قیمت خانه در شمیران به میانگین «متری ۳۱ میلیون تومان» رسید

مرکز آمار ایران رشد قیمت مسکن در آذرماه را زیر یک درصد و وزارت راه و شهرسازی این افزایش را در تهران حدود هفت درصد اعلام کرده، اما بنا به یک گزارش میدانی، قیمت خانه در منطقه یک تهران، با متری هشت میلیون تومان افزایش، در آذرماه به میانگین متری ۳۱ میلیون تومان رسیده است.
 
به گزارش ایسنا، تنها در طی یک ماه قیمت خانه در منطقه یک تهران، معروف به شمیران، ۳۴ درصد گران شد که تأثیر قابل‌توجهی بر معدل کل بازار مسکن در تهران ایجاد کرد.
 
این در حالی است که در پنج منطقه‌ ۴، ۵، ۷، ۱۴ و ۱۵ تهران نرخ‌ها ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان رشد کرده و در دیگر مناطق، قیمت‌ها یا رشد اندکی داشته یا مقداری پایین آمده است.​
 
دلیل پرش قیمت در منطقه یک تهران «هجوم دوره‌ای سفته‌بازان به بازار مسکن» در پی افزایش سه‌برابری نرخ بنزین و افزایش بهای ارز عنوان شده است.
 
به دنبال افزایش عدد تورم و کاهش ارزش ریال، اغلب معاملات مردم در ایران صرفاً به شکل تبدیل دارایی‌ها از ریال به مسکن، دلار، طلا یا سهام است.
 
آذرماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده که نسبت به آبان‌ماه امسال ۸.۵ درصد و نسبت به آذرماه پارسال ۴۱.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آذر امسال به ۹.۵ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل ۱۳۴.۴ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد افزایش یافته است​.
+10
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.