مدل سه بعدی از قلب جنین

بی بی سی :در بریتانیا و در ایران تقریبا از هر صد نوزاد، یکی با نارسایی قلبی بدنیا می‌آید. این یعنی جراحی قلب باز برای نوزاد اما در سال ۲۰۱۹، پروفسور رضا رضوی، متخصص قلب کودکان در بیمارستان سنت توماس لندن که دختر خودش هم جزو یکی از این نوزادان بود، توانست به این کابوس پایان بدهد.
 
پرفسور رضوی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "وقتی مادر در هفته بیستم بارداری است، ما می‌توانیم با ام آر آی به قلب جنین نگاه کنیم. بعد با استفاده از مدل سه بعدی قلب جنین، دقیقا می‌فهمیم که چه اشکال‌هایی در ساختار قلب یا رگ‌های اطراف قلب جنین هست. سپس تصمیم می گیریم که جنین بعد از بدنیا آمدن دقیقا نیاز به چه جراحی‌ای دارد. این طوری هم خیال پدر و مادر راحت‌تر است هم کودک درد کمتری می‌کشد و زودتر برای درمان فرستاده می‌شود.»
 
قبلا در دوران بارداری، ام آر آی انجام می‌شد اما چون جنین در شکم مادر مدام حرکت می‌کند، تصویر خیلی محوی از قلبش دیده می‌شد و مشخص نبود که قلب ایراد دارد یا نه.
 
حالا تیم پرفسور رضوی توانستند با استفاده از نرم افزار خاصی عکس‌های دو بعدی ام آر آی را به یک مدل سه بعدی دقیق قلب تبدیل کنند.
 
داشتن چنین مدلی این امکان را به جراح می دهد که قبل از بدنیا آمدن نوزاد بتوانند روی آن مطالعه کنند، برش لایه‌ای بزنند و دقیقا برنامه جراحی را طراحی کنند تا به محض بدنیا آمدن بچه نارسایی را رفع کنند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.