هشدار نسبت به خطر فروریزی دو محله قدیمی اهواز

دویچه وله :یک کارشناس نسبت به ویرانی دو محله قدیمی شهر فاضلاب‌زده اهواز هشدار داد. هم‌زمان بحث‌ها پیرامون "مسببان" بروز این مصیبت و حیف‌ومیل وام چند صد میلیون دلاری بانک جهانی برای اصلاح سیستم دفع فاضلاب اهواز و شیراز ادامه دارند.
 
دو محله قدیمی اهواز پس از بارندگی‌های شدیدی که روز ۲۵ آذر آغاز شدند با آبگرفتگی و بالازدگی فاضلاب مواجه شده‌اند.
 
روز دوشنبه، نهم دی (۳۰ دسامبر) خبرگزاری ایسنا به نقل از کیامرث حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نوشت، یک زلزله ۵/ ۴ ریشتری می‌تواند برخی از خانه‌های واقع در باغ شیخ و خیابان ادهم را که از محله‌های قدیمی اهواز به‌شمار می‌روند، ویران کند و فاجعه به‌بار بیاورد.
 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران نبود شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز و همچنین فرسودگی شبکه فاضلاب باعث شد که آب و فاضلاب در برخی خانه‌ها تا یک هفته ماندگار شود.
 
عسکر مولائی کتکی، معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار اهواز گفته است که نیروهای بنیاد مسکن در حال جمع‌آوری اطلاعات در باره میزان فرسودگی این مناطق هستند.
 
بارندگی‌های اخیر باعث آب‌گرفتگی و سرریز فاضلاب در چند شهر خوزستان از جمله آبادان، اهواز، خرمشهر و کوت عبداله شد.
"وضعیت فوق‌بحرانی"
به گفته یاسین کاوه پور، مدیر منطقه یک شهرداری اهواز ۷۰ درصد از منطقه یک با مشکلات پس‌زدگی فاضلاب و آب‌گرفتگی معابر روبه‌رو است.
 
کاوه پور تصریح کرده است: «حدود پنج منطقه در وضعیت فوق‌بحرانی قرار دارند.»
 
این مقام محلی یاد‌آوری کرده است که هسته مرکزی شهر اهواز هیچ‌گاه سیستم دفع فاضلاب نداشته و فاضلاب از طریق جوی‌های روباز دفع می‌شود. این سیستم غیراستاندارد مشکلات بهداشتی نیز ایجاد می‌کند.
 
کاوه پور گفته است که شهرداری اهواز حتی نقشه جامعی از خطوط فاضلاب شهر ندارد و این یکی از مشکلات اصلی در بحث خدمات شهری و حوزه آب و فاضلاب به‌شمار می‌رود.
 
دبیر شورای سلامت اهواز نیز نسبت به شیوع انواع بیماری‌ها از جمله وبا و سالک بر اثر نفوذ فاضلاب به خانه‌ها و معابر هشدار داده و خواهان آهک‌پاشی خیابان‌ها شده است.
هشدار نسبت به حیف و میل کمک‌های نقدی
قرار است که چهارهزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای ساماندهی وضعیت آب و فاضلاب اهواز هزینه شود.
 
جاسم موسی پور، رئیس کمیته آب‌های سطحی "شورای اسلامی" شهر اهواز هشدار داده است که این مبلغ باید "مدیریت شود تا به سرنوشت وام بانک جهانی دچار نشود".
 
اشاره موسی‌پور به یک وام چند صد میلیونی بانک جهانی برای اصلاح خطوط فاضلاب چهار شهر در سال ۱۹۸۳ است که ۲۷۹ میلیون دلار آن برای شهرهای اهواز و شیراز در نظر گرفته شد.
 
این روزها چند رسانه و خبرگزاری ایران به دنبال پاسخی برای این پرسش هستند که وام بانک جهانی به چه مصرفی رسیده است؟
 
در این راستا "ایرنا پلاس" با درویش‌علی کریمی و حبیب‌الله مرادی، دو مدیرعامل پیشین آبفای اهواز گفت‌وگو کرده است.
 
کریمی گفته است که او تنها در گرفتن وام نقش داشته اما در هزینه‌کردن آن دخالت نداشته است.
 
مرادی اما تاکید کرده است که «کار در زمان مهندس درویش‌علی کریمی شروع شده بود» و بخشی از وام هم دریافت و برای اصلاحات سیستم دفع فاضلاب هزینه شد، اما مابقی وام به دلیل اعمال تحریم‌ها پرداخت نشد.
"مسمومیت پول"
یکی از نخستین رسانه‌هایی که در باره وام بانک جهانی گزارش داد، روزنامه "دنیای اقتصاد" بود. این روزنامه در یکی از گزارش‌های خود نوشت که تاریخ انقضای این وام با زمان اعمال تحریم هم‌پوشانی ندارد.
 
در این گزارش همچنین به نقل از عبدالنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز آمده است که اعتبارات بانک جهانی در این شهرستان هزینه نشده است.
 
در مهر سال جاری غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان با آگاهی از سرنوشت نامعلوم وام بانک جهانی گفت: «در خوزستان به نوعی مسمومیت پول دچار شده‌ایم، به این معنی که طرح‌ها تامین اعتبار می‌شوند، اما هیچ کاری انجام نمی‌شود.»
+15
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.