مقام دادستانی: اینترنت را بخاطر محدود نشدن فیلترشکن‌ها بستیم

دویچه وله :معاونت فضای مجازی دادستانی با گلایه از اهمال دولت در "فیلترینگ هوشمند" می‌گوید اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شدند، نیازی به قطع اینترنت نبود. او فضای مجازی را "فرصت طلایی ضد انقلاب" خواند.
 
جواد جاوید نیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور می‌گوید دولت با مردم شفاف نیست و کنترل‌های مربوط به خدمات الکترونیکی به درستی ساماندهی نشده‌اند. او در یک سخنرانی در اصفهان اعلام کرد: «در مواقع حساس همواره به دوراهی بستن یا نبستن اینترنت بر می‌خوریم. اگر اینترنت بسته شود مردم می‌گویند حکومت مخالف فناوری اطلاعات است و اگر بسته نشود آشوب‌ها بیشتر می‌شود.»
 
جاویدنیا از "شفاف نبودن برخی از مسئولان با مردم" و خلف وعده دولت در راه اندازی اینترنت ملی و فیلترینگ هوشمند گله کرده و گفته است: «اگر کنترل‌ها انجام می‌شد و نرم افزارهای ایرانی به همراه خدمات الکترونیکی به مردم ارائه شده بود و فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، اصلا نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم.»
 
این مقام دادستانی، فضای مجازی را "منشا "طلاق و ابتذال اخلاقی" دانسته و افزوده که وضعیت اقتصادی ایران نیز به شبکه‌های اجتماعی مربوط می‌شود: «در اوایل انقلاب برخی از جوانان با تشکیل خانه‌های تیمی سعی در به هم ریختن نظم عمومی جامعه داشتند، اتفاقی که مشابه آن را در فضای مجازی شاهد هستیم. اگر مردم اعترافات جوانان دستگیرشده پس از اغتشاشات اخیر را شنیده باشند، متوجه نقش شبکه‌های اجتماعی در پیدایش این حوادث می‌شوند.»
 
خبرگزاری تسنیم به نقل از جاویدنیا می‌نویسد: «... همان افرادی که گریبان چاک می‌کنند که چرا در تلفن هر جوان و پیری فیلترشکن دیده می‌شود که با استفاده از آن به هر محتوایی دسترسی پیدا کند، می‌توانند با این پدیده مقابله کنند اما مقابله نمی‌کنند. آنها بهانه می‌آورند که عده‌ای هستند که به این نرم‌افزارها نیاز دارند. طرحی به مرجع مربوطه ارائه شده که این افراد شناسایی و ساماندهی شوند اما هر روز به‌بهانه‌های مختلف بررسی این طرح به تعویق می‌افتد.»
 
جاویدنیا برای نمونه به شناسایی و حذف ۶۰۰۰ حساب کاربری توسط توییتر اشاره کرد و گفت که این حساب‌ها مستقیما زیر نظر ولیعهد عربستان اداره می‌شدند: «اکنون فضای مجازی فرصتی طلایی برای ضدانقلاب است تا با به‌کارگیری افکار مردم، امنیت کشور را به خطر بیندازند. اگر بگوییم همان کاپیتولاسیونی که در زمان طاغوت در کشور وجود داشت امروز نیز به‌لطف مدیریت غیرانقلابی برخی مدیران جریان دارد، گزافه نگفته‌ایم.»
 
دادستان کل کشور  نیز پیش‌تر در انتقادی آشکار از وزیر ارتباطات پرسیده بود که چرا قطع اینترنت در اعتراضات آبان با ۴۸ ساعت تاخیر صورت گرفت.  محمدجواد منتظری گفته بود: «وقتی می‌بینیم دشمن با عوامل نفوذی خود به داخل کشور اسلحه فرستاده، برنامه‌ریزی کرده، فضای مجازی را نیز بستر هدایت قرار داده، در خارج از کشور اغتشاش را هدایت می‌کند و می‌گوید فلان ساعت به فلان خیابان بروید ما فریاد میزنیم که آقای وزیر ارتباطات این مسیر جهنمی فضای مجازی که دارد مملکت را به آشوب می‌کشد را ببند... چرا باید با ۴۸ ساعت تأخیر فضای مجازی بسته شود؟»
 
سرکوب اعتراضات اخیر در سایه قطع بی‌سابقه اینترنت در ایران باعث شده تا "پروژه اینترنت ملی" هر چه بیشتر هدف حملات و انتقادهای منتقدان حکومت قرار گیرد و نگرانی کاربران از دائمی شدن محدودیت‌ها در فضای مجازی را بیش از پیش افزایش دهد. 
 
عصر یکشنبه ۲۶ آبان، یک روز پس از شروع اعتراضات مردمی علیه گرانی بنزین، اینترنت به تصمیم شورای امنیت کشور (شاک) مسدود شد. قطع اینترنت در تهران و چند کلان‌شهر ده روز ادامه داشت اما در برخی استان‌ها که کانون تظاهرات بودند، انسدادها تا چند هفته ادامه یافت.
 
در آستانه چهلم جان باختگان اعتراضات آبان نیز دسترسی به اینترنت موبایل با دستور امنیتی در چند استان ایران محدود شد. نت بلاکس، شبکه رصد امنیت سایبری و حکومتی اینترنت، اعلام کرد که افت چشمگیر سرعت ارتباطات اینترنتی در ایران یک اختلال هدفمند است.
+1
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این درست به این معناست که خداوند آدم را خلق کرد چون نمیخواست حوا به فحشا دست بیامیزد!
  2
  10
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  اخه ابله تو داری به شعور یه ملت توهین میکنی. آدم دیگه چقدر باید احمق باشه که این جفنگیات را ببافه. ما همه ضد انقلاب. اصلا این انقلاب آخوندی خانه خرابکن چه دستاوردی داشته برای ما که باید ازش حمایت کنیم. ما همه ضد انقلابیم حالا مرضت چیه؟ اینقدر دوستتون داریم که میخواهیم سر به تنتون نباشه جنایاتکارهای مزدور. حالا حرفی واسه گفتن داری؟ بس کن دیگه ولیعهد عربستان, طاغوت, . یه کلمه حرف حساب, گورتون را گم کنید. ما اگه شما ها را نخواهیم کی را باید ببینیم؟
  2
  18
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران
  سران این کشور اساسا از علوم اجتماعی . فنی . افتصادی . و حتی شعور تهی هستند و مردم رو فقط یک گله گوسفند میبینند که هدایت بشن و در وقتش ذبح گردند . و خودشون رو جدا و برتر از همه مردم میدانند . احمد شاه مطلب جالب گفته بود . گفته من حاضرم لبو فروش باشم در پاریس تا شاه ایران . در انتهای خط واقعیت رو گفته وقتی گند زدن و به لجن کشیدند حتی بوی لجن خودشون رو هم ازار میده برای همون فرزندان منحوس خودشون رو به خارج میفرستند .
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.