گزارشگر صداوسیما ارتباط خود را با بازجوی سپیده قلیان تایید کرد

ایران اینترنشنال: پس از افشاگری سپیده قلیان،‌ فعال مدنی، درباره نقش آمنه‌سادات ذبیح‌پور، گزارشگر صداوسیما، در تهیه اعتراف‌های اجباری از او،‌ این گزارشگر ارتباطش را با بازجوی قلیان تایید کرد.
 
ذبیح‌پور روز جمعه ششم دی‌ماه، با انتشار پستی در اینستاگرام خود به اظهارات قلیان واکنش نشان داد و گفت هنگامی که این فعال مدنی در زندان به سر می‌برده، با بازجوی او دیدار و گفت‌وگو کرده است.
 
با این حال، ساعتی بعد از بازتاب این پست در رسانه‌های اجتماعی، صفحه عمومی این خبرنگار صداوسیما در اینستاگرام از دسترس خارج شد.
 
ذبیح‌پور در پست خود با تکذیب دیدار مستقیم با قلیان در زندان اهواز، نوشت: «بازجویت به تهران آمد،‌ او را دیدم خانمی با وقار،‌ نجیب و آرام ... از تو واقعیت‌ها را گفت.»
 این گزارشگر صداوسیما همچنین با اشاره به رنگ موهای قلیان، او را فرد «ساده‌ای» خواند که به «هر رنگی» در می‌آید و گفت که نسبت به او «حس ترحم» دارد.
 
پس از پخش گزارش اخیر ویدیویی صداوسیما درباره کشته‌شدگان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه، قلیان گفته بود که ذبیح‌پور، گوینده این گزارش، در جریان بازجویی‌های امنیتی او پس از بازداشت در سال ۱۳۹۷ حضور و نقش‌آفرینی داشته است.
 
صداوسیما در این گزارش که به صورت خاص درباره پویا بختیاری بود، کشته شدن او در اعتراض‌های آبان‌ماه را «نمادسازی» و پروژه «رسانه‌های معاند» علیه جمهوری اسلامی توصیف کرد.
 
قلیان در واکنش به این گزارش ویدیویی گفت که پس از شکنجه‌ شدن در زندان، ذبیح‌پور «متن‌های آماده‌ای» را برای خواندن مقابل دوربین در اختیارش قرار داده بود که بعدتر در مستندی به نام «طراحی سوخته» از آنها استفاده شده است.
 
او پس از پخش این مستند، انتشار «اعتراف‌های اجباری‌اش» را مصداق شکنجه خواند.
 
قلیان با نوشتن پستی در توییتر خود از حقوق‌دان‌ها کمک خواست و گفت که مصمم است از ذبیح‌پور شکایت کند. حساب توییتر قلیان کمی بعد از دسترس خارج شد.
 
ذبیح‌پور در پست اینستاگرامی‌اش با اشاره به این درخواست قلیان نوشت: «تو از من به حقوق بشر غربی شکایت کردی، من اما از تو به خدا شکایت می‌برم.»
 
از سوی دیگر میثم‌ آل‌مهدی،‌ از کارگران فولاد اهواز،‌ روز جمعه ضمن اشاره به مستند «طراحی سوخته» در توییترش نوشت در این مستند «از اسمم به عنوان میثم لیدر فولاد تجزیه‌طلب نام برده شده، از آمنه‌سادات ذبیح‌پور شکایت می‌کنم».
 
ذبیح‌پور از خبرنگاران صداوسیما است که در حوزه سیاسی به بررسی شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور و تهیه گزارش درباره آن‌ها پرداخته و با بخش خبری ۲۰:۳۰ نیز همکاری می‌کند. او در سال ۱۳۹۲به دلیل فعالیت‌هایش در گزارش عملکرد هشت سال دولت احمدی‌نژاد از سوی رییس‌جمهوری وقت مورد تقدیر قرار گرفته بود.
 
مستند «طراحی سوخته» نام روایتی ویدیویی است که صداوسیما در زمستان ۱۳۹۷، پس از بازداشت قلیان و تعدادی از فعالان کارگری علیه آن‌ها، منتشر کرد و در آن برخی از گفته‌های این زندانیان پخش شد.
 
در این مستند اتهام‌هایی از جمله ارتباط با گروه‌های خارج کشور به این زندانیان نسبت داده شد.
 
افشای نقش ذبیح‌پور در بازجویی‌های زندانیان سیاسی و تحمیل متن‌های آمده به آن‌ها برای اعتراف‌های اجباری در حالی است که حدود یک‌ماه پیش نیز در یک مورد دیگر خانواده کاووس سیدامامی، فعال محیط زیستی جان‌باخته در زندان، از نقش علی رضوانی دیگر گزارشگر صداوسیما در بازجویی‌های امنیتی خبر داده بود.
+75
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران

  من حاضر فداکاری کنم و این فاطمه سادات رو از بیش وهرنجات بدم تا مجبور نباشه به هر دری بزنه برای پیدا کردن شوهر . من خودم حاضرم اونو عقد کنم جهنم اینهم فداری من برای ملت ایران فقط یادتون باشه من این شر این خانم رو از سر ملت کم کردم . پیام بده در خدمت هستم
  5
  38
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  یه چیزی در همه این شرکای جنایت علی خامنه ای و پاچه خوارهاش مشترکه ، اون هم وقاحت و دروغگویی و تهمت زدنه.
  5
  39
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  این خانم اطلاعاتی را باید برد در کویر لوت آخ آخ
  4
  41
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  این جیره خوران نان به نرخ روز خور را همینکه پایشان به خارج کشور رسید باید گرفت و همینکار را باهاشون کرد. بعد برن به خدا شکایت کنند, مزدوران نانجیب. تو اگه علی شناس بودی حال و روزت فرق میکرد. شاید هم منظورت از علی, علی گداست رهبر قاتل, جانی بی خرد و بی وجدانت.
  6
  39
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.