ترامپ: ایران بهای سنگینی خواهد پرداخت؛ این هشدار نیست، تهدید است

بی بی سی :در پی حمله معترضان عراقی به سفارت آمریکا در بغداد، دونالد ترامپ گفته است که مسوولیت هرگونه تلفات احتمالی و صدمات وارده به مراکز آمریکایی به طور کامل بر دوش ایران خواهد بود. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز چند متحد ایران در عراق از جمله ابومهدی مهندس، قیس خزعلی و هادی عامری را به سازماندهی و تحریک آن حمله متهم کرده است.
 
ایران در واکنش اتهامات مقامات آمریکایی رد کرده و درباره هرگونه واکنش "نسنجیده و اشتباه" آمریکا هشدار داده و کاخ سفید را به تجدیدنظر در سیاست های "مخرب" خود در منطقه فراخوانده است.
 
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با صدور بیانیه ای از اعزام فوری حدود ۷۵۰ نیروی کمکی از لشکر هوابرد ۸۲ آمریکا در یک اقدام "احتیاطی" به منطقه خبر داده است. پنتاگون می گوید در ظرف چند روز آینده تعداد بیشتری نیرو به منطقه اعزام خواهند شد.
 
یک واحد از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا هم پیشتر از کویت به عراق اعزام و در سفارت مستقر شد. هلیکوپترهای ارتش آمریکا طی شب بر فراز سفارت به پرواز درآمده و به پرتاب منور در آسمان اقدام کرده اند.
 
آقای ترامپ در تازه ترین توییت خود نوشت: "آنها (ایران) بهای سنگینی خواهند پرداخت." او افزود: "این یک هشدار نیست، یک تهدید است. سال نو مبارک!" آقای ترامپ همچنین نوشت که سفارت آمریکا در عراق هم اکنون در امان است. او از رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق به خاطر واکنش سریع به درخواست آمریکا برای حفظ امنیت سفارت تشکر کرده است.
 
وزیر امور خارجه آمریکا در تازه ترین واکنش خود در توییتر، با انتشار عکسی از وقایع روز سه شنبه شماری از متحدان ایران در عراق را به دست داشتن در آن حمله متهم کرده است.
 
مایک پمپئو نوشت: "حمله امروز توسط تروریست ها - ابومهدی مهندس و قیس خزعلی - سازماندهی و به تحریک نمایندگان ایران - هادی عامری و فلاح فیاض - انجام شد. تمام آن ها بیرون سفارت ما در عکس زیر هستند."
 
آقای پمپئو افزود: "حمله ی امروز به سفارت آمریکا نباید با تلاش های قانونمند معترضان عراقی که از ماه اکتبر تاکنون در خیابان ها اعتراض کرده اند، اشتباه گرفته شود. آن معترضان کوشیده اند تا به خاطر مردم عراق، به فسادی که از سوی رژیم ایران به عراق صادر می شود، پایان دهند." ابومهدی مهندس، رهبر گروه کتائب حزب الله است که آمریکا آن را به حمله راکتی مرگبار اخیر به یک پایگاه متهم و در واکنش مراکز این گروه در سوریه و عراق را بمباران کرد.
 
قیس خزعلی، رئیس گروه "عصائب اهل حق" نیز اخیرا توسط آمریکا به اتهام به دست داشتن در سرکوب اعتراضات ضددولتی اخیر عراق تحریم شد.
 
هادی عامری، رئیس سپاه بدر و نیز فلاح فیاض از حزب دعوت اسلامی هم از چهره های نزدیک به ایران هستند.
شعار "مرگ بر آمریکا"
هزاران نفر در اعتراض به حملات هوایی اخیر آمریکا به مواضع گروه کتائب حزب ‌الله - از گروه های مورد حمایت ایران در عراق - روز سه‌شنبه ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) در مقابل سفارت آمریکا در بغداد تجمع کردند.
 
معترضان خشمگین و نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران به ساختمان سفارت یورش بردند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند. تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد معترضان بخشی از دیوار سفارت و همین طور پست بازرسی خارج ساختمان را به آتش کشیدند.
 
معترضان نتوانستند وارد ساختمان اصلی سفارتخانه بشوند و مجبور به ترک محوطه آن شدند. آن ها به افراد معترض و شبه نظامیان در بیرون سفارت پیوستند که شعار "مرگ بر آمریکا" می دادند، سنگ پرتاب می کردند و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از عراق بودند.
 
در پی آن حمله، پنتاگون از تقویت نیروهای آمریکایی در ساختمان سفارتخانه خبر داد.
 
یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که کارکنان سفارت آسیبی ندیده‌اند و برنامه‌ای برای تخلیه سفارت وجود ندارد.
 
هم زمان، پنتاگون ویدیوی اعزام یک واحد از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا از کویت به عراق را منتشر کرده است. در تصاویر منتشر شده این نیروها در حال پر کردن خشاب های اسلحه های خود با گلوله دیده می شوند.
 
بنا بر بیانیه پنتاگون، این نیروها هم اکنون در سفارت آمریکا در عراق مستقر شده اند.
 
عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات مقامات آمریکایی علیه ایران درباره وقایع عراق رد کرده و درباره هرگونه واکنش "نسنجیده و اشتباه" آمریکا هشدار داده و کاخ سفید را به تجدیدنظر در سیاست های "مخرب" خود در منطقه فراخوانده است.
 
این مقام ایرانی افزود: "آمریکایی ها از یکسو آزاد منشی و استقلال طلبی ملت عراق را نادیده گرفته و از سوی دیگر نقش خود در حمایت از صدام و خلق داعش و به دنبال آن قتل و غارت مردم عراق را فراموش کرده و گویا از یاد برده اند که هنوز توسط مردم عراق اشغالگر شناخته می شوند."
دونالد ترامپ پیشتر در توییتی ایران را به سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد متهم کرده و هشدار داده که ایران به خاطر این اقدام پاسخگو خواهد بود.
 
آقای ترامپ سپس در یک توییت دیگر نوشت: "به میلیون‌ها نفری که در عراق خواهان آزادی هستند و نمی‌خواهند تحت تسلط و کنترل ایران باشند، الان وقتش است!"
 
کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق - که مورد حمایت ایران بود و در پی اعتراضات ضد دولتی مجبور به استعفا شد - صحبت کرده است.
 
بنا بر بیانیه کاخ سفید، "رئیس جمهور ترامپ بر لزوم محافظت از پرسنل و تاسیسات آمریکا در عراق تاکید کرد."
هلیکوپتر آپاچی ارتش آمریکا بر فراز سفارت در بغداد اقدام به پرتاب منور کرده است معترضان بدون توجه به هشدار نیروهای امنیتی از دیوارهای سفارتخانه بالا رفتند. تصاویر نشان می‌دهد که آنها توانسته‌اند از یکی از ورودی‌ها وارد بخشی از محوطه سفارت شوند.
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در تماس تلفنی با نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق هشدار داد که آمریکا از شهروندان خودش "که برای حمایت از یک عراق خودمختار و مستقل آنجا هستند" حفاظت و دفاع خواهد کرد.
 
آقای پومپئو همچنین در توییت نیروهای مورد حمایت ایران را مسئول حمله به سفارت آمریکا در عراق معرفی کرده است. بعضی گزارش‌ها حاکی است با تاریک شدن هوا تعدادی از معترضان محل را ترک کرده‌اند.
نام قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران روی دیوار سفارت آمریکا در بغداد: "سلیمانی رهبر من است" عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق از معترضان خواسته از اطراف ساختمان سفارت آمریکا دور شوند. او هشدار داده که توسل به خشونت از سوی معترضان با برخورد نیروهای امنیتی و مجازات بر اساس قانون روبرو خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه این اولین بار در سال‌های اخیر است که معترضان توانسته‌اند از لایه‌های امنیتی و محافظتی اطراف سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد عبور کنند.
 
معترضان خشمگین که شبه‌نظامیان گروه‌های وابسته به ایران هم در میان آنها هستند شعار مرگ بر آمریکا سردادند و پرچم این کشور را آتش زدند.
 
آنها پرچم حشد شعبی (بسیج مردمی) گروه نزدیک و وابسته به ایران را بالا بردند و در حمایت از این گروه شعار دادند. تعدادی از رهبران حشد شعبی نیز در میان معترضان دیده شده‌اند.
 
نیروهای حشد شعبی از زخمی شدن تعدادی از معترضان خبر داده‌اند.
حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله، شاخه‌ای از نیروهای حشد شعبی محکومیت و انتقاد مقام‌های عراق و ایران را به دنبال داشت.
 
آمریکا در حملات هوایی شامگاه یکشنبه پنج پایگاه کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه در اطراف شهر مرزی قائم را هدف قرار داد.
 
در این حملات دست کم ۲۵ نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.
 
آمریکا اعلام کرد که این حملات را به تلافی راکت‌پرانی گروه‌های وابسته به ایران به سوی پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در آن مستقر هستند انجام داده است.
 
ایران گفته است که هیچ نقشی در حمله به آمریکایی‌ها در عراق ندارد و حمله آمریکا به کتائب حزب‌الله را "مصداق بارز تروریسم" خوانده است.
معترضان و شبه نظامیان در یکی از ورودی‌های سفارت آمریکا در بغداد
یکی از معترضان زخمی
نیروهای امنیتی آمریکایی داخل سفارت
معترضان و شبه نظامیان گروه‌های نزدیک به ایران در یورش به سفارت آمریکا در بغداد بخشی از دیوار آن را آتش زدند
معترضان با پرچم‌های حشد شعبی و کتائب حزب‌الله
+75
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  همه این دردسریها برای امریکا در عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه ایجاد شوده, تقصیرش خود دولت امریکا است . اگر امریکا جلوی رژیم ایران مقتدرانه و بدونه هر گونه هراسی می ایستاد امروز رژیم ایران نمی توانست مردم شیعه عراق را تحریک کنن که در برابر امریکا مثل شاخ شمشاد قد علم کنن و خواهان خارج شدن نظامیهای امریکای از کشورشان شوند. امریکا اگر بخواهد نیروهایش را در خاورمیانه و بخصوص در عراق ماندگار کند باید با نظام اخوندی ایران تصویه حساب کامل کند وگرنه نیروهای امریکای امنیتی نخواهند داشت.
  6
  49
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  لعنتی قلع و قمع و داغونشون کن. منتظر چی هستی؟ پف شیر یال و کوپال ریخته. یه زمانی امریکا هیبتی داشت.
  4
  14
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یه سری بز بسیجی رفتن توی منطقه سبز، در حالیکه معترضان عراقی ظرف ٧٠ روز گذشته نتونستن برن توی منطقه، أولًا این نشون میده که خود دولتی که معترضین میخوان سرنگونش کنن أجازه اینکار رو داده، ثانیا این این بزها حتی نمیدونن کجا رو شاخ بزنن. واقعا فکر میکنن سال ٥٨ هست و کل دولت و مملکت دست شیعیان و شوروی سوسیالیستی پشت اخوندا. چرا نمیرین غیرت اسلامی اتون رو ٢٠ کیلومتر اونورتر که نیروهای مسلح امریکا و اسراییل هستن نشون بدین!؟ 😀
  1
  19
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  شاهنشاه ,41سال قبل تمام این حوادث را پیشبینی کردند,ولی سیاستمداران احمق و کودن کا خ سفید شعور درک پیش بینی شاهانه را نداشتند و از شما چه پنهان از ضربه های سیاسی و نظامی که آمریکا میخورد و اعتبارش کاملا لکه دار شده,شادمان میشوم و کارتر ملعون باید جوابگوی تصمیم احماقانش باشد که برای چند میلیون دلار بنفع آمریکا,گند زد به حثیتش
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  beni cool - تهران، ایران
  یه ضرب المثل است که میگه :مرده .......مرد حسابی 50هزار نیروی بعبارتی گوشت زیر دندون ایرانیا داری میتونستی تا الان حتما انجام داده بودی شما کشوری نیستید که بتونید انجام ندید قطعا به عواقب این موضوع اگاه هستی
  15
  1
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. سلمان رشدی یک حرفی در مورد محمد دارد که می گوید: حـ... انسان هر چه خواست کرد و بر گردن خدا انداخت! این جمله دقیقا ذکر حال شما قمپوزیسیون هست که به خاطر جنگیدن با جمهوری اسلامی از هیچ وطن فروشی دست نمی کشید و آن را گردن خود جمهوری اسلامی می اندازید
  37
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آونقدر در عالم سیاست پدرسوخته بازی هست که مجبوریم‌گمان کنیم همین جماعت را هم خود آمریکا بسیج کرده و به در سفارتش فرستاده. مگر واقعیت این نیست که آخوند را آمریکا در ایران کاشت و تا روزیکه منافعش با حاکم بودن آخوند تامین میشود درخت جمهوری اسلامی را سیراب نگاه خواهد داشت؟ پس توئیت های ترامپ را هم باید جوک تلقی کرد. کِی بیدار خواهیم شد و از حقوق حقه خود دفاع خواهیم کرد؟
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. چه به تو بر بخورد چه بر نخورد تمام این مشکلات و در گیرهای که در خاورمیانه و بعضی از کشورهای جهان است مسبب اصلیشان نظام اخوندی ایران می باشد.
  3
  21
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اینکه خمینی را عمریگا آورد حرفی نیست! ولی ..... خمینی تا دسته به عمریگا فرو کرد
  23
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. چی رو فرو کرد؟ شما رو؟!
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. بیا من تورو بگیرم بزنم بعد خدا تورو زده چون خدا منو خلق کرده و تو هم گناهانی داشتی که خدا دستش از آستین من درمیاد تورو بخاطر گناهات میزنه
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.