«شما که درخت کریسمس می‌خرید و شامپاین هم می‌خورید، خب چرا مسیحی نمی‌شوید؟»

ایران وایر: آرمن ۴۲ ساله از ارامنه ساکن تهران است و در خیابان ویلا (استاد نجات اللهی) تهران یک خانه‌ی کوچک ۶۰ متری دارد و همان‌جا کاسبی راه انداخته است. او از طریق فضای مجازی وسایل کریسمس و درخت کاج و لباس بابانوئل می‌فروشد می‌گوید: «به قول شما این روزها، کار و بارم سکه است» او در مورد شغلش این‌طور توضیح می‌دهد: «من مهندس مکانیک هستم اما کاری مرتبط با رشته‌ام پیدا نکردم شرکت‌های خودروسازی بزرگ، پارتی‌های بزرگ می‌خواهد. مدتی در یک تعویض‌روغنی که مال دوست پدرم بود و کار کردم.» اما او فکر کرده و به این نتیجه رسیده که باید سراغ شغلی برود که خودش رئیس خودش باشد: «تنها فکری که به ذهنم رسید تولید و فروش لوازم کریسمس بود. الان هم ناراضی نیستم چون ۵ سالی است که مشتری‌های مسلمان هم به لباس‌های کریسمس و درخت کاج و آدام و رسوم مسیحیان علاقه‌مند شده‌اند»
 
کریسمس جشنی است در آیین مسیحیت که به‌منظور گرامی داشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر برگزار می‌کنند.
 
سایت والعصر از رسانه‌های نزدیک به هیات موتلفه و تندروها در جمهوری اسلامی خبری با این مضمون منتشر کرد: «۹۰ درصد خریداران درخت کریسمس، مسیحی نیستند. فروش بیش از شش میلیارد تومانی درخت‌های کاج در تهران.» در این گزارش آمده که تعداد ۱۸۰۰ درخت کاج فقط در تهران فروخته شد و قیمت هر درخت بین یک تا پنج میلیون تومان است. مشخص نیست گزارشگران سایت والعصر چطور به این آمار دست‌یافته‌اند؛ اما در ادامه گزارش به شیوه گزارش‌های حکومتی از برگزاری جشن‌ها و مناسبت‌های غربی انتقاد شده است: «جو جامعه در میان عده‌ای از مردم علی‌الخصوص سلبریتی‌ها به‌گونه‌ای است که انگار یک مسابقه از اجرای فرهنگ‌های دیگر برگزار شده است. یکی مراسم هالوین برگزار می‌کند. دیگری جشن ولنتاین مگیرد و یکی دیگر جشن کریسمس.»
 
بااین‌حال آرمن هم تاکید می‌کند که اغلب مشتری‌هایش مسلمانان هستند: «ارمنی‌ها خودشان تزئینات کریسمس را دارند و لازم نیست هر سال بخرند.»
 
امیرحسین ۳۲ ساله و مجرد است و تنها زندگی می‌کند او امسال یکی از خریداران درخت کریسمس بوده و عکس‌های زیادی در کنار درخت نسبتا بزرگی که در خانه‌اش گذاشته، در صفحه اینستاگرام منتشر کرده است. او می‌گوید: «هر سال یکی از رفقا جشن کریسمس برگزار می‌کند و کلی دختر و پسر دور هم جمع می‌شویم و یک شب خوش می‌گذرانیم. خیلی هم درگیر این داستان نیستیم که این جشن مسیحی‌هاست و به ما ربط دارد یا ندارد ما دنبال یک بهانه برای خوش‌گذرانی هستیم. امسال نوبت من است که جشن کریسمس بگیرم.»
 
او دو میلیون تومان داده و یک درخت ۲۴۰ سانتی خریده است.
 
قیمت‌های آرمن هم در همین حدود است و می‌گوید: «درخت‌های بلندتر از ۲۴۰ سانت کمتر هستند و قیمت‌های بالاتری دارند. من بزرگ‌تر ندارم. درخت ۶۰ سانتی دارم که ۲۰۰ هزارتویمان، ۹۰ سانتی ۲۳۰۰۰۰ تومان، ۱۲۰ سانتی ۴۰۰هزار تومان، ۱۵۰ سانتی ۵۵۰هزار تومان، ۱۸۰ سانتی ۶۵۰هزار تومان و از ۲۱۰ سانتی به بالا بیش از یک و نیم میلیون تومان قیمت دارند.» او تاکید می‌کند که اگر قیمت هرکدام از این درخت‌ها از مغازه‌های خیابان میرزای شیرازی که بورس این وسایل است، بپرسیم متوجه حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت می‌شویم.
 
آرمن توضیح می‌دهد: «بین مسلمانان فقط پولدارها دنبال خرید درخت کریسمس نیستند. بسیاری از مشتری‌های من مشتری درخت‌های ۹۰ سانتی و ۱۲۰ سانتی بودند که قیمت خیلی بالایی ندارد. بیشتر براز آپارتمان‌ها می‌بردند»
 
آرمن چند سالی است افرادی را در میان مشتریانش می‌بیند که یلدا را همراه کریسمس جشن می‌گیرند و مهمانی برگزار می‌کنند: «یک‌جوری درخت کریسمس را به‌عنوان نماد به میز یلدا اضافه کرده‌اند و حتی من یک مشتری دارم که دیزاینر است، از این‌هایی که میز نامزدی و یلدا و خانه عروس و... می‌چیند. او چند سال است که برای خرید کریسمس اینجا می‌آید. چون نزدیک کریسمس از تزئینات کریسمسی در دیزاین‌هایشان استفاده می‌کنند.»
 
رضا در یک پیتزافروشی کار می‌کند. او را در یکی از مغازه‌های فروش تزئینات کریسمس خیابان میرزای شیرازی می‌بینم که دنبال پیدا کردن یک کاج بلند و سبز است.۱۰
 
او می‌گوید صاحب‌کارم مغز اقتصادی خوبی دارد دو روز است که می‌گوید ببین کجا یک درخت کاج کریسمس درست‌وحسابی می‌توانی پیدا کنی و بخری، پولش هم اصلا مهم نیست می‌دانم که اگر پشت شیشه باشد مشتری را به داخل مغازه می‌کشاند هرچقدر پول بدهیم دو روزه خرج خودش را درمی‌آورد و سود هم می‌دهد.
 
آرمن اینفلوئنسرهای اینستاگرام را دسته دیگری از مشتری‌هایش معرفی می‌کند و می‌گوید: «همه‌شان دوست دارند با درخت عکس بگذارند. ضمن این‌که آتلیه‌های عکاسی هم که اخیرا با درخت کریسمس و فضای کریسمسی عکاسی می‌کنند، مشتری هستند. مهدکودک‌ها هم برنامه یلدا و معرفی کریسمس دارند و چند سالی است مشتری هستند.»
 
برای چند تا از اینفلوئنسرهایی که با درخت کاج کریسمس عکس انداخته‌اند پیام می‌گذارم. یکی از آن‌ها در مورد گذاشتن درخت کریسمس ا به‌شرط این‌که اسمی از او نبرم، حرف می‌زند: «راستش کوچک‌ترین علاقه‌ای به کریسمس و درخت کاج ندارم اما دو میلیون فالور نگهداری می‌خواهد وگرنه خیلی زود ریزش می‌کنند. این کار هم برای من بیزینس است و شوخی‌بردار نیست. روزی ۱۰ میلیون تومان از صفحه‌ی اینستاگرامم درآمد دارم باید چهار تا عکس کنار رفقایم و توی خانه خودم با درخت کریسمس داشته باشم دیگر. جوان‌ها به این چیزها خیلی اهمیت می‌دهند همین‌که فکر کنند به‌روز نیستی و سریع آنفالوت می‌کنند. فالورهای من دنبال فضاها و مناسبت‌های لاکچری هستند. من هم باید این فضاها را برایشان ایجاد کنم.»
 
بسیاری از مشتری‌های آرمن پس از خرید درخت کاج، لباس بابانوئل و یا تزئینات کریسمس سراغ یک شامپاین خوب هم از او می‌گیرند. او با خنده می‌گوید: «فکر می‌کنند چون من ارمنی هستم حتما شامپاین دارم. اگر بخواهند مستقیم سوال نکنند می‌گویند درخت کریسمس بدون شامپاین که نمی‌شود.»
 
بلندتر می‌خندد و می‌گوید: «می‌خواستم در جواب بگویم شما که درخت کریسمس می‌خرید و شامپاین هم می‌خورید، خب چرا مسیحی نمی‌شوید؟»
+69
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  خداوکیلی با این قیمت‌های نجومی، من به همون هشت سانتیش هم اکتفا میکنم.
  57
  14
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  هرچند از هر چی مراسمی که به هر نحوی با مذهب ارتباط داره بیزارم ولی مردم بهونه میخوان محیط شادی برای حداقل بچه ها ایجاد کنن!. خوب بسته پیشنهادی اخوندا تا میتونه نوروز و دیگه سنتهای ایرانی رو نفع میکنه میگه بیا عاشورا سینه وتیغ بزن! . میلاد و تولدی هم باشه کمتر از عزاداری نیست و فقط مونده به مردم (مژده) بدن که اسم ایرانو عوض کردیم به ماتم سرای غم
  9
  31
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جشنی به مراتب زیباتر از عید قربان که فقط سر گوسفندان را می برند و البته کوچکترین ارتباطی با مسیحی شدن ندارد. با این همه قشنگترین عید دنیا نوروز هست
  5
  42
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  هر چه جشن و شادی بیشتر، چشم حسود آخوند کورتر.
  11
  52
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نزدیکی کریسمس و شب یلدا تصادفی نیست. بالاخره اون ٣ تا پادشاه که از ایران رفتن اورشلیم دنبال پیغمبر بگردن، علاف نبودن! لطفا یه خورده تحقیقات بی طرف در مورد پیدایش دین مسیحیت رو بخونین.
  5
  16
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. درخت کریسمس رو تزئین میکنن، نه کار دیگه!
  7
  40
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران
  همه دین ها و همه مراسم های دینی خوب و زیبا هستند، به شرطی که همه فقط خدا رو ستایش و پرستش کنند و نه انسان ها ی همنوع خودشون به نام قدیس و یا امتیازی برای روحانیونش قائل باشند، کریسمس هم واقعا زیباست ، به ویژه که اکثر مردم دنیا جشنش می گیرند.
  11
  8
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  ما هم یک عید مذهبی‌ داریم به اسم عید قربان. برادر لر. یک شتر قربانی کرد. همه جا پز می‌‌داد. من یک شتر برای خدا قربانی کردم. آخوند محل گفت.حالا اینقدر پز نده. قربانی کردی. خوب.ولی‌ همه جا مدام نگو.برادر گفت چرا. ؟ این خدا ۳۰۰۰ سال پیش یک گوسفند فزرتی کوچک قربانی اسماعیل کرد. در ۵۰ تا سوره نقل کرده.شما هم که دم دم روی منبر زر می‌‌زنید. من این شتر گنده . هیچ کجا نگویم
  0
  15
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شما هشت سانتی متری اش را دوست داری؟ گیر نکنه تو حلقت.
  5
  18
  یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. قسمت بشه ۱۸ سانتی هدیه بگیری
  1
  17
  یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. عزیزم کدام خدا را؟ مقصودت سنگ سیاه وسط مکه هست که عرب ها انرا الله نامیده و دورش می چرخند؟
  0
  2
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.