کیمیا علیزاده دلیل مهاجرتش را شرح داد؛ «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم»

بی بی سی :کیمیا علیزاده، قهرمان مسابقات تکواندوی المپیک پس از سپری شدن یک‌ماه از خروجش از ایران، دلایل ترک کردن این کشور را در اینستاگرام شرح داده است.
 
خانم علیزاده که تنها زن مدال‌آور ایران در المپیک است نوشته "من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند".
 
او که اعلام کرده برای تیم ملی ایران دیگر مسابقه نخواهد داد در صفحه اینستاگرامش نوشت: "من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند!"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

با سلام آغاز کنم، با خداحافظی یا تسلیت؟ سلام مردم مظلوم ایران، خداحافظ مردم نجیب ایران، تسلیت به شما مردم همیشه داغدار ایران. شما مرا چقدر می‌شناسید؟ فقط آنطور که در مسابقات، در تلویزیون، یا در حضور مقامات دیده‌اید. اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده‌ام را معرفی کنم. می‌گویند کیمیا پس از این چیزی نخواهد شد. خودم از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم قبل از این هم چیزی نبوده‌ام: «من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران» من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند. من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند! من صبح‌ها هم از خواب بیدار می‌شوم پاهایم ناخودآگاه مثل پنکه می‌چرخد و به در و دیوار می‌گیرد. آنوقت چگونه می‌توانستم مترسکی باشم که می‌خواستند از من بسازند؟ در برنامه زنده تلویزیون، سوال‌هایی پرسیدند که دقیقاً بخاطر همان سوال دعوتم کرده بودند. حالا که نیستم می‌گویند تن به ذلت داده‌ام. آقای ساعی! من آمدم تا مثل شما نباشم و در مسیری که شما پیش رفتید قدم برندارم. من در صورت تقلید بخشی از رفتارهای شما، بیش از شما می‌توانستم به ثروت و قدرت برسم. من به اینها پشت کردم. من یک انسانم و می‌خواهم بر مدار انسانیت باقی بمانم. در ذهن‌های مردسالار و زن‌ستیزتان، همیشه فکر می‌کردید کیمیا زن است و زبان ندارد! روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد. من جز تکواندو، امنیت و زندگی شاد و سالم درخواست دیگری از دنیا ندارم. مردم نازنین و داغدار ایران، من نمی‌خواستم از پله‌های ترقی که بر پایه فساد و دروغ بنا شده بالا بروم. کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را بجان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است، اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می‌مانم. پشت به دلگرمی شما می‌دهم و جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم.

A post shared by """"" """"""""🌟 (@kimiya.alizade) on


این قهرمان رشته تکواندو با بیان اینکه "من یک انسانم و می‌خواهم بر مدار انسانیت باقی بمانم" ادامه داده: "روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد. من جز تکواندو، امنیت و زندگی شاد و سالم درخواست دیگری از دنیا ندارم".
 
خانم علیزاده درباره مهاجرتش افزوده: "کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را به جان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است، اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می‌مانم. پشت به دلگرمی شما می‌دهم و جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم".
درباره کیمیا علیزاده
 •     متولد تیرماه ۱۳۷۷ در کرج
 •     اولین مدال طلای دختران ایران در بازی‌های المپیک نوجوانان در چین، ۱۳۹۳
 •     مدال طلا بازی‌های قهرمانی نوجوانان جهان، چین ۱۳۹۳
 •     اولین مدال تکواندوی زنان ایران (برنز) در بازی‌های قهرمانی بزرگسالان، روسیه ۱۳۹۴
 •     مدال طلای گرندپری روسیه ۱۳۹۴
 •     مدال نقره تورنمنت هلند ۱۳۹۴
 •     اولین مدال زنان ایران در المپیک، ریودوژانیرو ۱۳۹۵
 •     اولین نقره جهانی تکواندوی زنان ایران ۱۳۹۶
+83
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  عزیز من خارج هم حلوا خیرات نمیکنن بخصوص بعداز اینهمه عراقی و سوری که رفته و همه شبیه ما هستن آبرومون خیلی کم شده ..برای شماها که آدمهای معروفی هستید خارج رفتن اشتباهه
  85
  15
  شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  کیمیای عزیز، به عنوان یک غربت نشین حرفهایت را کاملا درک میکنم. خدا پشت و پناهت شیر دختر ایران زمین.
  4
  45
  شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان

  به شست پام که رفتی ولی اینو به حساب همه زنها ی ایران نزار
  40
  6
  شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. فکر میکنن اروپآ خیلی جایه خفنیه بخدا هرکی سرش به تنش بیرزه اروپا نمیمونه من شده رو یه تخته چوب وسل میشم تا اقیانوسو رد شم برم اونوردنیا
  39
  6
  شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. دنبال دوست پسر خارجی هستش فکر کرده مردم اسکل هستن ! توی ایران همه نوع مدال و اینا گرفته تازه وقتی مدال برنز گرفته برداشتن تمام مزایای مدال طلا رو بهش دادن یه آپارتمان و ماشین ..هیچ کشوری براش اینکار رو نمیکنه!
  0
  2
  دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  نظر شما چیست؟