خانه قاسم سلیمانی کجاست؟

عصرایران: اطلاعات درستی از نحوه ساخت این شهرک در دست نیست اما به نظر می‌رسد که انتخاب محل این شهرک، کاملا با ملاحظات امنیتی صورت گرفته است.

 این قابی است از دو دختر محزون سردار سلیمانی. نشسته روی یکی از مبل‌های خانه پدری که یک هفته پیش پدر از آن رفته بود به لبنان و دیگر بازنگشت. این عکس را از مجموعه گزارش تصویری دیدار رئیس‌جمهور با خانواده شهید سلیمانی برداشتیم. دیداری که در آن، یک گفت‌وگوی چند ثانیه‌ای بین دختر سردار سلیمانی با رئیس‌جمهور، بیش از هر چیز دیگر مورد توجه قرار گرفته است.
 
به گزارش عصرایران، روزنامه "هفت صبح" با این مقدمه نوشت: وقتی که رئیس‌جمهور ظاهرا در حال خداحافظی از اهل منزل است و دختر بزرگ می‌پرسد: «چه کسی انتقام پدر مرا خواهد گرفت؟» و رئیس‌جمهور می‌گوید «همه ما!»

حاج قاسم سلیمانی خود فرزند یک خانواده پرتعداد بود. او چهار خواهر و برادر دارد و خود فرزند وسطی در این خانواده است. خود او، دو دختر و دو پسر دارد که به تبع وضعیت امنیتی شهید سلیمانی اطلاعات خاصی از آن‌ها در دست نیست. البته زینب سلیمانی که ظاهرا دختر کوچک است و در این عکس در سمت راست تصویر دیده می‌شود، در اینستاگرام برای مدتی فعال بود و حتی صفحه او، بعد از واکنشی به صبا کمالی در جریان ماجراهای مربوط به دختر آبی توسط اینستاگرام بسته شده بود.
 
البته شایعه‌های جدی نیز در خصوص این خانواده وجود داشت مثل اینکه زمانی می‌گفتند عماد مغنیه، داماد این خانواده است و زمانی دیگر می‌گفتند که پسر شهردار تهران داماد حاج قاسم سلیمانی است. اما واقعیت این است که قاسم سلیمانی و برادرش (سهراب) که مدتی مدیرکل زندان‌های استان تهران بود، با دو خواهر ازدواج کردند و در واقع باجناق هستند. فرزندان این دونفر هم که هم پسرخاله و دختر خاله و هم پسرعمو و دخترعموی هم به حساب می‌آیند نیز با هم ازدواج کردند و یک فرزند هم دارند. به هر حال این دو دختر در خانه‌ خود در شهرک دقایقی، این روزها میزبان شخصیت‌های مختلفی هستند که برای عرض تسلیت به آن‌ها، دو برادر و نیز مادرشان به این خانه می‌روند.شهرک شهید دقایقی شهرکی در محله شیان تهران و در کنار پارک جنگلی لویزان که در آن قاسم سلیمانی در کنار دو همرزم خود یعنی محسن رضایی و محمدباقر قالیباف زندگی می‌کرد. شهرک شهید دقایقی تهران از روز جمعه به طور مرتب، میزبان چهره‌های مختلف، مسئولین ارشد نظام و نیز اقشار مختلف مردم است که با حضور در منزل شهید سپهبد سلیمانی، شهادت ایشان را به خانواده‌ ایشان تسلیت می‌گویند. عالی‌رتبه‌ترین فردی که تاکنون به این منزل رفته، رهبر انقلاب بوده است که روز جمعه با حضور در این شهرک و این منزل، با خانواده سردار سلیمانی دیدار کردند. اما شهرک شهید دقایقی کجاست و به عبارت دیگر، سردار قاسم سلیمانی در کدام منطقه از تهران ساکن بود؟
 
به طور کلی، مسئولین سپاه در سه نقطه از تهران سکونت دارند. نخست شهرک شهید محلاتی که البته به دلیل بافتی که بعدها به خاطر حضور سپاهی‌ها پیدا کرد برای دیگر مسئولین هم مطلوب شد و مثلا چند وزیر دولت احمدی‌نژاد و نیز خانواده پدری رئیس‌جمهور سابق در آنجا سکونت داشتند. دوم شهرک شهید دقایقی در میانه جنگل‌های لویزان که محل سکونت فرماندهانی مثل محسن رضایی و قاسم سلیمانی است و شهردار سابق تهران، محمدباقر قالیباف هم در همسایگی هم‌رزم‌های دیروز خود زندگی می‌کند. سوم هم، شهرکی به نام شهید کلاهدوز در نزدیکی ستاد فرماندهی سپاه که ظاهرا این روزها محل سکونت دو فرمانده سابق این نهاد، یعنی رحیم‌صفوی و عزیز جعفری است.

شهرک شهید دقایقی، در واقع در دل جنگل‌های لویزان و در محله شیان ساخته شده است. در مورد محله لویزان و به طور مشخص که شهرک در آن قرار گرفته، سایت پیاده اطلاعات جالب توجهی دارد.
 
به گزارش این سایت که به طور تخصصی به شناخت شهر می‌پردازد، سابقه این محله به حدود صد سال پیش باز می‌گردد: «بخشی از ده لویزان متعلق به رضا هروی از تهرانی‎های سرشناس اون دوران بوده که اولین مدرسه لویزان را هم، او افتتاح می‌کند. شیان، هم آبادی قدیمی بوده که وسعت زیادی داشته است. این آبادی در اثر حمله افغان‌ها تخریب می‌شود اما همچنان خرابه‌هایی از اون دوران در این محله باقی مانده است. بیشتر زمین‌های شیان بعدها به شخصی به نام تیرداد بارسقیان که حسابدار دبیرستان البرز بوده تعلق می‌گیرد و بارسقیان بعد از مدتی بخشی از این اراضی را به دبیران مدرسه می‌فروشد.»
 
با این حال، اطلاعات درستی از نحوه ساخت این شهرک در دست نیست اما به نظر می‌رسد که انتخاب محل این شهرک، کاملا با ملاحظات امنیتی صورت گرفته کما اینکه در حال حاضر نیز این شهرک بیش از هر چیز وجهه امنیتی دارد و حتی در سال ۱۳۹۳ که بحث برخی از ساخت‌وسازها در این شهرک، رسانه‌ای شده بود، یکی از اعضای وقت شورای شهر صراحتا گفت که این مباحث امنیتی است.
نام شهرک از نام شهید اسماعیل دقایقی برداشته شده است. شهیدی که متولد سال ۱۳۳۳ در بهبهان بود و در عملیات کربلای ۵ در هنگام انجام مأموریت شناسایی در شلمچه، توسط هواپیمای جنگنده نیروی هوایی ارتش عراق مورد اصابت موشک قرار گرفت و به شهادت رسید.
 
به شکل جالبی نام این شهرک با سرنوشت دو نفر از ساکنان آن یعنی محسن رضایی و قاسم سلیمانی گره خورده است. چرا که اسماعیل دقایقی نخستین فرمانده تیپی به نام بدر متشکل از نیروهای مجاهدین عراقی و بعدها اسرای عراقی داوطلب (مشهور به احرار) بود که توسط محسن رضایی تاسیس و اسماعیل دقایقی به عنوان نخستین فرمانده تیپ بدر منصوب شده بود. این تیپ بدر، در حقیقت ریشه اصلی همین جریان حشدالشعبی است که مورد راهنمایی حاج قاسم سلیمانی قرار می‌گرفتند و نایب رئیس آن در کنار شهید سلیمانی به شهادت رسید.
 
شهرک شهید دقایقی در آبان سال ۱۳۹۰ وقتی خبر مرگ احمدرضایی میرقائد، فرزند محسن رضایی نیز منتشر شده بود مورد توجه قرار گرفت چرا که مراسم تشییع و ترحیم او در این شهرک برگزار شد اما حالا سوگواری در خانه همسایه، یعنی خانه حاج قاسم سلیمانی برپا است. خانه‌ای با حفاظ‌های بلند در دل یک شهرک سازمانی سپاه که آن‌طور که ایرنا گزارش کرده، داخل آن و اتاق مخصوص سلیمانی نیز به شکلی متفاوت با خانه‌های معمول در ذهن ما، چیدمان شده است: «تابلوهای فراوانی از تصاویر شهدا، حرم حضرت‌زینب‌(س)، امام‌حسین(ع) به دیوار نصب شده…همچنین دست نوشته‌هایی از سردار شهید سپاه اسلام در خصوص خانواده‌های شهدای مدافع حرم به چشم می‌خورد.»
+18
رأی دهید
-139

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  خانه زن و دخترهای جنایتکار و قصاب کتلت سلیمانی الان جایی مثل آغوش خرمنی و طوسی و ملاهای حشری ست و با آرزوی خراب شدن آن خانه بر سر باقی اعضای خانواده سلیمانی قصاب
  22
  262
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  شنبلیله خانم. درود بر شما ، دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره . یکی از برکات جنگ سوریه برای مردم ما این بود که بسیاری از این عمری زاده های عرب پرست کتلت شدند و دارند می شوند خخخخخخح
  22
  146
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  خانه سلیمانی جایی ست که ستونهایش را با استخوانهای خرد شده مردم ایران سوریه یمن و عراق و با خون و گوشت مردم بیگناه دیوارهای آنرا ساخته اند و محکم کرده اند و عایق بندی کرده اند خانه سلیمانی قصاب بوی خون میدهد
  17
  177
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. زیاد جوش نزن فعلا که ترامپی هم رفته حزب الهی شده بزودی میزنه شاهزادتون رو میندازه بره پاناما یا توی مصر
  169
  11
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  چه کسی انتقام 1500 جوان بیگناه را میگیرد که تک تیراندازان پدر تو از بالای ساختمان ها ان ها را درو کردند؟
  11
  139
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. عالی. شک نکن دختر کتلتش با ساقیهای محل میپره.
  12
  110
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  ۴۸
  omidnaomid - بروکسل، بلژیک

  این وسط فقط عمو حسن نونش تو روغن افتاد!!!. میگم حالا​ ​عمو حسن کجا اتاق کرده؟؟؟
  7
  97
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  من فکر میکردم خونه ش توی خیابون جمشیده!
  8
  78
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. تو ساندیس خور ببند فک کج و کوله ات را
  10
  106
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ترامپی حزب الهی بشه که برای تو خوبه، میره دست بنی صدر حزب الهی رو میگیره میاره برای تو تا در آذربادگان رییس جمهور بشه!
  7
  61
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  ان حقشه از سهمیه بنیاد شهید بدن خورطومش را کوتاه کنه ، ناسلام،تی باباش قرمه شده!
  1
  24
  یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  رژیم انتقام خون پدرت را از مردم ایران گرفت . ( 176 نفر کشته در هواپیمای اکراین) دیگر خفه خون بگیر
  2
  27
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. کتلت خخخخخخ
  1
  12
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  خانه آش نمیدونم کجاست ولی خود قاسم تروریست دارد در بهشت با حوری‌ها وقت گذرانی می‌کند
  0
  11
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  خانه سردار شهید در قلب همه ولایت مداران است.
  25
  3
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  گاد فادر تروریست های داعشی الان تو وسط جهنم تیراهن ۱۸ مذاب دارن تحویلش میدن
  1
  7
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شما در بلاد کفر چکار میکنی‌ ؟ چرا نمیری سوریه تا باد خود را خالی‌ کنی‌ یا خالی‌ کنند
  1
  18
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. این پرسان را مکررا پاسخ داده‌ام. خوش داری جواب مقبول بگیری، روان شو در پست‌های پیشین و نگر کن.
  9
  0
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  به نظرتونبا مسئولیتی که در کشتار کودکان سوریه داره، خانه فعلی قاسم سلیمانی کجا می تونه باشه؟
  1
  7
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  جهنمه
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خونه جدیدش تو قبرستون هست و خونه قدیمش تویله مش جعفر بود
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۶
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  بچه های سلیمانی را که پس از کشته شدن پدرشان محزون و افسرده و ناراحت میبینم ،خیلی زیاد حرص می خورم،هزاران بچه که توسط این فرد بی پدر و مادر شدند آیا جای تاسف نداشت؟!؟فقط پدر این ها ارزش داشت؟!؟
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. چون میله های اتوبوس و مترو دانمارک و بلاد کفر حالش بیشتره
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  نظر شما چیست؟