سقوط هواپیمای مسافربری؛ واکنش مقام‌های دولتی ایران به سه روز کتمان حقیقت

دویچه وله :در پی اقرار سپاه به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، مقام‌های دولتی ایران تغییر لحن دادند. وزیر خارجه "شرمسار ایران و ایرانی" است. سفیر ایران در لندن "عذرخواهی" کرد. مشاور روحانی "گول" خورده و یک مسئول شهری در فکر استعفاست.
 
پس از آنکه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی "خطای انسانی به صورت غیرعمد" را دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی اعلام کرد و فرمانده هوا ـ فضای سپاه پاسداران نیز پس از سه روز پنهانکاری، مسئولیت سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری و کشته شدن تمام سرنشینان آن را پذیرفت، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که "باید شرمسار ایران و ایرانی بود."
 
محمدجواد ظریف بامداد امروز یکشنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «مهم نیست کجای یک ساختار ایستاده‌ایم، کجای یک اشتباه بدفرجام، در این تراژدی تاریخی باید شرمسار ایران و شرمسار شهروندان بود که مردم بر همه چیز مقدمند.»
 
ظریف همچنین نوشت: «تمام قد تعظیم می‌کنم در برابر رویاهایی که بر زمین افتادند، در برابر دیدارهایی که هرگز تازه نشد و در سوگ انتظاری که برای همیشه به درازا خواهد کشید.»
 
وزیر خارجه ایران در حالی از "شرمساری" در برابر ایران و ایرانی سخن می‌گوید که دستگاه تحت امرش و همین‌طور دولت روحانی پیش از این نه تنها احتمال سقوط هواپیمای اوکراینی توسط ایران را رد کرده بودند، بلکه طرح این موضوع را به "جنگ روانی" و "فضاسازی مشکوک" نسبت داده بودند.
عذرخواهی از "ارزیابی اشتباه"
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، یک روز پیش از اقرار سپاه پاسداران به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، به "فضاسازی‌های مشکوک" در خصوص سقوط این هواپیمای مسافربری واکنش نشان داده بود.
 
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا نیز در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز با بیان اینکه "اطمینان" دارد نیروهای مسلح ایران مسئول سقوط هواپیمای اوکراینی نبوده‌اند، گفته بود که «هیچ موشکی در آن منطقه در آن زمان شلیک نشده است.»
 
بعیدی‌نژاد نیز دیروز شنبه در پیامی توییتری از بابت "این ارزیابی اشتباه" که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به هیچ عنوان هواپیمای اوکراینی را سرنگون نکرده‌اند، "عذرخواهی و اظهار تأسف" کرد و گفت که تنها "یافته‌های اشتباه" مقام‌های مسئول ایران را منعکس کرده است.
"امان از پنهانکاری"
حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران نیز یک روز پس از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری در یک پیام تهدیدآمیز توییتری به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور "هشدار" داده بود که به گفته خود "از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند."
 
رسانه‌های فارسی‌زبان مورد نظر آقای آشنا به‌خصوص پس از گزارش‌های منابع آمریکایی و در پی آن اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر کانادا، از "احتمال" ساقط کردن هواپیمای مزبور توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی خبر داده بودند. تعدیل لحن حسام‌الدین آشنا در توییت دیگرش هم که "اشتباه نکنید؛ هشدار هرگز تهدید نیست"، تغییری در مضمون آن که اصرار بر امتناع از تلاش برای پیگیری حقیقت بود، نداد.
 
مشاور حسن روحانی نیز پس از اقرار سپاه پاسداران به سرنگون کردن این هواپیما، دیروز شنبه بدون عذرخواهی از تهدید پیشین‌اش علیه "کارگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان"، در توییتر نوشت: «آنچه خبر می‌پنداشتند دروغ بود. آنچه دروغ می‌پنداشتند خبر بود. ما ـ را ـ گول خوردیم. امان از پنهانکاری.»
 
دامنه اعتراض به همین "پنهانکاری" مورد اشاره حسام‌الدین آشنا به برخی مسئولان شهری نیز رسیده است. بهاره آروین، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، در همین ارتباط از احتمال استعفای خود خبر داده است.
احتمال استعفا در ساختاری "غرق در فساد و دروغ"
خانم آروین در پیامی که امروز یکشنبه در صفحه‌های تلگرام و اینستاگرام خود منتشر کرده، علت استعفای احتمالی‌اش را "ناامیدی" از اصلاحات در "ساختار موجود" عنوان کرده و نوشته است: «دو سال قبل که با رای شما به شورای شهر تهران راه پیدا کردم، آرزوهای بزرگی داشتم که بتوانم برای زندگی بهتر شما تلاش کنم. اما هر روز که می‌گذرد، ناامیدتر می‌شوم از این‌که بتوان در ساختار موجود قدمی برای کاهش رنج شهروندان برداشت.»
 
بهاره آروین افزوده است: «بر این باور بودم و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن یکی از اصلی‌ترین راه‌های کاهش فساد است. اما دریغ که امروز در ساختاری غرق در فساد سیستماتیک، با منظره‌ای تکان‌دهنده از دروغ و پنهان‌کاری و مسئولیت‌ناپذیری روبه‌رو شده‌ایم که با ساز و کار موجود، هیچ امیدی به اصلاحش نداریم.»
 
این عضو شورای شهر تهران البته اعلام کرده است: «هنوز نمی‌دانم که استعفای شخصی آیا می‌تواند به نتیجه‌ای منجر شود یا لااقل به معنای اقدام مسئولانه از موضع منتخب مردم تلقی شود یا خیر. هنوز باید فکر کنم، ولی اگر به چنین نتیجه‌ای رسیدم، پیشاپیش عذرخواه مردم این شهر غم‌زده خواهم بود.»
قطع همکاری با صدا و سیما: دیگر نمی‌توانم...
در این میان دو تن از مجریان رادیو تلویزیون حکومتی ایران نیز از قطع همکاری خود با صدا و سیمای جمهوری اسلامی خبر داده‌اند. زهرا خاتمی‌راد، یکی از این مجریان، شامگاه شنبه در صفحه اینستاگرام خود "مردم" را خطاب قرار داد و نوشت: دیگه هرگز به تلویزیون باز نخواهم گشت.»
 
صبا راد، مجری و نویسنده برنامه‌های رادیو تلویزیونی نیز در صفحه اینستاگرام‌اش از جمله نوشت: «پس از ۲۱ سال کار در رادیو و تلویزیون، قادر به ادامه فعالیت در رسانه نیستم. دیگر نمی‌توانم...»
اقراری پس از سه روز انکار
در حالی که نظامیان جمهوری اسلامی پس از سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی سکوت اختیار کرده بودند، دولت ایران از همان ابتدا به تکذیب آنچه آن را "شایعات رسانه‌های خارجی" می‌نامید، پرداخت. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران، شامگاه چهارشنبه قاطعانه احتمال سرنگونی هواپیما با اصابت موشک را رد کرده و علت آن را "نقص فنی" اعلام کرد. مسئولان سازمان هواپیمایی ایران نیز که تحت امر وزیر راه فعالیت می‌کنند، همواره احتمال اصابت موشک به هواپیما را رد می‌کردند.
 
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز پنجشنبه ۱۹ دی گزارش‌های منابع آمریکایی مبنی بر احتمال سرنگونی هواپیما با اصابت موشک را "عملیات روانی" و "دروغ‌پردازی" خوانده بود.
 
تا آنکه بامداد دیروز شنبه، پس از گذشت بیش از ۷۲ ساعت از سقوط هواپیمای اوکراینی، ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این هواپیمای مسافربری به دلیل نزدیک شدن به یک "مرکز حساس نظامی سپاه" با "خطای انسانی و به صورت غیرعمد" هدف پدافند هوایی قرار گرفته و سرنگون شده است.
 
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا ـ فضای سپاه پاسداران نیز پیرو انتشار این اطلاعیه، با حضور در نشستی خبری، درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: «زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده، آرزوی مرگ کردم. همه مسئولیت‌های این کار را می پذیریم.»
 
یک مقام بلندپایه رفتر ریاست جمهوری ایران اعلام کرده که حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران تا عصر جمعه گذشته از این امر بی‌اطلاع بوده است.
 
حاجی‌زاده نیز گفته است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تا بامداد جمعه از خبر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری بی‌اطلاع بوده است. منتقدان جمهوری اسلامی و بسیاری از ناظران و تحلیلگران، با توجه به اینکه خامنه‌ای هم‌زمان رئیس کل قوا هم هست، ادعای این فرمانده سپاه را باورپذیر نمی‌دانند.
 
در جریان سرنگون شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین توسط سپاه پاسداران در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما که دست‌کم ۱۳۹ نفر از آنها ایرانی بودند، کشته شدند.
+40
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  چقدر باید بی عقل باشی تو که آخرش باید حقیقت رو بگی چرا اولش نمیگی؟ تو که ادعای اسلامی داری چرا میخواهی با دروغ خون یه عده بیگناه رو پایمال کنی ...تو این کشور همیشه بیگناه خونش پایمال شده از سرورتون رضا پنج تیری که داد میرزاده عشقی و فرخی یزدی و دکتر ارانی و مدرس و تیمورتاش و ....رو کشتند هیچوقت معلوم نشد چرا و چگونه ...تا امروز که هوادار محیط زیست و سیاسی و دانشجو ...توی زندان خودکشی میشند متاسفم برای خودمون
  28
  10
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این بی ابروها مگر ابرو و یا غم ملت دارند؟ یک مشت گدای تازه به دوران رسیده با عقده های طاول زده در جای جای بدنشان که از هیچ بدون لیاقت به هزار برابر لیاقت خودشان رسیده و جز دروغ و حقه بازی و جنایت و سرکوب ملت هنر دیگری ندارند
  2
  40
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  الله‌اکبر، عجب مصیبتی، هر وقت میام تو سایت، همش در رابطه با این طیاره کذایی هست. خداوکیلی خودتون خسته نشدید؟ بسه دیگه! اون دو تا برج دوقلوها تو آریزونا اومد پایین، اینقدر بزرگش نکردن. حالا یه طیاره افتاده، 24 ساعته ما رو با این اخبار بمبارون کردید. قبول کردیم، یه اشتباه انسانی پیش اومد ( سرباز صفر پدافند هول کرده، دسته آتش رو جای اینکه بده جلو داده عقب و موشک شلیک شده). اشتباه کردیم، ببخشید.
  75
  5
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مرگ بر ولایت وقیح مرگ بر سپاهیان قدس جنایتکار و آدمکش مرگ و لعنت بر کسانی که از این رژیم حمایت میکنند مرگ بر کسانی که با خون مردم ایران و سوریه و عراق تغذیه میشوند و طرفداری این رژیم را میکنند ای لعنت ابدی بر وحوش صحرا نشین و بادیه نشین ۱۴۰۰ سال پیش که این دین خونخوار را با زور شمشیر به مردم تحمیل کردند مرگ بر اصل این دین خونخوار
  2
  38
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  همانگونه که در پست قبلی یادآوری کردم؛ شعور و متمایز نمودن پرسشها و پاسخها از طریق آگاهی و شعور و ژنتیکی در انسان و جانوران پیدا خواهد شد، پس بلای آن سرباز کشور شوروی بخوره بر سر این شخص، که او از روی شعور و غریزه، احتمال حمله بمب اتمی از طرف آمریکا را مربوط به کامپیوتر دانست و دست به حمله تدافعی نزد، وگرنه ما امروز اینجا نبودیم که هستیم. شعور خیلی امر حیاتیست که متاسفانه در دین اسلام ۹۹ درصد بیشعورند و همانند آدم مصنوعی شعور خود را تابع آن کتاب و دین نمودند! باید بی پروا سخن گفت تا بتوان پاسخ حیاتی و بنیادی را پیدا نمود، زیرا در گذشته از سر نعمت بیشعوری این دین و منطق جان سالم بسر بردم و اگر دست بدست هم ندهیم، باز این بیشعوری این دین کار دستمان میدهد، پس از امسال سینه زنی را کنار بگذارید تا نوبتت نشده تا الکی بر طبق شعور این دین سر به نیست شوید.
  4
  23
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  جالب اینجاست که قضیه دروغگویی همچنان ادامه داره مثلاً ستاد کل نیروهای مسلح ایران دلیل این فاجعه رو نزدیک شدن هواپیما به مرکز حساس نظامی سپاه اعلام کرده درصورتیکه مسیر پرواز این هواپیما کاملاً ضبط شده و نشان میده هواپیما داشته مسیر عادی رو طی میکرده و هیچ انحرافی از مسیر اصلی نداشته!!! ناف این حروم لقمه ها رو با دروغ بسته اند و اصلاً نمی توانند دروغ نگویند.
  2
  28
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  من فکر کنم که جزئیات بیشترى راجع به سیستم هاى پدافندى مخصوصا در ایران باید منتشر شود تا بتوان بر اساس آن نتیجه گیرى کرد اینکه خطاى انسانى بوده یا نبوده و اگر نبوده دلیل زدن هواپیما چه بوده است. آیا مسائل پشت پرده روابط با شوروى و خصومت روسها با اوکراین دخیل بوده یا اینکه رژیم جنایتکار خامنه اى که در انجام جنایت هاى پنهائى سابقه و ید طولانى دارد مورد خاصى با سرنشیان قربانى شده داشته است.
  3
  20
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  و خدا در طول ۵ روز زمین و کاینات را افرید و روز ششم در حال افریدن انسان و حیوانات پکی به ماریجوانا زد و روز هفتم نشست و به شاهکارش اخوند خیره شد و فکر کرد چه جوری فکر کردم؟ به خودم قسم نقاشیهای پیکاسو قابل درک ترن
  2
  19
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  اگر امریکا ساقط شدن هواپیما توسط پدافند سپاه را علنی نمیکرد خوک بزرگ خامنه ای و دیگر خوک های مزرعه حیوانات کماکان به پنهانکاری ادامه میدادند
  2
  28
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فاطی بیشتر بنویس!. من و ۴ تا دوستام اینجا به هم پیامک میدیم وقتی تو مینویسی و کلی حال میکنیم با استدلالهات!. اسمتو گذاشتیم فاطی بین (میس بین)
  3
  38
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. من بیشتر برای تو متاسفم که از هر فرصتی برای کوبیدن پهلوی استفاده میکنی و همزمان خودت را مخالف آخوند معرفی میکنی. وقتی میدانی که تنها راه رهایی ایران از بن بست امروز صف آرائی پشت سر شاهزاده است و مغرضانه از او انتقاد میکنی فقط ثابت میکنی که دشمن ایران و ایرانی هستی.
  4
  12
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شما برج هارو کی از نیو یورک بردید آریزونا؟
  2
  17
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. بیچاره مستر بین آدم خطرناکی نبود یا افکار خطرناک و تروریستی نداشت ولی فاطی شله مغزش شستشو داده شده و هر کاری که اربابانش بگن انجام میده
  2
  9
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. یک روزی یک اوسکولی در یک جمعی گفت ای مردم امام زاده یعقوب رو بالای منار در مصر شیر خورد یکی گفت اولا امام زاده نبود پیغمبرزاده بود دوم یعقوب نبود یوسف بود سوم منار نبود و چاه بود چهارم مصر نبود کنعان بود پنجم شیر نبود گرگ بود ششم این داستان دروغ بود حالا حکایت توست اولا طیاره کذایی نبود و واقعی بود دوم دو تا برج در آریزونا نبود و نیویورک بود سوم اشتباه انسانی نبود و حیوانی بود مگر در بین پاسدارها انسان هم پیدا میشه؟ چهارم سرباز صفر نبوده یک اسکول بسیجی یا پاسدار بود پنجم حالا اگر فک و فامیل خودت اون تو بود بازهم بیخیال بودی؟ ششم کل داستانی که ساندیسی ها منتشر کردند دروغ بوده که حالا همه اینطور بهش گیر داده اند.
  1
  16
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  یک عده اسکول بنام رهبر و رئیس جمهور کشور که ضمنا اولی فرمانده کل قوا هم میباشد از این جنایت بوجود اورده شده اظهار بی اطلاعی میکنند . این دو راس شیخ . ملا و روضه خوان که بالاترین و حساس ترین بست کشور را هم بر عهده دارند در کمال وقاحت میگویند ما تا روز جمعه از این جنایت بوجود اورده شده که مسلما باید با دستور و تائید انها هم انجام بذیرد اظهار بی اطلاغی میکنند. حال می بینید که مدیریت کشور ما در دست یک عده ظاهرا ادم بی اطلاع میباشد. حال می بینید این افراد بی اطلاع چگونه داعیه مبارزه با جهان متمدن را دارند. حال می بینید اخوند و روضه خوان بی اطلاع دروغگو ترین و کذاب ترین قشر هستند. حال می بینید چه افراد جانی و جنایتکاری بر سرنوشت ما مسلط شده اند.
  1
  7
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  فاطی زهر مار من فکر کردم تو اون هواپیما بودی .!ولی تو گویا لیاقتش را هم نداشتی ، خلاصه خیلی خوشحال بودیم که مدتی نبودی .
  2
  7
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  لعنتی تو چندتا تار موهای منو که از زیر روسریم در اومده بود موقع رانندگی رصد کردی منو بردی تعهد بدم که دیگه از این جنایت ها مرتکب نشم بعد هواپیمای مسافربری و از موشک کروز تشخیص ندادی ....
  1
  10
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  طرف میگه بعضی دارن فضا سازی مشکوک میکنند !!! خوب زدید کل هواپیمای مسافر بری با همه مسافراش رو دود کردید آونوقت دیگران فضاسازی میکنند!!؟ کلا ج اسلامی و عواملش بویی از عقل و عاطفه نبردند ! طرف انتظار داره پدر و مادر جان باخته ها بیان به این حکومت فاسد دروغگو و قاتل دسته گل هم بیاره
  2
  6
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. فاطی بی ازار که نیست جای خودش٫ با هر نوشته اش نفرت مردم از دین و اخوند رو شعله ورتر میکنه!. یا از خودمونه با هوش وحشتناک بالا٫ یا در سعیش بعنوان نظردهنده مثل مستر بین میمونه در اون کلیپی که میخواد در جمع جلوی ملکه مثل بقیه باشه!
  0
  9
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آره من اتفاقا از روزی میترسم که شماها باز استبداد شاهنشاهی رو بیارید. اینکه آخوندها بدتر از شاه هستند دلیل نمیشه ما به شاه بد برگردیم ...یه روزی انقلاب کردیم که بهتر بشه نه اینکه دوباره به استبداد برگردیم. ..بعدش هم این بابا جایگزین محسوب نمیشه یه دونه مویرگ از شجاعت رضاشاه توی این بچه پسر نیست .. جایگزین دکتر بنی صدر هست و یه عده اصلاح طلب که مجبوریم قبول کنیم
  3
  0
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. میگم قاط زدی، نمیپذیری. یک جا مینویسی انقلاب کردیم، جای دیگه میگی انقلاب کردید و مارو به این روز انداختید. اول یک بار با خودت کنار بیا، بعد سعی کن سر مردم شیره بمالی و وانمود کنی که راه حلی برای نجات ایران پیدا کردی. وگرنه حامی آخوند که وانمود کنه مخالف هست زیاد داریم.
  0
  0
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
  نظر شما چیست؟