پومپئو: مردم ایران حق دارند برای کسانی که به دست خامنه‌ای کشته شدند عزاداری کنند

 مایک پومپئو می‌گوید، حکومت ایران از مردم خودش می‌ترسد . رادیو فردا :مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ششم د‌ی‌ماه گفته است، مردم ایران حق دارند برای کسانی که در اعتراضات اخیر کشته شدند عزاداری کنند.
 
مایک پومپئو در این توییت نوشته است: مردم ایران حق دارند به سوگ ۱۵۰۰ قربانی بنشینند که به دست خامنه‌ای در تظاهرات (اخیر) سلاخی شدند. حکومت از شهروندان خودش می‌ترسد و یک‌بار دیگر به خشونت متوسل شد و اینترنت را قطع کرد. گزارش‌ها از مناطق مختلف ایران حاکی از فضای امنیتی سنگین در روز پنجشنبه، پنجم دی، بود. چند تن از خانواده‌های کشته‌شدگان تظاهرات آبان ماه پیشتر اعلام کرده بودند که روز پنجم دی، مراسم چهلمین روز کشته شدن عزیزان خود را برگزار خواهند کرد.
 
اما نیروهای امنیتی ایران مانع برگزاری این مراسم شدند و شماری را که قصد حضور در این مراسم‌ها را داشتند، بازداشت کردند.
 
در کرج شماری از کسانی که برای شرکت در مراسم چهلمین روز کشته شدن پویا بختیاری در تظاهرات آبان ماه، ‌به گورستان بهشت سکینه رفته بودند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
 
بنابر برخی گزارش‌ها منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تدابیر امنیتی در شماری از شهرهای ایران در روز پنجشنبه تشدید شده بود.
 
در همین زمینه، در تهران روز پنج‌شنبه یگان ویژه موتورسوار و افراد پیاده نقاب‌دار در فلکه دوم صادقیه (آریاشهر) در بین مردم گشت می‌زنند.
 
جو امنیتی در خیابان منتهی به فلکه گاز رشت، «مانور رعب و وحشت» در اندیمشک و حضور موتورسواران در زاهدان از دیگر خبرهای دریافتی روز گذشته بود.
 
بیش از یکصد شهر ایران در اواخر آبان سال جاری شاهد اعتراض گسترده به سه برابر شدن بهای بنزین آزاد بودند. نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر نسبت به ابعاد سرکوب شدید و شمار کشته‌شدگان این اعتراضات ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
به رغم این که بیش از ۴۰ روز از این اعتراضات می‌گذرد، مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی از اعلام آمار کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها خودداری می‌کنند و ارقام اعلام شده توسط نهادهای مدافع حقوق بشر را تکذیب می‌کنند.
 
در همین زمینه در دوم دی ماه خبرگزاری رویترز در گزارشی تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.
 
رویترز در این گزارش از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.
 
این گزارش اضافه کرده بود که علی خامنه‌ای که چند روز پس از آغاز اعتراضات آبان «بیقرار شده بود» با جمع کردن مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود، دستور جمع کردن اعتراضات به هر قیمتی را صادر کرده است.
 
اما مقام های جمهوری اسلامی خبرگزاری رویترز را به «جعل خبر» آمار متهم کرده و این گزارش را تکذیب کردند.
+53
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این خبر تکرار همان خبرهای یکی دوروز پیش بود, فقط سخن پومپئو کمی تازگی داشت که انهم بعداز 5 دی میگوید مردم ایران حق دارند برای کشته شدگانشان عزاداری کنن . با سخن دفاع از مردم بکنید جناب پومپئو به درد اخوندها میخورد نه بدرد مردم چون اخوندها را با جرات تر در برابر معترضان میکند مامورین اخوندها هرمعترضی را بگیرند با زور شکنجه هم که شده متهمش میکنن به اینکه از سخنان شما دفاع میکنند و جاسوس امریکا میباشند. پس خواهش من این است اگر دولت امریکا عملا" نمی تواند از مردم زجر کشیده ایران دفاع بکند بطور حرف و حدیث گفتن هم دفاع نکند چون مهر جاسوس امریکای را نمی توانن به صورت هیچ معترضی بزنن.
  8
  13
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.