانی‌اش پس از گذشت چند ساعت از برپایی جلسه مجلس در تلویزیون ایران پخش شد درباره ساعات اولیه چهارشنبه گفته "پدافندها باید جنگ را ادامه می‌دادند. سامانه‌ها را هم در منطقه گسترش داده بودیم". آقای سلامی درباره اپراتور پدافندی که هواپیما را هدف گرفت گفت: "خبر [احتمال شلیک] کروزها به این برادر ما داده شده بود. وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد، او روی صفحه رادار به یقین رسیده بود که خطر جدی است".
 
فرمانده سپاه پاسداران گفت: "از چیزی نگران نباشید. ما فرمول همه چیز را به دست آورده‌ایم. ما اشتباه کرده‌ایم. درست است". حسین سلامی افزود: "داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است". آقای سلامی درباره اطلاع رسانی درباره اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین گفت: "بروید و ببینید که کجا یک نظام خودش فرضیه نمی‌سازد و حقیقت را می‌گوید. ما از ترس این کار را نکردیم چون ترسی وجود ندارد". "آن کار اشتباه بود ولی اتفاق افتاده. وقتی اطمینان یافتیم اعلام کردیم".
 
فرمانده سپاه در بخشی از سخنانش گفت: "ما تا غروب چهارشنبه به اطمینان نرسیدیم. ستاد کل نیروهای مسلح تیمی را برای بررسی تعیین کرد". وی افزود: "ما حتی قطعات را در آزمایشگاه‌ها تست نکردیم. این کار هفته‌ها طول می‌کشید". "حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد. اگر می‌خواستیم همه چیز را بررسی کنیم شاید هفته‌ها به طول می‌انجامید". 
 آقای سلامی تاکید کرد که "خود ما کمک کردیم به اثبات این مساله؛ چون به هر شکل حادثه بزرگی بود. این تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته این هواپیما سقوط کرده است". آقای سلامی گفت: "فرمانده ما که در جنگ بود و ما که در این میدان قرار داشتیم هنوز و همین الان معرکه را پایان یافته تلقی نکرده‌ایم. ما در جنگ آمریکا بوده و هستیم".
 
یک روز پیش از برعهده گرفتن شلیک موشک به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، علی عابدزاده، معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران ساقط شدن هواپیما در اثر برخورد موشک را "از نظر علمی غیرممکن" و "شایعاتی غیرمنطقی" توصیف کرده بود. 
 
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران هم پنجشنبه گفته بود: "امروز به روش کاملا حساب شده و شناخته شده در عملیات روانی، به نقل از یک منبع آگاه از پنتاگون که خواسته نامش فاش نشود، خبر اصابت دو موشک به هواپیمای اوکراینی را با آب و تاب در رسانه ها منعکس کرده‌اند. در آینده که مشخص شد این ادعای دروغ عاری از حقیقت است هیچ کس مسئولیت این دروغ بزرگ را بر عهده نخواهد گرفت."
 
در پی هدف گرفته شدن این هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین، ۱۷۶ نفر کشته شدند. بیش‌تر مسافران ایرانی بودند و ده‌ها نفر هم شهروندی کانادا را داشتند.
حمله به پایگاه‌های آمریکا؛ "حکیمانه‌ترین تصمیم‌تاریخ ایران"
فرمانده سپاه پاسداران در مجلس درباره شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکا در عراق گفت: "ما می‌خواهیم از یک جنگ بزرگ با یک جنگ جلوگیری کنیم". "برای اولین‌بار ما می‌خواستیم به طور مستقیم وارد درگیری شویم. این حکمیانه‌ترین تصمیم تاریخ ایران است".
 
آقای سلامی با اشاره به اینکه "زیر رصد قوی‌ترین قدرت اطلاعاتی عالم" باید این عملیات تدارک می‌شد گفت: "برای تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم. کشتن سربازان دشمن اهمیتی نداشت اما تجهیزات راهبردی دشمن آنجا وجود داشت که اهداف ما بودند".
 
وی همچنین گفت که در شب عملیات دو موشک از خاک ایران از کار افتاده است. آقای سلامی در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره شکست عملیات ایران گفت: "طبیعی بود".
 
فرمانده سپاه با بیان این‌که "حتی برای اقدام زمینی هم آماده شده بودیم" تاکید کرد که "کاملا شرایط جنگی بود. آن شب، قسم می خورم هیچکس نخوابید".
 
پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، مقام‌های جمهوری اسلامی گفتند "انتقام سختی" در راه است. سپاه پاسداران بامداد چهارشنبه ۱۸ دی در عملیاتی که به نام "شهید سلیمانی" خوانده شد به دو پایگاه‌ عراقی که مقر نیروهای آمریکایی است، با شلیک موشک حمله کرد. خبرگزاری تسنیم که به سپاه نزدیک است به نقل از یک منبع آگاه، مدعی کشته شدن ۸۰ نفر در حمله به پایگاه عین الاسد شد ولی هیچ منبع یا خبرگزاری معتبری در جهان آن را تائید نکرد.
+6
رأی دهید
-129

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ممتاز - لندن، انگلستان

  کثافت رو هرچی بیشتر هم بزنی بیشتر بوش بلند میشه.
  2
  123
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  درود بر شما که گفتید. چون دشمنان داشتند با یک سری فیلم‌های فتوشاپ شده، دروغ و گزافه گویی همه جا سمپاشی می‌کردند.
  116
  3
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  این بوزینه های قاتل کی به درک واصل میشوند که مردم یک نفس بکشند.
  3
  86
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اصلا هم اینطور نیست! خودتون در ابتدا کتمان کردین و وقتی دیدین که خارجی ها فیلم و مدرک و صدا و حتی مکالمان خودتون رو پس از اصابت ضد هوائی بصورت مستند دارن اونوقت راه دیگه ای نبود بجز قبول کردن. الان هم به گفته چلاقعلی: اشتباه یعنی چه؟ غلط کردین که اشتباه کردین!
  2
  81
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد

  مشتی چی زدی؟
  2
  71
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  رو که نیست سنگ پای قزوین است - اسلام یعنی دروغ تزویز ریا حقه باری فریب و....تمام خوک ها و خوکچه هادر مزرعه حیوانات خوک پیر خامنه ای گرفته تا خوک چه هایی چون سلامی حاچی زاده و. همه شان تو روز روشن مثل آب خوردن دروغ میگویند - اگر امریکا بموقع افشاگری نمیکرد سالها و سالها کتمان میکردند مانند اعدامهای 67 که تا یکی دوسال پیش برای کسی روشن نبود و... - سلامی بیشرفت میگویند ما خودمان بعد از تحقیق این موضوع حادثه هواپیمایی افشا کردیم درحالیکه پاسدار حاجی زاده گفته بود بلافاصله بعد از پایانی موشک پرانی بسوی عین الاسد موضوع را بهش اطلاع داده بودند درضمن یک هواپیمای قطری هم که ده دقیقه قبل از پرواز هواپیمای اوکراین پرواز کرده بود نزدیک بود مورد اصابت موشک های ایرانی قرار بگیرد
  2
  69
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  اگر خودتون نمیگفتد کسی متوجه نمیشذ.واقعا صیعزاده هستی و بابات باید مخلوطی از پاکستانی هندی و عراقی باشه که تا این حد دروغگو و چرند گو هستید. مردک اممریکاییها انقدر ماهواره بالای سر شما دارند که وحتی میتونند بهت بگن مادرت چند بار رفته مشهد و پدر واقعی تو کی است و تو میگی شما ها گفتید.طبل رسواییتون ازب عرش افاتده پایین ولی تو دست آز دروغگویی برنمیداری؟تا دیروز که فرمانده همیشه در فژاتون حاجی زاده گفت گردنش از گردن علم الهدی نازکتر است رسانه ها را را تهدید کردید که نگن موسک شما هواپیما را زده ،این جنگ روانی است علیه شما روانیها!
  2
  67
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  یک نمایش خیمه شب بازی: فرمانده سپاه به عروسک های مجلس پاسخگو باشد؟ نمایندگان مجلس که از کوچکترین امور مملکت خبرندارند و فقط فکر حقوق های کلان آخر برجشون و بذل فرصت های شغلی حوزه رای گیری شون هشتند و در مقابل سپاه که گرداننده اصلی سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد کشور است.
  2
  58
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  سفسطه و مغلطه و دروغ و هر چقدر تابش میدهند بوی گندش بیشتر بلند میشود
  2
  54
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  فکر کردی همه مثل خودت نفهم هستند ؟...
  1
  58
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما ☠️☠️🤥🤥🤥.
  3
  63
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  ۴۸
  omidnaomid - بروکسل، بلژیک

  ای مردک نادون، چقدر بی ریا و صادقانه داره دروغ می گه۰خاک بر سر اونی که حرف تو رو بخواه باور کنه
  1
  59
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  راستش اون شب به بچه ها ساندیس اضافه داده شده بودن .و گل را از پشکل نتوانستند تشخیض بدهند... شما که همیشه دم از هوشیاری سپاه میزدید .نتوانستید فرق بین هواپیمای مسافر بری را با موشک تشخیص دهید؟
  1
  53
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  واقعا فقط ارزش فحش خوردن دارید
  3
  56
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  حیف که نمیذارن فحش بنویسیم . وگرنه یه سری فحشای جدید از کاربرای ایرانیان یوکی یاد میگرفتی که به عمرت نشنیده باشی . الدنگه عوضی تازه منت میذاره سره مردم . اصلاٌ نگران نباشین یعنی چی ؟ زدی نزدیگه دویست نفرو فقط تو یه فقره جنایت کشتی . دیگه نگرانه چی باید باشن خانواده های بدبخته این کشته شده ها . نکنه دارین یه کاری میکنین زنده بشن
  2
  30
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. ابله چرا اینقدر خودت را به خنگی و نفهمی میزنی .ننگ بر تو مزدور چقدر در ماه میگیری از رژیم که این اراجیف را بگویی دیگه شک ندارم که ناقص العقلی و معلول ذهنی
  2
  28
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این ح******* ها چهل سال ایران را کردن قبرستون
  2
  38
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مگر همه مثل خودتان خر و نفهم هستند خاک بر سر تو بیسواد که پست و مقامی داری .امیدوارم بزودی بری پیش سلیمانی کتلت بشی
  2
  35
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  عین همه حزب الهی ها، از بس تو بشکه رفتن پر رو شدن. مرتیکه جغجغه فکر میکنی همه عین این زال خنگ و خل هستن؟
  2
  24
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
  ۳۳
  علی-وین - وین، اتریش

  حالا که گفتی مگه چیزی عوض شده؟...تو ژاپن نماینده بخاطر خروج ناخواسته باد معده تو مجلس استفاء میده چون تو فرهنگش بی احترامی به مجلس حساب میشه...آنوقت آقایان یه هواپیما آدم ترکوندن و هنوز هم لات بازی در میارن. یعنی میخوای بگی که خیلی صداقت به خرج دادی و ملت باید به خاطر این صداقت دست بوس جناب عالی باشند. لطف کرد یک بار در زندگی دروغ نگفت و باید بهش مدال صداقت داده بشه.
  1
  27
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  آشغال عوضی که از مادر صیغه ای باشه یعنی تو. مفتخور مردم بودند که دست شما را رو کردند و به هر دری زدید که بندازید گردن کس دیگه نشد. تو اون قیافه مثل میمونت
  1
  23
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  ۳۷
  raha.com - آمستردام ، هلند
  به نظر من بیشتر از دروغ ها اون های رو که از اینا طرفداری میکنن انداخت جلو سگ های وحشی. مثل این بی شخصیت مزدور که همیشه اینجا نظر میده
  0
  5
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  ۶۱
  سردار الکی - سیدنی، استرالیا
  خرهای باربر به از سردارهای احمق و بی شعور و کثافت حـ...
  0
  7
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یکی این الاغ را بیدارش بکنه این چلغوز فکرمیکنه در صدر اسلام زندگی میکنه حیون اونم از اون چموشهاش مگه دادتان رفته که با ماهواره عکس گرفتن که درمرز عراق وسوریه ذاقه مهمات می ساختید که عکسهاش در اینترنت لو رفت دروغ گفتن رکن اصلی وناینفک این فرقه است که از اول همانطور که رهبر گفت در بهشت زهرا به این قلنع نباشید که زندگی مادی شما را بهبود می بخشیم ما معنویات شما ارتقا میدهیم شما را به عرش جهنم سوقتان میدهیم لاکن این کارها زمان لازم است ۱۴۰۰ کفاف ندادتا آدم شیم.
  0
  10
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۳
  نظر شما چیست؟