ترامپ جمهوری اسلامی را طراح حمله به سفارت آمریکا در بغداد معرفی کرد

رادیو فردا : دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه در یک پیام توییتری جمهوری اسلامی را متهم کرد که طراح و سازمان‌دهنده حمله به سفارت کشورش در بغداد، پایتخت عراق، است.

او در ادامه این پیام که ساعتی پس از هجوم تظاهرکنندگان به ساختمان سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد منتشر شد تاکید می‌کند که مسئولیت کامل این رخداد را بر عهده تهران می‌داند.
 
دونالد ترامپ در ادامه می‌گوید که از دولت عراق انتظار دارد با استفاده از نیروهای خود از سفارتخانه آمریکا محافظت کند.
 
آمریکا روز یک‌شنبه هفته جاری در واکنش به حمله به یک پایگاه نظامی در کرکوک و کشته شدن یک آمریکایی، به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله، یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق، حمله کرد.
 
در این حملات دست‌کم ۲۵ شبه‌نظامی شیعه کشته و ۵۵ نفر نیز زخمی شدند.
 
رئیس جمهور آمریکا در توییت تازه خود این اتفاقات را چنین مورد اشاره قرار داده است: «ایران یک پیمانکار آمریکایی را کشت و بسیاری را زخمی و مجروح کرد. ما با قدرت پاسخ دادیم و همیشه هم خواهیم داد. حالا ایران حمله به سفارت آمریکا در عراق را ترتیب داده است. مسئولیت کاملا بر عهده آنهاست.»
 
اتهام دست داشتن ایران در حمله به پایگاه نظامی در عراق و مرگ پیمانکار آمریکایی پیشتر هم مطرح شده بود و ایران آن را تکذیب کرده بود.
 
از جمله علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز دوشنبه با اشاره به این موضوع گفت: «ما هرگونه نقش‌آفرینی در حمله به نیروهای آمریکایی را قویاً تکذیب می‌کنیم. این ادعای بدون مدرک آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای بمباران و کشتار مردم بر خلاف قوانین بین‌المللی باشد.»
حملات آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله به واکنش منفی در عراق، در میان مقامات و مردم، دامن زده است.
 
نخست وزیر عراق روز دوشنبه، نهم دی‌ماه، در بیانیه‌ای حمله آمریکا به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را محکوم کرد و آن را اقدامی خطرناک و غیرقابل قبول خواند.
 
در ادامه این نوع واکنش‌ها بود که روز سه‌شنبه جمعیتی که خبرگزاری‌ها «چند هزار» نفر توصیف کردند با ورود به منطقه سبز بغداد خود را به ساختمان سفارت آمریکا رساندند و در نهایت به داخل آن راه یافتند.
 
در گزارش‌ها آمده بود که «چند هزار» معترض در روز سه‌شنبه «با لباس نظامی» از ایست‌های بازرسی در این منطقه گذشته و خود را به سفارت آمریکا رسانده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این معترضان پرچم حمایت از نیروهای حشد الشعبی، نیروهای بسیج مردمی، را در دست داشتند.
 
مجلس و نهادهای دولتی عراق و همچنین سفارتخانه‌های خارجی در عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند و این منطقه تحت مراقبت‌های شدید امنیتی‌ است.
 
روز سه‌شنبه خبرگزاری رویترز از مجروح و زخمی شدن دست‌کم دو تن از اعضای حشد الشعبی در حمله به سفارت آمریکا خبر داد. در گزارش آمده است که از داخل سفارت به سمت آنها نارنجک صوتی پرتاب شده است.
 
+69
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان

  اینو دیگر نمیتونن تکذیب کنید .اون بافور السلام شریعتمداری مسولک کاغذ توآلت کیهان در برابر کل دنی<ا از عراقیها(یعنی تروریستهای سپاه قدس ومفتخورهای دوربرش علنا خواست به سفارت امریکا حمله کنند هنمانطوهر که بو گندوهای حزب الشیطانی در ایران به سفارت امریکا حمله کردند.
  7
  51
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این اراذل و اوباش قرون وسطائی یکبار به سفارت امریکا در تهران حمله کردند. رئیس جمهور امریکا یک نفر ماست بنام کارتر بود. ضمن اینکه شوروی هم برقرار و ظاهرا امریکائیان از رویاروئی با شوروی بیمناک بودند. حالا هم این عقب افتاده ها در حال و هوای همان روزها و سست رفتار کردن ترامپ بودند. حالا قضیه فرق کرده و این ها ترامپ را وادار به پاسخگوئی کردند و چون نبرد عیان شروع شده با هر اقدام این ها امریکا چند برابر ضربه خواهد زد
  1
  23
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  کی بود کی بود من نبودم 😂 اینا هنوز فکر میکنن اوباما رییس جمهوره . سفارت بگیرن . سرباز امریکایی اسیر کنن تو تلویزیون نشون بدن ...شاید ایران هنوز اینترنت قطع خبر ندارن😂
  0
  12
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.