کویت می‌گوید دعوت از اعضای «الاحوازیه» بدون اجازه دولت بوده

دیدار خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت با محمد ایرانی، سفیر ایران یک روز پس از اعتراض شدید ایران به کویت به خاطر دیدار شماری از مقامات این کشور با اعضای گروه "کنفرانس آزادسازی الاحواز" ، دولت کویت اعلام کرد در این دیدار نقشی نداشته و به تمامیت ارضی ایران احترام می‌گذارد.
 
به دنبال سفر اعضای "کنفرانس آزادسازی الاحواز" به کویت و دیدار با نمایندگان پارلمان این کشور، روز شنبه وزارت امورخارجه ایران کاردار سفارت کویت در تهران را احضار کرد و اعتراض شدید ایران را ابراز داشت.
 
اکنون خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت با دعوت از محمد ایرانی، سفیر ایران در این کشور درباره دیدار مورد بحث توضیحاتی ارائه کرده است.
 
به گفته معاون وزیر خارجه کویت، این دیدار بدون اجازه مقامات مسئول در دولت صورت گرفته و برنامه‌ریزی آن به صورت شخصی انجام شده است.
 
رسانه‌های ایرانی از مرزوق علی الغانم رییس پارلمان کویت (مجلس الامه) به عنوانی یکی از دعوت‌کنندگان این نشست نام برده است.
 
خالد الجارالله اطمینان داده که روابط کویت با ایران بر اساس احترام به حاکمیت ملی و عدم دخالت در امور داخلی و حسن همجواری است.
 
او به سفیر ایران اطمینان داد که کویت به "تمامیت ارضی ایران" و به ویژه اهواز احترام می‌گذارد و اقدامات قانونی لازم را برای برخورد با این "اقدام تاسف برانگیز" انجام می‌دهد.
 
پیش از این، وزارت خارجه ایران دیدار عضای "کنفرانس آزادسازی الاحواز" با برخی مقامات کویت را "دخالت آشکار در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران و نقض اصل حسن هم‌جواری و احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سرزمینی" عنوان کرده بود.
 
ایران گروه "الاحوازیه" و گروه‌های همسو با آن را "جدایی‌طلب" و "تروریستی" می‌داند.
 
ایران و کویت در سال‌های گذشته روابط کم‌تنشی را پشت سر گذاشته بودند، هر چند از سال ۲۰۱۶ کشمکش سیاسی ایران و عربستان به کاهش روابط دو طرف انجامید.
 
علاوه بر این، در ماه‌های اخیر و در پی انفجار و حمله به چند نفتکش در خلیج فارس، آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز تشکیل داده است. کویت، عربستان، امارات، بحرین، قطر، بریتانیا، آلبانی و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که در این ائتلاف شرکت دارند.
+7
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.