«نیروی انتظامی مسئولیت بخشی از کشته‌شدگان را پذیرفت»

رادیو فردا : جلال میرزایی، نماینده اصلاح‌طلب در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید که نیروی انتظامی ایران «مسئولیت بخشی از» قربانیان اعتراضات آبان‌ماه سال جاری را بر عهده گرفته است.
 
آقای میرزایی روز شنبه، هفتم دی، ضمن اشاره به این امر در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خبری «مدآرا» همچنین خواستار آن شد که پلیس «گزارش شفافی از تعداد کشته‌ها و نحوه کشته شدن‌شان» ارائه کند.
 
این نخستین‌ بار است که پس از اعتراضات گسترده به افزایش قیمت بنزین در ایران که سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم ۳۰۴ کشته بر جا گذاشته، اعلام می‌شود که نیروی انتظامی بخشی از مسئولیت را بر عهده گرفته است.
 
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید در عین حال خواستار ارائه گزارش شفافی درباره تعداد کشته‌شدگان و نحوه کشته‌ شدن آنها شده و افزود: «اگر نیروی انتظامی کوتاهی کرده است صراحتاً بیان کند تا از تکرار این اتفاقات پیشگیری شود.»
 
جلال میرزایی ضمن انتقاد از «مدیریت‌های پرهزینه» در ایران، از دادستان کل کشور، فرمانده نیروی انتظامی و مسئولان امنیتی خواست تا «به مجلس بیایند و برای نمایندگان توضیح دهند چه اتفاقاتی افتاده است، چه میزان کشته و زخمی داشته‌ایم و این کشته‌ها که برخی از آنها شیوه کشته شدن‌شان مشکوک است، چه تعداد توسط عوامل انتظامی و چه تعداد مشکوک کشته شده‌اند.»
 
اظهارات وی و درخواست «بازنگری در عملکرد نیروی انتظامی» از سوی او پس از آن بیان می‌شود که خبرگزاری رویترز در گزارشی، از مرگ دست‌کم ۱۵۰۰ نفر در اعتراض‌های سراسری در ایران خبر داد، گزارشی که واکنش چندباره مقام‌های جمهوری اسلامی به آن تنها تکذیب بوده است.
 
در همین حال گزارش‌ فعالان و سازمان‌های حقوق بشری و خانواده‌های کشته‌شدگان نشان می‌دهد اکثر قربانیان هدف شلیک مستقیم گلوله، آن‌ هم به قلب یا سرشان، بوده‌اند.
 
نماینده ایلام در واکنش به گزارش رویترز چنین نظر داده است که «قصد» رسانه‌های خارجی و سازمان‌هایی چون عفو بین‌الملل از ارائه آمار به گفته او «متناقض» درباره تعداد قربانیان «راه‌اندازی جنگ و عملیات روانی» و «وادار کردن مسئولان ما به نشان دادن واکنش» است.
 
جلال میرزایی در عین حال مدعی شده است که «مردم عادی دنبال آمار و تعداد کشته‌شدگان نیستند»، بلکه «برخی نخبگان و افرادی که دغدغه مردم را دارند و فعالان سیاسی خواهان باز شدن این موضوع هستند.»
 
وی در عین حال ادعا کرد که «حاکمیت حق اعتراض را برای مردم به رسمیت می‌شناسد»، اما درباره «تعداد و چگونگی کشته شدن» معترضان آبان‌ماه «ابهاماتی در میان است».
 
نیروهای نظامی، شبه‌نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی پس از آن که رهبر جمهوری اسلامی، معترضان را «اشرار» نامید، با خشن‌ترین شیوه‌ها اعتراضات را سرکوب کردند و هنوز پس از گذشته بیش از ۴۰ روز در شهرهای مختلف افرادی را در ارتباط با این حوادث بازداشت می‌کنند.
 
آنها نه تنها از ارائه آمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان خودداری می‌کنند، بلکه از برگزاری مراسم یادبود برخی قبانیان نیز خودداری می‌کنند و فشارهایی را بر خانواده‌های آنها وارد کرده‌اند.
+14
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  harrp - وین، اتریش
  اوا نگو << با لهجه غول شب‌های برره بخونین
  14
  1
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دستور از بالا صادر شده که نیروی انتظامی را قربانی کنند و احتمالا چندین نفر از نیروی انتظامی را اعدام و زندانی کنند که سپاه و بسیج بیگناه جلوه داده بشوند و بگویند سپاه و بسیج هیچ تیری شلیک نکردند ،مرگ بر کفتار علی خرمنی و لعنت بر خمینی دجال هندی زاده ننگ و نفرین بر ساندیس خور و سپاهی و بسیجی و حزب الهی
  13
  65
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  lehrte - هانوفر، آلمان

  باز هم باحقه بازی میخوان بسیج و سپاه و از قتل عام مبرا کنند
  5
  66
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  با وجود آن همه فیلم و عکس حالا یواش یواش نیروی انتظامی داره قبول میکنه که چه گندی زده و نمیتوانند حاشا کنند که مردم را نکشته اند و خسارت ببار نیاورده اند از این به بعد اوسکول هایی که در این سایت مردم را اشرار خطاب میکنند و میگویند مردم بودند که خرابکاری کرده اند با این اعترافات خفه خون بگیرند.
  9
  49
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایمای - تهران، ایران
  دست بالائی ها زیاد جوگندم میخورند این افراد میتونستند انجام ندهند خاک تو سر هر چی مزدور و خائن به ایران و ایرانی کسی که بر علیه انسانی اسلحه میکشه مخصوصان هموطن خودش رو میبنده به گلوله باید به این افراد نام پست فطرت و اوباش و جانی گفت این ها بدانند لکه لنگ را نمیشه با هیچ رنگی پوشاند کثافتها برای لقمه نون حاضر هستند همه چیزشون را بفروشند مرگ بر ج.ا. ومرگ بر قاتلین ومرگ بر جیره خواران رژیم دجال ایران لعنت به خمینی گور به گور شده باشد که روزی حرم خمینی دجال را به توالت تبدیل کنیم
  0
  15
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  فرمانده کل قوا کیه؟ علی قاتل خامنه ای
  1
  21
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  از احمدی نژاد چه خبر. صداش درنمیاد
  0
  1
  یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  اصلا ۱۵۰۰ نفر نه ۱۵۰ نفر به چه جرمی باید کشته بشن. واقعا آدم تا جانش به لبش نرسیده باشه جلوی تیر نمیاد. هیچ موقع در هیچ جای دنیا سرمایدارها تظاهرات نکردند چون در رفاه هستند اگر فقر شرارت است پس ۶۰ تا ۷۰ میلیون ایرانی اشرار هستند. هیچ دلیلی و هیچ محکمه ای اینو قبول ندارد بدون حکم بر سر مردم تیر بیندازند و بگویند اشرار . خودمون گول نزنیم این عین جنایت علیه بشریت است. این نتیجه بی تفاوتی نسبت به همدیگر است.
  0
  2
  یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.