شش عامل سرطان مری

بی بی سی :بیشترین موارد بروز سرطان مری در جهان، در استان گلستان ایران است. چرا؟
 
محققان ایرانی با همکاری دو موسسه معتبر سرطان جهانی از ده سال قبل شروع به تحقیق در مورد عوامل بروز سرطان مری در این ناحیه کردند.
 
این تحقیق که روی پنجاه هزار نفر انجام شده و در مجله معتبر لنست چاپ شده، شش عامل اصلی را که سبب سرطان مری می‌شوند شناسایی کرده است.
 
دکتر مهدی شیخ، محقق پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت:
 
"بعد از سال‌ها تحقیق به شش عامل سرطان مری رسیدیم. اولین عامل تریاک است. در جامعه آماری ما در استان گلستان، متاسفانه ۱۷ درصد تریاک می‌کشیدند. عامل بعدی مصرف کم میوه و سبزیجات است. از عوامل دیگر می‌توان به آب غیرلوله‌کشی و استفاده از سوخت‌های فسیلی و بیوزیستی در فضای بسته داخل خانه اشاره کرد. بهداشت ضعیف دهان و دندان و نوشیدن چای داغ هم از عوامل ایجاد سرطان مری هستند."
 
دکتر مهدی شیخ، پژوهشگر سرطان سازمان بهداشت جهانی اضافه کرد: "هیچ کدام از شش عامل بالا بتنهایی نمی‌توانند منجر به سرطان مری شوند بلکه ترکیبی از این عوامل منجر به سرطان می‌شود. تحقیق ما در استان گلستان نشان داد کسانی که در معرض چند تا از عوامل بالا هستند، هفت برابر بیشتر امکان ابتلا به سرطان مری دارند."
 
"اما از آنجا که همه این شش عامل قابل پیشگیری هستند، شاید بتوان گفت با آموزش و اطلاع رسانی و بالا بردن کیفیت زندگی افراد، می‌توان آنها را از خطر ابتلا به سرطان مری نجات داد."
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.