مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال ایران استعفا کرد

بی بی سی :مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران به دلیل "بیماری" استعفا کرد. به گفته سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران، آقای تاج پس از دومین حمله قلبی در روز چهارشنبه (۴ دی)، تصمیم گرفت از ریاست فدراسیون کناره‌گیری کند.
 
امیر مهدی علوی گفت: "متاسفانه پس از حمله قلبی صورت گرفته قبلی در ترکیه و معالجات صورت گرفته در این کشور، در روز چهارشنبه گذشته دومین حمله قلبی برای ریاست فدراسیون (مهدی تاج) صورت گرفت که با توجه به مشکلات به وجود آمده و توصیه پزشکان مبنی بر دوری از استرس و فعالیت سنگین، ایشان تصمیم گرفتند ضمن انصراف از ادامه حضور، مطابق اساسنامه فعالیت‌های آتی توسط نایب رییس محترم انجام شود‌."
 
به گزارش ایسنا یکی از نایب رئیس‌های فدراسیون فوتبال به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب خواهد شد تا زمینه برگزاری مجمع انتخابات در اردیبهشت ۹۹ را فراهم کند.
 
حیدر بهاروند نایب رییس دوم و لیلا صوفی‌زاده نایب رییس زنان فدراسیون فوتبال هستند. علی کفاشیان نیز به عنوان نایب‌رئیس اول فعالیت می‌کرد که بازنشسته شده است.
 
آقای تاج حدود یکسال پیش به دلیل قانون عدم به کارگیری بازنشستگان تا مرز کنار رفتن از سمتش هم رفت اما با دخالت فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا باقی ماند.
 
احتمال کنار رفتن مهدی تاج و بیش از ۱۵ رئیس فدراسیون دیگر در فدراسیون‌های ورزشی از جایی آغاز شد که شورای نگهبان ایران، طرح دو فوریتی مجلس برای منع به کارگیری بازنشسته‌ها در نهادهای دولتی را به تصویب رساند.
 
پس از تصویب و اعلام این قانون، مهدی تاج مدعی شد قادر است به دلیل درصد جانبازی‌اش، در سمت ریاست فدراسیون فوتبال ایران باقی بماند. طبق قانون "منع به کارگیری بازنشسته‌ها" مدیرانی که بیش از پنجاه درصد جانبازی داشته باشند می‌توانند در پست‌های خود ابقا شوند.
 
اظهار نظر مهدی تاج واکنش‌هایی داشت. دکتر غلامرضا طائبی، مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: "آنچه مهدی تاج مدعی شده، نظر متخصصان و پزشکان خارج از کمیسیون است و فعلا قابل اتکا برای کمیسیون پزشکی بنیاد شهید نیست."
 
فیفا نیز فشار برای کنار رفتن مهدی تاج را مصداق دخالت سیاست در ورزش دانست که می‌توانست تعلیق فوتبال ایران را به دنبال داشته باشد.
 
کنفدراسیون فوتبال آسیا در بیانیه‌ای که در سایت رسمی‌اش منتشر شد، تاکید کرد فدراسیون فوتبال ایران قطعا یک نهاد غیردولتی است و تمام اعضای آن باید بدون نظارت نهاد سوم یا دولت و مجلس به کار خود ادامه دهند. کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین هرگونه دخالتی را که منجر به برکناری مدیران فدراسیون فوتبال ایران شود عاملی برای اخراج تیم ملی فوتبال ایران از جام ملت‌های آسیا اعلام کرد.
 
به این ترتیب بود که آقای تاج با کش و قوس فراوان توانست سمتش را حفظ کند.
 
آقای تاج معاون اول علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال بود و در اردیبهشت ۱۳۹۵ به ریاست فدراسیون فوتبال رسید و آقای کفاشیان را به عنوان معاونش انتخاب کرد.
 
مهدی تاج پیش از حضور در فدراسیون فوتبال مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان بود و سابقه حضور در هیات مدیره تیم‌های مختلفی در لیگ فوتبال ایران را نیز داشت.
 
تیم ملی فوتبال ایران در دوران ریاست آقای تاج با هدایت کارلوس کی‌روش به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد.
 
تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر و پس از قطع همکاری با مارک ویلموتس، بدون سرمربی است و با توجه به باخت مقابل بحرین و عراق در بازی‌های مقدماتی کار سختی برای صعود به جام جهانی قطر دارد.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.