در ترکیه، کشور همسایه ایران حداقل حقوق ماهیانه چقدر است؟

یورونیوز :کمیسیون وزارت کار ترکیه میزان حداقل حقوق ماهیانه کارگران برای سال آینده میلادی را ۲ هزار و ۳۲۴ لیره (معادل ۳۹۱ دلار آمریکا) تعیین کرد.
 
زهرا زمرد سلجوق، وزیر کار و امور اجتماعی ترکیه، با اعلام اینکه تورم سالیانه ۱۲ درصد پیش‌بینی شده است گفت با افزایش میزان حقوق‌ها به میزان ۱۵ درصد به قول‌مان وفادار ماندیم که نخواهیم گذاشت کارگران ما در اثر تورم خرد شوند.
 
کمیسیونی که حداقل حقوق ماهیانه در ترکیه را اعلام می‌کند متشکل از ۱۵ نماینده متعلق به کارگران، کارفرمایان و دولت است. اتحادیه‌های کارگری پیشتر تقاضای حقوق ماهیانه حداقل ۲هزار ۵۷۸ لیر (معادل ۴۳۴ دلار) داشتند.
 
در مقایسه با ترکیه، حداقل دستمزد کارگران در ایران در سال ۹۸ شمسی یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان (معادل ۱۱۴ دلار) تعیین شده است، عددی که نشان می‌دهد حداقل حقوق کارگر در ایران، یک‌سوم حداقل حقوق کارگر در ترکیه است.
 
ترکیه در سال گذشته با بحران‌های اقتصادی روبرو بود و در اثر تنش با آمریکا، ارزش لیر این کشور به دفعات دچار سقوط در برابر دلار آمریکا شد.
+39
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من معتقد به این مقایسه ها نیستم چون کارگران مثلا بنگلادش به مراتب از کارگران ایران کمتر میگیرند. مهم اینست که با یک ساعت کار چند کیلو سیب زمینی میتوان خرید و نرخ مسکن چه اندازه هست. پول یک کاغذ هست و میزان مواهب را باید اندازه گرفت
  6
  31
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. سیب زمینی استانبولی؟
  7
  0
  یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فرق نمی کند عزیزم. باید بر اساس سبد معیشتی مقایسه کرد. وقتی ماهیانه 2000 دلار بگیری و 1500 دلار پول اجاره بدهی. این در امد را با جائی مقایسه نمی کنند که اجاره ی همان مکان 50 دلار هست
  1
  4
  دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.