گزارش مهم نیویورک تایمز: راکفلر چگونه به شاه کمک کرد وارد آمریکا شود؟

تعدادی از منتقدان جیمی کارتر معتقد بودند که او بیش از حد نگران مسائلی همچون حقوق بشر بوده است و اقدامات کافی برای نجات دادن حکومت شاه انجام نداده بود. اما اسناد جدید نشان میدهند که نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ایران در واقع از ژنرال های ارتش درخواست کرده بود که از کشتار برای سرکوب کردن شورش ها حداکثر استفاده را کنند. ژنرال هایزر به ژنرال های ایرانی گفته بود که اگر تیراندازی هوایی به معترضان جواب نداد، «سینه ی آنها را هدف بگیرید».انتخاب: دیوید کیرک پاتریک در نیویورک تایمز نوشت: چهل سال پیش اواخر فصل پاییز یک جت گلف استریم سفید بر روی فرودگاه شهر فورت لادردیل در ایالت فلوریدا فرود آمد. این هواپیما حامل مسافر سلطنتی مریض حالی بود که هیچ کس انتظارش را نداشت.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: مسافران جت شامل یک عامل اطلاعاتی حزب جمهوری خواه آمریکا، گروهی از افسران ارتش ایران، چهار سگ بدبو و همچنین محمد رضا پهلوی، شاه فراری ایران بودند.
 
اما در زمان فرود هواپیما تنها یکی از مدیران ارشد بانک «چیس» منهتن منتظر شاه خلع شده ایران بود. او نه تنها برای پناه دادن به شاه فراری با مقامات کاخ سفید مذاکره کرد، بلکه از هفته ها قبل اقدامات لازم برای تایید ویزای همراهان محمد رضا شاه، پیدا کردن ویلا و مدارس خصوصی برای خانواده شاه و اعزام جت گلف استریم به ایران را انجام داده بود.
 
روز بعد آقای دیوید راکفلر، رئیس بانک چیس در مراسمی به مناسبت ورود شاه ایران به آمریکا گفت : «عقاب فرود آمده است».
 
اما ورود شاه فراری ایران به آمریکا موجب خشم بسیاری از ایرانی ها شد. کمتر از دو هفته بعد در تاریخ 4 نوامبر سال 1979 گروهی از دانشجویان انقلابی سفارت آمریکا در تهران را اشغال و بیش از 50 شهروند آمریکایی را برای مدت 444 روز زندانی کردند.
 
محمد رضا شاه به عنوان نزدیک ترین متحد واشنگتن در خلیج فارس در نظر گرفته میشد. اما او در نهایت بعد از تشدید شورش های مردمی علیه پادشاهی پهلوی در ژانویه 1979 مجبور به فرار از تهران شد. لیبرال ها، چپ گراها و محافظه کاران مذهبی علیه نظام پهلوی با یکدیگر متحد شده بودند. اعتصابات و تظاهرات سراسری تهران را تا آستانه تعطیلی کامل کشانده بود و نیروهای امنیتی کنترل اوضاع را از دست داده بودند.
 
محمد رضاه شاه از دولت آمریکا درخواست پناهندگی کرد. اما جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا نگران امنیت سفارت کشورش در تهران بود و قصد داشت که روابط خوبی با دولت جدید برقرار کند. به همین خاطر محمد رضا شاه در طول ده ماه اول دوران تبعید خود نتوانست مجوز ورود به آمریکا را دریافت کند. در نهایت کاخ سفید علیرغم میل خود به محمد رضا پهلوی اجازه داد برای درمان بیماری خود به آمریکا سفر کند.
 
اما اسناد به دست آمده از دفتر رئیس بانک چیس بانک منهتن نشان می دهند که آقای راکفلر چگونه از نفوذ خود برای قانع کردن کاخ سفید استفاده کرد. محمد رضا شاه یکی از  مهم ترین مشتری های این بانک محسوب می شد.
 
بحران گروگان گیری به انقلاب اجازه داد که جایگاه نظام نوپای خود در ایران را تثبیت کند. در ادامه شاهد شروع مناقشه درازمدتی بین تهران و واشنگتن بودیم که هنوز در حال شعله ور شدن در منطقه خاورمیانه است. علاوه بر این، تصمیم سرنوشت ساز جیمی کارتر نقش مهمی در شکست او در انتخابات بعدی و به قدرت رسیدن رونالد ریگان داشت.
 
تیم آقای راکفلر برای رسیدن به هدف خود شبکه ای قدرتمند از منابع نزدیک به کاخ سفید شامل  هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و عضو هیئت مدیره بانک و آرچیبالد روزولت، افسر سابق سیا و یکی از مدیران بانک چیس را به کار گرفت.
 
تعدادی از منتقدان جیمی کارتر معتقد بودند که او بیش از حد نگران مسائلی همچون حقوق بشر بوده است و اقدامات کافی برای نجات دادن حکومت شاه انجام نداده بود. اما اسناد جدید نشان میدهند که نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ایران در واقع از ژنرال های ارتش درخواست کرده بود که از کشتار برای سرکوب کردن شورش ها حداکثر استفاده را کنند. ژنرال هایزر به ژنرال های ایرانی گفته بود که اگر تیراندازی هوایی در مقابله با معترضان جواب نداد، «سینه ی آنها را هدف بگیرید».
 
دولت کارتر تلاش های زیادی برای نجات دادن گروگان های آمریکایی انجام داد. کاخ سفید در آوریل سال 1980 دستور انجام ماموریت نجاتی را صادر کرد که نتیجه فاجعه آمیزی به دنبال داشت. سقوط یکی از هلی کوپترهای ارتش در کویر باعث کشته شدن هشت نفر از کماندوهای آمریکایی شد.
 
در نهایت بحران گروگان گیری سرنوشت شومی برای ریاست جمهوری جیمی کارتر به ارمغان آورد. تیم آقای راکفلر در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری همکاری نزدیکی با کمپین انتخاباتی رونالد ریگان داشت. افراد نزدیک به آقای ریگان نگران بودند که تهران پیش از برگزاری انتخابات گروگان های آمریکایی را آزاد کند. به همین خاطر آن ها برای جلوگیری از موفقیت مذاکرات بین دولت کارتر و  جمهوری اسلامی شایعات و دروغ هایی را در مورد باج دادن کارتر به ایرانی ها منتشر کردند.
 
آقای راک فلر  در دسامبر 1980 از دولت ریگان درخواست کرده بود که در صورت آزاد نشدن گروگان ها از گزینه نظامی برای مجازات کردن تهران استفاده کند. او حتی اشغال کردن سه جزیره ایران در خلیج فارس را پیشنهاد کرده بود.
 
راک فلر از سال 1962 روابط نزدیکی با محمد رضا شاه برقرار کرده بود. آن ها حداقل سه بار در نیویورک، تهران و سوئیس با یکدیگر ملاقات کرده بودند. بعد از آنکه درآمدهای نفتی ایران در دهه 1970 به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کردند، بانک چیس بنگاه سرمایه گذاری مشترکی را با یکی از بانک های دولتی ایران تشکیل داد و مبالغ هنگفتی را به خاطر مشاوره های خود به شرکت نفت ملی ایران دریافت کرد.
 
آقای راکفلر همچنین یک عامل اطلاعاتی با نام رابرت آرمائو را برای کمک به شاه به تهران اعزام کرده بود. او در ماه های پایانی به یکی از مشاوران نزدیک شاه تبدیل شده بود. آقای آرمائو در ارتباط با ماه های پایانی حکومت شاه می نویسد : «ما امیدوار بودیم که شورش های خیابانی سرنوشتی همچون کودتای سال 1953 داشته باشند و شاه بتواند در قدرت بماند».
 
در شروع سال 1979 به نظر می رسید که حکومت شاه برای مدت زیادی دوام نخواهد آورد. تیم آقای راکفلر تلاش های خود برای خارج کردن شاه از ایران را شروع کرد. در ماه فوریه گروهی از ایرانی ها به سفارت آمریکا حمله کرده بودند. به همین خاطر دیپلمات های وزارت خارجه آمریکا هشدار دادند که ورود شاه به آمریکا می تواند امنیت شهروندان آمریکایی را بیشتر به خطر اندازد.
 
به همین خاطر آقای راکفلر تلاش های خود برای انتقال شاه به باهاماس و سپس مکزیک را شروع کرد. در ادامه هنری کیسینجر رایزنی های خود برای قانع کردن دولت کارتر را شروع کرد. گروگان های آمریکایی در تاریخ 20 ژانویه 1981 بعد از شروع به کار دولت ریگان آزاد شدند.
+26
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  tabatabayi - آلمان، آلمان

  این مقاله و مقاله هایی نظیر آن یک پیام دارند، هدف این است که وانمود کنند گزینه کشتار روی میز شاه و حامیان وی بوده است تا به این ترتیب جنایات اخیر ملاها در ایران را که با کشتار ده ها هزار نفر از مردم بیگناه همراه بود، توجیه کنند. یعنی می خواهند بگویند ملاهای وحشی کار غیر عادی نکردند و شاه هم همین گزینه را در نظر داشته! نیویورک تایمز و بسیاری از رسانه ها در این روزها تلاش می کنند که کشتار مردم ایران را بی اهمیت جلوه دهند و یا با طرح ادعاهای دروغ مانند این مقاله، امری عادی و سنتی در ایران معرفی کنند. علت این است که این رسانه ها به همان مافیای قدرت و ثروت وابسته هستند که نفت خلیج فارسی و دلارهای نفتی اعراب را به سلاح و هزینه های امنیتی نظامی تبدیل می کند تا بیزنس اربابان آنها همچنان و رونق باشد. این رژیم حداقل تا زمانی که نفت در خاورمیانه وجود دارد، ماندنی خواهد بود.
  13
  79
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من کاری به این ندارم که شاه خوب یا بد بود اما در مقام مقایسه حتی سگش از خمینی و خامنه ای و این اراذلان مذهبی پیشرفته تر بود. امریکا هم بخاطر بدست آوردن دل ملایان واقعا بی صفتی کرد و کسی را که سالیانی طولانی متحد انان بود به امریکا راه نداد. خدا پدر انورسادات با صفت را بیامرزد که واقعا مردانگی کرد.
  3
  78
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
  ۴۰
  sorosh azadi - تهران، ایران

  نمونه بارز یک بی اخلاقی رسانه ای. مقاله را با یک نقل قول یک پاراگرافی از یک رسانه معتبر خارجی شروع می کنند، سپس ادامه مقاله با همان گفتمان چاله می دانی رسانه های حکومتی به قلم یک مزدور از رسانه معلوم الحال انتخاب نشر می گردد. به گفته مانوک گزامی: " لابلای خطوط رو بخونید". در پاراگراف دوم که نوشته "چهار سگ بدبو "، یک نشانه خوب به خواننده هوشیار می دهد که این نگارش یک رسانه حرفه ای نیست. بعضی وقتها پیروزی دشمن به دلیل باهوشی و زیرکی او نیست بلکه دلیلی بر بی تجربگی، ناآگاهی و غفلت خودی هاست. به امید آگاهی ما مردم ستمدیده.
  6
  43
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  کاملاً معلومه که این اسناد جعلی و دورغین است مخصوصاً اون قسمت راجع به نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ایران !! درواقع کاری که هایزر در ایران انجام داد برعکس بود یعنی ایشان امرای ارتش را قانع کرد که با انقلابیون اعلان همبستگی کنندیکی از اقوام من که ارتشی بود میگفت یک ژنرال آمریکایی یعنی همین هایزر اومده میگه ارتش آمریکا به این عظمت بدون پشتیبانی ملتش حتی یک ساعت هم نمیتونه دوام بیآره و شما ها هم باید با ملتتون همراه بشید و آنها را سرکوب نکنید کاملاً مشخصه که اینها امروز درصدد ماله کشی گندی هستند که چهل سال پیش زده اند.
  4
  28
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر محمد رضا شاه و جاوید شاه، ولی بزرگ‌ترین اشتباه شاه اینجا بود که برایش (توسط صهیونیست) تصمیم می گرفتند و او به خاطر بیماری توان انتخاب گزینه درست را نداشت و سیده فرح دیبا دستور می داد! در اینجا باید به آقای خامنه ای و حتی خمینی بالید که ایران را از منجلاب صهیونیست و بهایی نجات داد
  35
  6
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  ادم از هر چی به اصطلاح رسانه متنفر میشه گاهی٫ با این مخدوش کردن حوادث اتفاقاتی که سرنوشت یه کشور/ملتو عوض کرده!. خیلی اشغال برای سیفون کشیدن تو این ًمقالهً هست ولی میچسبم فقط به اون اخریش [ گروگان های آمریکایی در تاریخ 20 ژانویه 1981 بعد از شروع به کار دولت ریگان آزاد شدند] بول شیت!!. گروگانها همون لحظه ای که ریگان طی مراسم خاص سوگند میخورد و پست ریاست جمهوری رو از سگ زرده کارتر تحویل میگرفت ازاد شدن!. اصولا خیلی وقتا من قویا مطمین شدم که سگ زرده کارتر و پیرسگ انگلیسی تاتچر رو اوردن رو کار تا فرش زیر پای شاهو بکشن!. اسم ایران فقط صحبت چاپیدن چند تا صد میلیارد دلار نبود!. برین گوگلا کنین کیا کی اومدن و یه دوره هم بیشتر نموندن.
  4
  20
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. جناب زال من عمری با یهودیان و بهائی ها زندگی کرده و از لحاظ معرفت و انسانیت ....به این فاشیست های خونخوار اهل تشیع شرف دارد که پستان مادر خود را هم گاز گرفته و به فرزندشان هم رحم نمی کنند.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  فکر میکنم یکی از آن ..... بابا بزرگ همین زال بوده که بعدها به ایران برگشته و دستبوس آخوند شده. طفلک خط سیاسیش هم مشخص نیست از ییک طرف جاوید شاه میگه از اون ور تا کمر جلوی گدا علی خم میشه.
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. با این روال که شما پیش میرید باید بعداز اینا هم یه گروه بدتر بیان بعد بگیم خدا هردوی شاه و آخوندا رو بیامرزه
  8
  1
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز جان من اهل چرندیات و نفرت های مذهبی نیستم. ممکن است من را راهنمائی بفرمائید که این دو دسته چه گناهی کرده اند که متحجرین اسلامی اینقدر از ان ها .....دارند؟ هم یهودی ها و هم بهائی ها ضمن اینکه اصلا قاتل و جنایتکار ندارند بطور متوسط بارها از طبقه ی اخوند باسواد تر و موفق تر و سالم تر و انسان تر و نیکوکارترند. لطفا دلیل این همه حسادت و ......را بفرمائید تا من یاد بگیرم
  0
  13
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اولا که تعاریف شما صحیح نمیباشد. همه قومی توش خوب و بد هست . شما خودت سالهای سال امریکا هستی اونها که از همه بیشتر تشویق میکنند که هیچوقت جمع بندی نکنید ...بعدش هم تا آنجا که من مطالعه تاریخ دارم بیشتر این تنفر مذهبی از زمان صفویه شروع شد . صفویه بخاطر اینکه مرزهای ایران رو تحکیم ببخشند شیعه اثنی عشری رو ملی کردند و همه دینهای دیگر رو نابود کردند و مردم رو تشویق کردند بخاطر دین با عثمانی بجنگند در صورتیکه اون عثمانی دینش از اینا درست تر بود
  5
  0
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. البته عزیزم ولی همه چیز را بر اساس درصد و امارگیری جمعی فرمولیزه میکنند و ان چه من گفتم مربوط به اقلیت های ایران هست. هر چند من به هیچ پیغمبری اعتقاد ندارم ولی حداقل پیغمبر بهائیان ایرانی هست و بجای دستور مکرر جنایت و اقتلواقتلو و جهاد درس عشق و دوستی و مروت میدهد. تنها عیب بهائیان اینست که همچنان جنایتکاران اسلامی را گرامی میدارند و می پرستند. تعصب یک نفر بهائی روی محمد خیلی بیشتر از یک فرد مسلمان هست! دیگر اینکه در ان زمان صفویه کار نیکوئی کردند تا نصف اداب اسلامی را دور بریزند ولی حالا زمان این هست که بقیه اسلام را هم دور بریزیم و از اخلاقیات مدرن و علمی بهره ببریم. انتقادات من از تشیع هم دلیل تبرئه ی سنی ها نیست. سگ زرد برادر شغال هست و هر دو در مزخرفات چیزی از دیگری کم ندارند
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. با این تفاسیر شما به احتمال زیاد خودتان جود یا بهایی هستید و خبر ندارید! یا شاید شما که از تاریخ .....این دو جماعت نمی دانید ! بهتر است دهن ....خود را بسته نگه دارید
  6
  0
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. عزیز جان. نمیشود که هم زمان هم یهودی و هم بهائی بود! (و به قول شما جهود برای تحقیر ان ها که در تمام دو بیلیون مسلمان بگردی یکنفر مثل انیشتین پیدا نمیکنی. حتی زکریا رازی و بوعلی سینا هم ایرانی یهودی بودند) . با بهائی ها سر پرستش جنایتکاری مثل محمد زاویه دارم و یهودی ها هم کسی را به مذهب خودشان راه نمی دهند. من اهل تقیه و دروغ نیستم و همه چیزم رو و همه میدانند که اتئیست هستم و تنها انسانیت و راستی ودرستی و ایران و مردمش را می پرستم. بجای حسادت و جنایت و فحش و لیچار بهتر است که خودتان را درست کنید تا حداقل یک دهم ان ها بشوید چون با منم منم و جنایت و خود برتر بینی و چپاول و دزدی و رانت خواری و نماز و روزه به هیچ کجا نخواهید رسید. 7 میلیون یهودی با کشور یک وجبی انقدر عرضه دارند که بیش از 200 بار در سوریه توی سرتان زده و حتی جرات اعلام این خفت را هم ندارید
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. دیگر اینکه این ها شعارهای سراسر نفرت هست که ریشه اش هم مذهب قرون وسطائی وحوش عربستان و حسادت و تبعیض نژادی و فاشیسم می باشد. به من یاد بده که یهودیان و بهائی ها چه چیزی از شما کم دارند تا از شما بیاموزم چون در مجموع خیلی از شما درستکارتر و صدها بار موفق ترهستند.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  اما ورود شاه فراری ایران به آمریکا موجب خشم بسیاری از ایرانی ها شد. متاسفانه این جمله اش کاملا راست بود هر چند مردم در ایران امروز چیزی دیگر ادعا میکنند!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  نظر شما چیست؟